BİREYSEL
BANKACILIK
TİCARİ
BANKACILIK
BANKAMIZI
TANIYIN
BİREYSEL BANKACILIK
Krediler
Kartlar
Mevduat ve Yatırım
Dijital Bankacılık
Sigorta ve Emeklilik
Ödemeler ve Para Transferi
Ayrıcalıklı Hizmetler
Özel Bankacılık
Ticari Krediler
Ticari Kartlar
KOBİ Bankacılığı
Tarım Bankacılığı
İşinize Özel
Dijital Bankacılık
Nakit Yönetimi
POS / ÖKC
Mevduat ve Yatırım

Güvenlik Uygulamalarımız

Cep Anahtar Anlık Mesaj Cep Anahtar Anlık Mesaj
Cep Anahtar
Cep Anahtar, ileri güvenlik aracı olup mobil cihazlarda çalışan ve "Tek Kullanımlık Şifre" üreten ücretsiz bir uygulamamızdır.

 
İleri güvenlik aracı olan Cep Anahtar'ınızı İnternet Şubesi, Telefon Şubesi ve İşCep kanallarımızda kullanabilirsiniz.​
 
İnternet Şubeye girmek için müşteri numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra, İşCep- Cep Anahtar alanından cep anahtar kodunuzu girerek tek kullanımlık şifrenizi oluşturabilirsiniz.


 

​• Cep Anahtar, mobil bankacılık uygulamamız olan İşCep'in içerisinde yer almaktadır. İşCep telefonunuzda yüklü değil ise telefonunuzun tarayıcısına www.isbank.com.tr/indir​ yazarak yükleyebilirsiniz. 

• Yükleme işleminden sonra Cep Anahtar'ı kullanabilmeniz için aktive etmelisiniz.  Aktivasyon için İşCep'te yer alan Cep Anahtar menüsüne giriş yaptıktan sonra ilgili bilgileri girip 6 haneli Cep Anahtar kodunuzu oluşturmanız yeterli olacaktır. 
• Hem Bireysel hem de Ticari İnternet Şubesi kullanıyorsanız ya da birden fazla firmaya ait Ticari İnternet Şubesi kullanıyorsanız aynı Cep Anahtar ile giriş yapabilirsiniz.
• Bireysel ve Ticari İnternet Şubelerinde “Ayarlar” menüsü altında bulunan “Cep Anahtar > Cep Anahtar Kullanıcısıyım" menüsü kullanılarak aynı Cep Anahtar’ı hem Bireysel İnternet Şubesinde hem de kullanıcı olarak tanımlı olduğunuz tüm ticari firmalar şeklinde tanımlama yapabilirsiniz.
• Ticari İnternet Şubesi kullanıcıları istedikleri takdirde, kullanıcı olarak tanımlı oldukları her bir firmanın Ticari İnternet Şubesi için ayrı bir Cep Anahtar ya da ortak bir Cep Anahtar kullanabilir.


​• Cep telefonunuzu unutmanız, kaybetmeniz ya da telefonunuzun çalınması durumunda 0850 724 0 724 numaralı Telefon Şubemizi arayarak Cep Anahtar'ınızı iptal ettirmenizi öneririz. 

• Cep telefonunuzu değiştirmeniz durumunda yeni telefonunuza İşCep uygulamasını yüklemeniz ve içerisindeki Cep Anahtar'ı aktive etmenizi öneririz. Aktivasyonu tamamladığınızda eski telefonunuza önceden yüklemiş olduğunuz Cep Anahtar kullanım dışı kalacaktır.
• Cep Anahtar'ınızı kullanırken Cep Anahtar Kodunuzu üst üste beş kez hatalı girmeniz veya anahtar kodunuzu unutmanız halinde yeniden aktive etmeniz gerekecektir.

​Cep Anahtarı nasıl aktive edebilirim?

İşCep uygulamasında Cep Anahtar- Cep Anahtarı Aktive Et seçeneklerini kullanarak Cep Anahtarı aktive edebilirsiniz.  Cep telefonunuza  SMS ile gelen mobil onay kodunu girerek cep anahtar kodunuzu belirleyebilirsiniz. 

Cep Anahtar kullandığım telefonum çalındı/kayboldu. İptal edebilmem için ne yapmam gerekiyor? 
Cep telefonunuzu unutmanız, kaybetmeniz ya da telefonunuzun çalınması durumunda 0850 724 0 724 numaralı Telefon Şubemizi arayarak Cep Anahtar'ınızı iptal ettirebilirsiniz. 
*Cep telefonunuzu değiştirmeniz durumunda yeni telefonunuza İşCep uygulamasını yüklemeniz ve içerisindeki Cep Anahtar'ı aktive etmenizi öneririz. Aktivasyonu tamamladığınızda eski telefonunuza önceden yüklemiş olduğunuz Cep Anahtar kullanım dışı kalacaktır.

