Anında İşlem
Resim
Fatura Ödeme

​Fatura ödeme işlemlerinizi buradan kolayca yapabilirsiniz.

Resim
e-Devlet

e-Devlet Kapısı Anında İşlem ile bir tık uzağınızda!
İnternet Şubesi'ne girer gibi hızlıca e-Devlet Kapısı'na giriş yapabilirsiniz.

Hala İş Bankası müşteri şifreniz yoksa Anında Şifre​ ile şifrenizi alıp e-Devlet'e hemen ulaşabilirsiniz.

Resim
Vadesiz TL Hesap Özeti

​Vadesiz TL Hesap Özeti almanın en kolay yolu.

Resim
Kredi Kartı
Kredi kartınıza ait sorgulama işlemlerini ve yeni kredi kartı başvurunuzu buradan kolayca yapabilirsiniz.
Harcama İtiraz Formu
Kredi Kartı Başvuru Takip

Resim
Anında Ev Kredisi
Evinize karar verdiyseniz, kredi taksitinizi hesaplayabilir hatta şubemize gitmeden başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.
Resim
İhtiyaç Kredisi

​Gerçekleştirmek istediğiniz hayalleriniz için İhtiyaç Krediniz İş Bankası’nda! Detaylı Bilgi.

Resim
Taşıt Kredisi

​İstediğiniz aracın kredisi şimdi daha yakın! Taşıt Kredisi başvurunuzu hızlı ve kolayca yapabilirsiniz. Detaylı Bilgi

Resim
Anında Müşteri

​Müşterimiz olmak için işlemlerinizi buradan hızlıca yapabilirsiniz. Başvuru Takip

*Son gün değerleri bir önceki seans kapanış değerleridir.
İŞ BANKASI'NDAN HABERLER
12 Nisan 2018

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Adana’da düzenlenen İş’le Buluşmalar Toplantısı’nda ekonomiye ilişkin değerlendirmeler yaparken, reel sektöre yönelik de mesajlar verdi.​

İŞ BANKASI'NDAN HABERLER
12 Mart 2018

​İş Bankası’nın desteğiyle Türkiye Satranç Federasyonu ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğindeki proje kapsamında görme engelli çocuklara yönelik ilk satranç sınıfı açıldı.

İŞ BANKASI'NDAN HABERLER
07 Mart 2018

​Türkiye İş Bankası ve kadın odaklı yatırım platformu Arya kadın girişimciliğinin desteklenmesi amacıyla bir işbirliğine imza attı.

Bu dönem fırsatçılık yapma dönemi değildir

12.04.2018


​İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Adana’da düzenlenen İş’le Buluşmalar Toplantısı’nda ekonomiye ilişkin değerlendirmeler yaparken, reel sektöre yönelik de mesajlar verdi. Reel sektörün de elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayan Bali, “Bu dönem fırsatçılık yapma dönemi değildir” dedi.

 

Türkiye İş Bankası tarafından 2008 yılından bu yana Dünya Gazetesi iş birliği ile düzenlenen, değişen ekonomi ve piyasa koşullarında bölgesel ve uluslararası fırsatların, Türkiye ekonomisinin bugünü ve geleceğine ilişkin fikirlerin gündeme geldiği “İş’le Buluşmalar”ın “Dijital Ekosistem ve Sürdürülebilir Rekabet” başlıklı 42’nci toplantısı Adana’da gerçekleştirildi.

 

Adnan Bali, toplantıda yaptığı konuşmada, verimli topraklarıyla ülkemizde tarımsal üretimin en önemli akslarından biri olan, sanayi üretimi ve ticaret hacmi ile de ülke ekonomisine ciddi katkısı bulunan Adana’nın hem ekonomik potansiyeli hem de tarihsel ve kültürel zenginliğiyle Çukurova’nın incisi olduğunu vurguladı.  Adana’nın, İş Bankası için de özel bir yere sahip olduğunu ifade eden Bali, “Buradaki ilk şubemiz 91 yıl önce 1927’de Bankamızın 5. şubesi olarak faaliyete geçmiş. Bugün, Adana’da halihazırda 33 şube, 500’ün üzerinde çalışanımız ile faaliyet gösteriyoruz. İlde en fazla şubesi olan özel banka konumundayız” dedi.

