BİREYSEL
BANKACILIK
TİCARİ
BANKACILIK
BANKAMIZI
TANIYIN
BİREYSEL BANKACILIK
Krediler
Kartlar
Mevduat ve Yatırım
Dijital Bankacılık
Sigorta ve Emeklilik
Ödemeler ve Para Transferi
Ayrıcalıklı Hizmetler
Özel Bankacılık
Ticari Krediler
Ticari Kartlar
KOBİ Bankacılığı
Tarım Bankacılığı
İşinize Özel
Dijital Bankacılık
Nakit Yönetimi
POS / ÖKC
Mevduat ve Yatırım

Kredili Hisse (Pay) Senedi Alımı

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile sunulan kredili hisse (pay) senedi alım işlemleri için başvurunuzu İşCep veya İnternet Şube kanallarımız aracılığıyla yapabilirsiniz.

Kredili Hisse Senedi Alımı Nedir?


Dijital kanallarımızdan herhangi birine bireysel müşteri girişi yaparak, Yatırım menüsü altında yer alan Hisse Senedi işlem adımını takip ederek “Kredili İşlemler” menüsüne ulaşabilirsiniz.

Kredili hisse senedi alım işlemleri ile, nakit ve takas alacağınıza ek olarak, hesabınızda bulunan hisselerin teminatı karşılığında ilave işlem yapma imkanı sunulmaktadır. Yapacağınız alım işlemleri yatırım hesabı işlem gününde değil, takas gününde (t+2) kredilendirilmektedir. Kredili işlemin takas gününde (t+2) saat 13:00’a kadar (yarım iş günlerinde 10:00) kredi tutarının kapatılması durumunda faiz işlemeyecektir.

Kredili Hisse Senedi Alımı İşlemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Başvurunuz esnasında onayınıza sunulan, Borsa İstanbul Pay Piyasası Kredili İşlemler Sözleşmesi doğrultusunda kredi kullanımına ilişkin genel hususlar aşağıda belirtilmiştir:

Sadece tekil hesaplarınız için kredili hisse (pay) senedi alım başvurusu yapabilirsiniz. Tekil hesabınız yok ise öncelikle aşağıdaki menü adımlarını izleyerek yeni bir yatırım hesabı açmanız gerekecektir. Yeni bir yatırım hesabı açmak için uygun vadesiz TL hesabınız bulunmaması durumunda öncelikle vadesiz TL hesabı açmanız, ardından yatırım hesabı açmanız gerekmektedir.

o Hesaplarım > Anında Hesap Aç > Yatırım
o Hesaplarım > Anında Hesap Aç > Vadesiz TL

Başvurunuzun onaylanması durumunda asgari kredi limiti 50.000 TL olarak belirlenecektir. Başvuru aşamasında seçilen hesabınıza kredi limiti atanacak olup, bu hesabın daha sonra değiştirilmesi mümkün olmamaktadır. Kredi limitiniz, başvuru esnasındaki yatırım hesaplarınızın hisse senedi toplam değerine göre sistemsel olarak belirlenecektir.
Kredili hisse senedi alış işleminde herhangi bir alt limit aranmamaktadır. Kredili işlemler kapsamında yalnızca hisse senetleri teminata alınmaktadır. Hesabınızda bulunan hisse senetlerinin teminat değerlilikleri oranında ve başvuru aşamasında belirlenen kredi limitinizi aşmayacak şekilde ilave alım imkanı sağlanacaktır.

Krediye konu olacak menkul kıymetler, Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul tarafından belirlenmiş olan listeden İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin uygun gördüğü hisse senetleri seçilerek belirlenmektedir.

Kredili alım işlemleriniz için uygulanacak faiz oranı başvurunuz esnasında bilgi amaçlı olarak gösterilmekte olup, faiz oranı İş Yatırım tarafından günlük olarak Borsa İstanbul Pay Piyasası Kredili İşlemler Sözleşmenizde belirtildiği şekilde güncellenmektedir.