 

Konuşmasında, ülke ve dünya ekonomisindeki gelişmelere değinen Bali, bugün özellikle finansal piyasalar açısından çok çalkantılı günler yaşandığını, doların 4 liranın, euro’nun 5 liranın üzerinde seyrettiğini ifade ederek, “Hayal bile edilemeyecek seviyeler. Çok da hızlı hareketlerle gidiyor geliyor. Hangi bünyelerde hangi hasarlar yarattığını da tam bilemiyoruz” diye konuştu.

 

Bu kadar zorluğa rağmen Türkiye önemli bir performans gösterdi

 

Dünyada “süper güç” diye tanımlanan tarafların oluşturdukları gündemlere bakıldığında son derece sıradışı bir dönemden geçildiğinin altını çizen Bali, şöyle devam etti: “Global ekonomiyle ilgili belirsizlikler bir süredir devam ediyor. Fed faiz artırır mı, hızlı mı artırır yavaş mı artırır, bu konu gelişmekte olan ülkelerden hızlı sermaye çıkışlarına neden olur mu, borçların çevrilebilirliği gibi konular konuşuluyor. Jeopolitik anlamda son derece hassas bir dönemden geçiyoruz. Fakat herşeye rağmen işlerimizi güçlerimizi, bütün bu koşullara dayanacak şekilde götürmeye devam ediyoruz. Ekonomik ve siyasi anlamda bu kadar zorluğa rağmen Türkiye, geçen yıl %7,4 gibi hiç beklenmeyen derecede önemli bir büyüme performansı gösterdi. Bu büyüme performansı ile 2017 yılında G20 ülkeleri arasında ilk sırada, OECD ve AB ülkeleri arasında da ikinci sırada yer aldı.”

 

“Hiçbir sorunumuzun olmadığını, herşeyin güllük gülistanlık olduğunu ifade ediyor değilim” diyen Bali, “Tabii ki zorluklarımız, sorunlarımız var. Bunları çözmek için çalışacağız. Lider kuruluşların sorumlulukları da böyle dönemlerde belli olur. İyi konjonktürler ayırt edici değildir. Esas olan zaten zorluğun yönetilmesidir. O bakımdan hepimize sorumluluklar düşüyor” dedi.

 

Adnan Bali, önümüzdeki süreçte yüksek büyümenin sürdürülebilirliğinin önemli olduğuna dikkat çekerek, “Bundan sonra nasıl yürüyecek, alt bileşenleri nedir, bu alt bileşenlerde nereden kaynaklı bir büyüme olacak, bu nasıl evrilmeli ki nasıl sürdürülebilir hale gelsin… Bunlar önümüzdeki dönemde yakından izlememiz gereken konular” yorumunu yaptı.

 

Büyümede dönüşümün sinyalleri var

 

KGF uygulaması ve kamunun aldığı tedbirlerin büyümenin arkasındaki temel etmenler olduğunu vurgulayan Bali, yaptıkları hesaplamalara göre 7,4’lük büyümenin 2,5 puanlık kısmının KGF kredilerinden kaynaklandığını söyledi. Bali, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fakat şimdi bakmamız gereken şu; iyi zamanda, doğru zamanda, doğru kurgularla KGF hayata geçirildi. Çok iyi bir enstrümandı. Şimdi bankalar olarak yenisini de kullandırıyoruz. Ancak kamunun öncülüğünden sonra asıl önemli olan, büyümenin asıl aktörlerince, özel sektörce devralınması gerekir. Daima kamunun itici güç olması sağlıklı değil. Bundan sonra sadece tüketim harcamaları yoluyla değil, üretimle, makine teçhizat yatırımlarıyla, imalat sanayi yatırımlarıyla ve ihracatın artan katkısıyla yeni bir faza, başka bir büyüme kompozisyonuna geçmemiz gerekiyor. Ancak bu şekilde büyümenin kendi dinamikleri üzerinde yürümeye başladığını söyleyebiliriz. Aslında bunun sinyallerini de almaya başladık. Nedir? Makine teçhizat yatırımları dört çeyrek üst üste geriledikten sonra üçüncü çeyrekte %15,7; son çeyrekte de %8,3 arttı. Öncü göstergeler, Türkiye’nin bu yılın ilk çeyreğinde de güçlü performans sergilediğine işaret ediyor. Nitekim ocak ayında sanayi üretimi yıllık bazda %12 artarken, yılın ilk çeyreğine ilişkin açıklanan PMI verileri imalat sektörünün büyümeyi sürdürdüğünü gösteriyor. Şubat ayı merkezi yönetim bütçesinin geçtiğimiz yıla kıyasla iyileşmesi de mali disiplin açısından olumlu bir tablo ortaya koyuyor.  Önümüzdeki dönemde ihracatın büyümeye katkısının artmasını bekliyoruz. Mevcut durumda ihracatımızın neredeyse yarısı Avrupa Birliği ülkelerine yönelik… Uzun süredir bu ekonomilerin arzulanan derecede ivmelenememesi nedeniyle ihracatını artıramıyorduk. Ancak son veriler, Avrupa’da büyümenin canlandığını gösteriyor. En büyük ticaret ortağımızdaki ekonomik aktivite artışı, ihracatçılarımıza destek verecektir. Ayrıca, yakın geçmişte yaşadığımız terör olaylarının da etkisiyle zayıf bir görünüm sergileyen turizm sektöründe öncü veriler bu yıl bir toparlanma olacağını gösteriyor. Özellikle önceki yıllara göre rezervasyonların arttığı yönündeki haberler dikkate alındığında, turizm gelirlerinin cari açığı sınırlandırıcı etkisi yaz sezonunun başlamasıyla birlikte görülebilecek.  Kısacası şu anda bu dönüşümün sinyalleri var, ancak teyit ederek gitmek gerekir. Bu nedenle önümüzdeki özellikle birkaç çeyreklik dönem, büyümenin kaynaklandığı alt kalemlerin analizi açısından önemli olacak, bunu izleyeceğiz. Diğer taraftan, jeopolitik gelişmelere ve gelişmekte olan ülkelere yönelik yatırımcı ilgisindeki dalgalanmalara bağlı olarak son dönemde döviz kurlarındaki aşırı yükselişler, enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturabilir. Bunları yönetmemiz gerekecek. Ayrıca, 2017’de kaydettiği yükseliş eğilimini bu yılın ilk ayında sürdüren cari açık, önümüzdeki dönemde izleyeceği rota açısından dikkat etmemiz gereken en önemli göstergelerden biri.”

 

Hazırlanan teşvik uygulamasının, uzun dönemden sonra Türkiye’de vaka bazlı olarak katma değer yaratmaya, cari açığı kapatmaya yönelik olduğunu belirten Bali, genelci bir kıstasla yapılmış ya da geride kalana teşvik verme felsefesine dayanmayan bir program olduğunu, sonuçlarının da olumlu olmasını beklediklerini söyledi.

 

Yapılandırmalar olağan durumlardır

 

Bali, şöyle konuştu: “Ekonomide yaşanan sıkıntıların neden olduğu bazı kırılganlıklar olsa da güçlü bankacılık sistemi sayesinde ortaya çıkan problemli vakaları yönetme kabiliyetine sahibiz. Bankacılık sistemi olarak öngörülemeyen vakaları şu ana kadar başarıyla yönettik, bundan sonra da yönetmeye devam edeceğiz. Burada basına da yansıyan bazı kredi yapılandırma haberleriyle ilgili şunları söylemek istiyorum; bu, gereğinin üzerinde olumsuz manada bir ilişkilendirmeye konu edilmemeli. Bunlar bankacılıkta, finansta karşılaşılmayan hadiseler değil, olağan durumlardır. Nakit akışlarıyla kredi arasındaki ilişkinin öngörülen veya öngörülemeyen nedenlerle bozulduğu, farklılaştığı durumlarda ona göre ayarlar verilir, ona göre yapılandırmalar yapılır.  Bunlar çok daha farklı noktalara çekilecek düzeyde gereğinin üzerinde anlamlandırılmamalı. Biz bankacılar olarak, geçmiş dönemden çıkardığımız tecrübe ve ders ile mümkün olduğu kadar yapıcı yaklaşımlarla çözümcü olmak durumundayız. Bunu da sürdüreceğiz.