Öz kaynak olarak değerlendirilen hisse senetleri Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul tarafından, bu kıymetlerin teminat oranları ise İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından belirlenmekte ve başvurunuzun sonucuyla birlikte tarafınıza bilgi olarak iletilmektedir. Hisse senetlerinin teminata kabul edilme oranları değişkenlik göstermekte olup, ilgili listede yapılan değişiklikler müşterilerimizle e-posta aracılığıyla paylaşılmaktadır. Öz kaynak tutarınız, hesabınızda bulunan ve teminat kabul edilebilecek hisse senetlerinin, belirlenen teminat oranı ile çarpılması sonucu elde edilmektedir.
Kredili alım işlemlerinin başlangıcında ve devamında asgari %50 oranında öz kaynak bulundurmak zorunludur. Sermaye Piyasası’nın belirlemiş olduğu öz kaynak oranı hesaplaması aşağıda belirtilmiştir.
Öz kaynak oranı = (Öz Kaynak Tutarı – Kredi Tutarı) / Öz Kaynak Tutarı
Hesabınızdaki teminat kabul edilen hisse senetlerinin piyasa değeri düşüşünden kaynaklı olarak öz kaynak oranınızın %35 seviyesinin altına düşmesi durumunda, iki iş günü içinde ilave öz kaynak getirerek öz kaynak oranınızı başlangıç öz kaynak oranına tamamlamanız ya da kredi borcunuzu azaltıcı yönde aksiyon almanız gerekmektedir.

o Öz kaynak oranınız başlangıç seviyesine tamamlanıncaya kadar geçecek süre boyunca yeni hisse senedi alış emri iletmeniz mümkün olmayacaktır.
o Öz kaynak tamamlama işlemi yapılmadığı takdirde, Kredili Menkul Kıymet İşlemleri Çerçeve Sözleşmesi’nde de belirtildiği şekilde, Bankamız öz kaynak oranınızı %50 başlangıç oranına tamamlayacak şekilde hisse senedi satışı yapma yetkisine sahiptir.

Kredili işlemlere başvurunuz sonrasında, hisse senedi alım/satım işlemlerinizi yalnızca İşCep ve İnternet Şube kanallarımız aracılığıyla, internet yasaklı hisse senetleri için ise Çağrı Merkezimiz aracılığıyla yapabileceksiniz.KREDİLİ PAY İŞLEMLERİ SIKÇA SORULAN SORULAR

​Yatırımcılarımızın nakit ve takas alacaklarına ek olarak kendilerine tahsis edilen kredi limiti ve portföylerinde bulunan varlıkların teminat değerlilikleri dahilinde ilave pay alım işlemi gerçekleştirme imkanıdır. Kredi T+2 günü takas gününde takas işlemlerinizin gerçekleştirildiği sırada otomatik olarak tahsis edilir. Tam iş günlerinde saat 13:00’a (yarım iş günlerinde 10:00’a) kadar ödenmesi durumunda faiz tahakkuku gerçekleştirilmez.​

​İşCep / İnternet Şube üzerinden Yatırım>Hisse Senedi>Kredili İşlemler>Başvuru adımlarını takip ederek kredili işlemlere başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.​

​Başvuru işlemi sırasında asgari 50.000 TL olmak üzere yatırım hesabınızdaki serbest bakiye ve payların portföy değeri dikkate alınarak kredili işlem limiti tanımlanmaktadır.​

Krediye uygulanacak faiz oranı, Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Piyasası / Repo-Ters Repo Pazarı’nda oluşan en kısa vadeli repo işlemlerinin ağırlıklandırılmış ortalama faizi, Takasbank Para Piyasası’nda gerçekleşen en kısa vadeli işlemlerin ağırlıklı ortalama faizi ile T.C. Merkez Bankası bir haftalık repo borç verme faiz oranlarının karşılaştırılması ile tespit edilecek en yüksek faiz oranının 2,5 (çarpan) ile çarpılması suretiyle bulunan kredi faizi oranıdır. Kredili işlemin takas gününde (T+2) saat 13:00’a (yarım iş günlerinde 10:00’a)  kadar kredi tutarının kapatılması durumunda faiz işlemeyecektir.  Güncel faiz oranına Yatırım > Hisse Senedi > Kredili İşlemler > Kredi Özet Bilgileri ve Ekstresi ekranından ulaşılabilmektedir.​

​Krediye konu olacak menkul kıymetler, Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul tarafından belirlenmiş olan listeden İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin uygun gördüğü hisse senetleri seçilerek belirlenmektedir.​