 

Reel sektör de elini taşın altına koymalıdır

 

Fakat diğer taraftan reel sektörde de belli başlı sermaye gruplarımız, en az bankalar kadar ellerini taşın altına koymalıdır.  Bu dönem fırsatçılık yapma dönemi değildir. İhtiyacı olanla olmayanı vakalar bazında ayırt ederek, kaynak tahsisini bozacak şekilde taleplerde, girişimlerde bulunmamalıyız. Aldığımız inisiyatifler bir kredi kampanyası, bir kredi yapılandırma kampanyası değil. Her vakanın kendi özelliğine göre çözümcü bir yaklaşımla karşılıklı iş yapma anlayışı… Geçtiğimiz dönemde olumlu konjonktür ve imkanlar sayesinde, açık ifade edeyim bankacılık sektörünün de sağladığı imkanlar sayesinde, hızlı bir büyüme ve servet düzeylerine ulaşmış olan irili ufaklı firmalarımız, belli başlı sermaye gruplarımız bu manada sorumlu davranmak durumundadır. İş hayatında itibardan önce gelecek hiçbir şey yoktur. Kazançlar kayıplar gelip geçicidir, itibar en önemli kalıcı müessesedir. Önemli olan kredi değildir, kredibilitedir, itibarın kendisidir. Kredi ilişkisi, aile ilişkisi gibidir. Uzun dönemlidir. İlk sıkıntıda bırakılıp yol ayrılacak bir müessese değildir. Yeter ki güven ve sadakat bozulmasın. Kredinin kökeni İngilizce credit kelimesinden geliyor, İngilizce’ye Latince’den geliyor, credo… Anlamı da ‘inanıyorum’ demek… Biz inandığımız için kredi veriyoruz. O inancın sarsılmaması lazım.

 

Bu çerçevede İş Bankası olarak, en büyük özel kreditör banka olarak işimizi en iyi şekilde yapma gayretini daima sürdüreceğiz. Ama gösterdiğimiz yapıcı tavrın ve bu ülkenin geleceğine olan inancın bütün muhataplarımızca da gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

 

Toplantıda; İş Bankası Genel Müdürü Bali’nin ardından GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy dijitalleşme ile ilgili değerlendirmelerini paylaştı. İş’le Buluşmalar kapsamında Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde ayrıca; İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu ve Dünya Gazetesi Yazarı Dr. Rüştü Bozkurt’un katıldığı bir de panel düzenlendi.


Görme engelli çocuklara satranç sınıfları

12.03.2018


​Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle, Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde görme engelli çocuklara yönelik “Gören Eller” projesi başlatıldı. Bu kapsamda, Türkiye’deki tüm görme engelli okullarda satranç sınıfları açılacak.

 

İlk sınıf, Ankara’da Göreneller Görme Engelliler İlkokulu’nda törenle açıldı. MEB Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, İş Bankası Kurumsal İletişim Koordinatörü Suat Sözen ve TSF Başkanı Gülkız Tulay’ın katıldığı törende projeye ilişkin protokol imzalandı.

 

Görme engelli çocukların eğitim gördüğü 17 okulda satranç sınıfları açılacak

 

Törende yaptığı konuşmada, satrancın ülkemizde yaygın, kitlesel ve kolay erişilebilir bir spora dönüşmesini sağlamak amacıyla 2005 yılından bu yana TSF’nin ana sponsorluğunu üstlendiklerini hatırlatan Suat Sözen, satranç sporuna verdikleri desteği farklı bir boyuta taşıdıkları proje ile görme engelli çocukların eğitim aldığı ülke çapındaki 17 okulda satranç sınıfı açacaklarını ifade etti. Özel tasarlanmış malzemelerin olduğu bu sınıflarda çocukları satranç sporuyla tanıştırıp, kişisel gelişimlerine destek olmayı amaçladıklarını belirten Sözen, “Eğitim ve sporu bir arada barındıran satranç, çocukların zihinsel gelişimlerine olumlu etki eden, çözüm bulma yetilerini geliştiren, kazanmanın yanı sıra kaybetme psikolojisi ile olumsuzluklar karşısında daha dirençli kalabilmelerini sağlayan bir spor dalı… Satrancı görme engelli çocuklarımızla da buluşturmak adına attığımız bu adımın önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu projeye verdiğimiz destek, toplumun tüm kesimlerine ulaşmayı amaçlayan, yaygın, uzun soluklu ve sürdürülebilir yapıda kurgulanan sosyal sorumluluk anlayışımızın bir yansıması” dedi.

 

Satranç koşul, sınır ve engel tanımıyor

 

TSF Başkanı Gülkız Tulay da herkesin eşit şekilde mücadele edebileceği satrancın koşul, sınır ve engel tanımayan bir spor dalı olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Türkiye Satranç Federasyonu olarak farklı hedef kitlelerine yönelik projelerle toplumun bütün kesimlerine dokunmaya, onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Bizim için çok özel, çok kıymetli olan ‘Gören Eller’ projesi ile görme engelli çocuklarımızın hayatına aydınlık katmak, onları aydınlık yarınlara taşımak istiyoruz. Biliyoruz ki biz bütün engelleri hamlelerimizle mat edebilecek güce sahibiz. Bir satranç tahtası üzerinde engeller, farklılıklar yok. Satranç, 7'den 77'ye her yaştan ve cinsiyetten, engelli ve engelsiz herkesin eşit şekilde mücadele edebileceği bir spor… "
 


Satranç sayesinde çocukların sosyalleşmesine katkı sağlayacaklarını ve onları yaşamın merkezine taşıyacaklarını vurgulayan Tulay, İş Bankası desteğiyle ilk ve orta öğretim okullarında bugüne kadar 20 binin üzerinde satranç sınıfı açtıklarını, yeni proje ile satrancı Türkiye genelindeki tüm görme engelli okullardaki sınıflara taşıyacaklarını söyledi. Tulay, “Bu yolda çok anlamlı ve güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Şimdiden dünya çapında şampiyonluklara da imza atacağımızın ümidini ve heyecanını yaşıyorum” dedi.

 

“Gören Eller” projesi kapsamında 17 görme engelli okulunda açılacak satranç sınıflarında; bu öğrencilere özel satranç takımları, eğitim kitapları ve satranç saatleri verilecek, görme engelli satranç ustaları Selim–Kerim Altınok kardeşler tarafından yazılan satranç eğitim kitapları dağıtılacak. Ayrıca, TSF tarafından, bu sınıflarda görev yapan öğretmenlere antrenörlük eğitimi verilecek.


İş Bankası ve Arya Kadın Yatırım Platformu arasında işbirliği

07.03.2018


Türkiye İş Bankası ve kadın odaklı yatırım platformu Arya kadın girişimciliğinin desteklenmesi amacıyla bir işbirliğine imza attı. Banka, işbirliği kapsamında Arya’nın 2018 yılında gerçekleştireceği çalışmaların ana destekçisi olacak. İş Bankası ve Arya, kadın girişimcilere destek olmak ve gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla birlikte finansal okuryazarlık da dâhil olmak üzere, eğitim ve seminerler düzenleyecek. Ayrıca, dünyanın farklı ülkelerinden gelen yatırımcılara, özel hızlandırma programından seçilen girişimcilerin sunum yaptığı “Arya Retreat” etkinliği ile başarılı bulunan girişimler ödüllendirilecek.