​Kredili İşleme ve Teminata Konu Olabilecek Hisse Senetleri, başvurunuzda ve sonrasında her değişiklikte İş Yatırım ve Menkul Değerler A.Ş. tarafından siz değerli yatırımcılarımıza otomatik  e-posta  ile iletilmektedir. Burada yer alan kıymetler hem kredili alım yapılabilecek hisseleri hem de kredili işlem yapabilmek için teminat gösterilebilecek hisseleri kapsamaktadır. Bu hisse senetleri dışında bir hisse senedi için kredili alım imkanı bulunmamaktadır. (Bu hisseler haricindeki herhangi bir hisse ne teminata konu olabilir ne de kredili olarak alınabilir.) Kredi ve teminata konu hisse senetlerine her değişiklik sonrasında İşCep / İnternet Şube üzerinden Belgelerim menüsü ile erişilebilmektedir.​

​Teminata alınan hisse senetlerinin teminat oranı İş Yatırım ve Menkul Kıymetler A.Ş. Tarafından belirlenmektedir. Örnek vermek gerekirse, ISCTR kıymeti %90 oranında teminata konu edilmektedir. Güncel pay fiyatının 5,00 TL olduğunu varsayarsak, portföyümüzde sadece 100 adet ISCTR payı olması durumunda, 100*5*0,9= 450 TL kadar serbest teminat gücü yaratılmakta, böylelikle ilave 450 TL değerinde krediye konu edilebilecek herhangi bir kıymet satın alınabilmektedir.​

İşCep / İnternet Şube üzerinden Yatırım>Hisse Senedi>Kredili İşlemler>Kredi Limit Artışı Başvuru adımlarını takip ederek kredili işlemlere başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Limit artırım talebinde geçmiş aylardaki hisse hacmi önemli bir kriter olarak dikkate alınmaktadır.

Öz kaynak oranı = (Öz Kaynak Tutarı – Kredi Tutarı) / Öz Kaynak Tutarı 

Kredili alım işlemlerinin başlangıcında ve devamında asgari %50 oranında öz kaynak bulundurmak zorunludur. Öz kaynak oranınızın %35 seviyesinin altına düşmesi durumunda, iki iş günü içinde ilave öz kaynak getirerek öz kaynak oranınızı başlangıç öz kaynak oranına tamamlamanız ya da kredi borcunuzu azaltıcı yönde aksiyon almanız gerekmektedir. Öz kaynak tamamlama işlemi yapılmadığı takdirde, Kredili Menkul Kıymet İşlemleri Çerçeve Sözleşmesi’nde de belirtildiği şekilde, Bankamız öz kaynak oranınızı %50 başlangıç oranına tamamlayacak şekilde hisse senedi satışı yapma yetkisine sahiptir.   Öz kaynak oranınız başlangıç seviyesine tamamlanıncaya kadar geçecek süre boyunca yeni hisse senedi alış emri iletmeniz mümkün olmayacaktır.


 

Kredili işlem limiti, kredili alım yapabileceğiniz azami tutarı ifade etmektedir. ​Portföyünüzde bulunan kredili işlemlere konu serbest payların(satış talimatı, idari veya yasal blokesi olmayan paylar) teminata konu edilecek oranları ile çarpılması sonucu serbest teminat değeriniz hesaplanır ve bu değer kadar kredili alım yapabilirsiniz. Kredi tanımlı yatırım hesabınızı kullanarak, Hisse alış ekranında herhangi bir kıymeti seçmeniz durumunda, ekranın en altında yer alan "Kredi Dahil Alım Gücü" alanında söz konusu hesap ile, seçilen hisse senedinin alımında kullanılmak üzere azami olarak ne kadarlık alım yapılabileceğini göstermektedir. Onay ekranında ayrıca emre konu tutarın ne kadarının krediye gireceği bilgisi "Krediden karşılanan tutar" olarak ayrıca yer almaktadır.​

X

Sitemizde, siteyi kullanımınızı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, gösterilen reklam sayısını sınırlandırmak, reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmek, ziyaret tercihlerinizi hatırlamak, site kullanım istatistiklerini raporlamak için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Çerez (Cookie) Politikası’nı incelemenizi rica ederiz.

Çerezleri Kabul Et
X Kapat