 

Ülke ekonomisinin büyümesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için daha fazla kadının iş gücüne ve ticari hayata katılması gerektiğini vurgulayan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, şöyle dedi: “Çalışan, üreten kadın girişimcilere finansal ve danışmanlık anlamında destek olmanın ülkemiz ekonomisi açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Kadın girişimcilere yönelik, hem kendi kaynağımızdan hem de yurt dışı fonlarla sağladığımız finansman olanakları bulunuyor. Ancak finansal olanaklar kadar, iş yapış şeklini konjonktüre göre değiştirmeyen, her zaman müşterisinin ihtiyaçlarına odaklanarak çözüm önerileri geliştiren bir banka olmak da önemli. Bu bakımdan kadın girişimciler arasında ayrıcalıklı bir yer edindiğimizi düşünüyoruz. Arya ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğini, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden dolayı da çok değerli buluyor ve kadın işletmelere faydalı olmasını dileyerek, tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.”

 

Arya Kadın Yatırım Platformu Kurucusu Ahu Serter ise  “Amacımız; pek çok kadının Arya ile yolunun kesişmesi, fayda sunulan ve değer yaratılan projelerin artması ve dayanışmanın, yardımlaşmanın en güzel örneği olarak model alınması… Bu amaçla İş Bankası gibi bir gücü arkamıza alarak sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda ilerlemekten mutluluk duyuyoruz’’ dedi.

 

Türkiye’nin ilk kadın odaklı yatırım platformlarından olan Arya; ana faaliyet alanı olarak kadın girişimcileri eğitim, etkinlik, hızlandırma programları, mentorluk, danışmanlık ve yatırım yoluyla destekliyor. Yüksek büyüme potansiyeli vadeden kadın liderliğindeki şirketleri doğru yatırımcılar ile bir araya getiren platform, kadın girişimcileri desteklemeye yönelik eğitimlerin yanı sıra motivasyon, bilinçlendirme ve networking amaçlı İstanbul ve Anadolu’da çeşitli etkinlikler düzenliyor.


PİYASA HABERLERİ
19 Nisan 2018
18:10:22 BASIN BÜLTENI-OTOKAR, BUSWORLD TURKEY'DE 9 ARACIYLA YER ALDI18:10:24 BASIN BÜLTENI-METRO TOPTANCI MARKET, 18-19 NISAN’DA ISTANBUL’D...
PİYASA HABERLERİ
19 Nisan 2018
16:03:16 *RUSYA MB/YUDAYEVA, "NÖTR PARA POLITIKASINA DAHA SONRA GEÇEBILIRIZ, ANCAK BU HALA 2018 IÇINDE16:03:35 *RUSYA MB/YUDAYEVA, "FAIZ IND...
PİYASA HABERLERİ
19 Nisan 2018
14:32:33 *TCMB: MALI OLMAYAN KESIME VERILEN KREDILER, 2 TRILYON 122 MILYAR TL (ÖNCEKI 2,103T )14:32:34 *TCMB: MALI KESIME VERILEN KREDILER, ...
Kampanyalar
Kampanyalar
Aradığınız fırsatlar burada!
Sınav Başvuruları
Müfettiş Yardımcısı Alım Sınavı - 12.05.2018
12 Mayıs 2018 ve izleyen günlerde Müfettiş Yardımcısı Alım Sınavı düzenlenecektir. Başvuru Koşulları
Sınav Başvuruları
Çağrı Merkezi Memur Alım Sınavı (İstanbul Anadolu Yakası) - 07.05.2018

​​Bankamızın İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan Çağrı Merkezinde görevlendirilmek üzere, Memur Alım Sınavı düzenlenecektir.​ Başvuru Koşulları​

Sınav Başvuruları
Özel Güvenlik Görevlisi Alım Sınavı - 25.04.2018

​25 Nisan 2018 tarihinde Özel Güvenlik Görevlisi Alım Sınavı düzenlenecektir. Başvuru Koşulları

X Kapat