Bireysel ve Ticari müşteriyim Cep Anahtar’ı her ikisine girişte de kullanabilir miyim?
Hem Bireysel hem de Ticari İnternet Şubesi kullanıyorsanız ya da birden fazla firmaya ait Ticari İnternet Şubesi kullanıyorsanız aynı Cep Anahtar ile giriş yapabilirsiniz. Bireysel ve Ticari İnternet Şubelerinde “Ayarlar” menüsü altında bulunan “Cep Anahtar > Cep Anahtar Kullanıcısıyım" menüsü kullanılarak aynı Cep Anahtar’ı hem Bireysel İnternet Şubesinde hem de kullanıcı olarak tanımlı olduğunuz tüm ticari firmalar şeklinde tanımlama yapabilirsiniz.

İşCep güncellemesinden sonra Cep Anahtar aktivasyonum bozulur mu?
Güncelleme işlemi sırasında bazı cep telefonu modellerinde Cep Anahtar Aktivasyonunuzun saklanabilmesi için “Uygulama verileri saklansın mı?” sorusu sorulacaktır. Bu soru için “Evet” seçeneği seçildiğinde Cep Anahtar’ın Aktivasyonu bozulmayacaktır.
Bazı telefon modellerinde ise hiçbir soru sormadan Cep Anahtar Aktivasyonu bozulmadan güncelleme işlemi tamamlanacaktır.
İşCep güncellemesini tamamlandıktan sonra İşCep’e girişinizde “Anahtar Kodunu yanlış girdiniz” ya da İnternet Şube’ye girişinizde “Tek kullanımlık Şifreniz hatalıdır” gibi hatalar alırsanız Cep Anahtarınızı tekrardan aktive etmeniz gerekecektir.

Cep Anahtar "Tekrar Aktive Et", "Anahtar Kodu Değiştir", "Hatırla Seçimi İptali" menülerini bulamıyorum. Ne yapmalıyım?
• İşCep uygulaması açılmasının ardından “Cep Anahtar” menüsünün seçilmesinden sonraki ekran görüntülerine aşağıda telefon marka ve modeline göre yer verilmiştir.
• iPhone model cihazlarda “Cep Anahtar Kodu” giriş alanının sağında yer alan menü tuşlanarak “Cep Anahtar İşlemleri”ne erişilmektedir.
• HTC One serisi cihazlarda sağ altta yer alan “home” butonuna uzun süre basılması halinde Cep Anahtar İşlemleri”ne erişilmektedir.
• LG G serisi cihazlarda ekran görüntüsünde işaret edilen multitasking tuşuna uzun süre basılması halinde Cep Anahtar İşlemleri”ne erişilmektedir.
• Samsung Note serisi cihazlarda ekran görüntüsünde işaret edilen multitasking tuşuna uzun süre basılması halinde Cep Anahtar İşlemleri”ne erişilmektedir.
• Samsung S6 serisi cihazlarda sağ altta yer alan ikon tuşuna basılması halinde Cep Anahtar İşlemleri”ne erişilmektedir.
• Nokia Lumia serisi cihazlarda sağ altta yer alan ikon tuşuna basılması halinde Cep Anahtar İşlemleri”ne erişilmektedir.
• Asus Zenfone serisi cihazlarda sağ altta yer alan multitasking tuşuna uzun süre basılması halinde Cep Anahtar İşlemleri”ne erişilmektedir.Telefon Tanıma

​Telefon Tanıma; İşCep’e tek kullanımlık şifre ve mobil onay kodu tuşlamaksızın giriş yapmanızı sağlayan bir uygulamadır.

Telefon Tanıma özelliğini aktif hale getirmeniz durumunda İşCep’e girişte isminiz ve profil resminiz otomatik olarak karşınıza çıkacaktır.

​Hem bireysel müşterilerimiz hem de ticari müşterilerimiz cihaz tanıma özelliğini kullanabilirler.

Telefon Tanıma özelliğini kullanmak için  İşCep’e giriş aşamasında cihaz tanıma aktivasyonunu sağlamanız yeterlidir. 

Aktivasyon işlemini gerçekleştirirken iki kullanım seçeneği sunulmaktadır.

“İşCep’e  sadece bu cihazdan giriş yapmak istiyorum” seçeneğini seçtiğiniz takdirde sadece aktivasyon yaptığınız cihaz ile İşCep’e giriş yapabilirsiniz, diğer cihazlardan İşCep’e giriş yapmanız engellenir. Diğer Dijital Bankacılık kanallarında ise diğer güvenlik uygulamalarımızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
•  “İşCep’e diğer cihazlardan da giriş yapmak istiyorum” seçeneğini seçtiğiniz takdirde diğer güvenlik araçlarını kullanarak başka cihazlardan da İşCep’i kullanmaya devam edebilirsiniz. Bir kullanıcı için 3 farklı mobil cihazda Telefon Tanıma uygulamasını kullanıma açabilirsiniz. 

Telefon Tanıma özelliğini İşCep’e giriş yaptıktan sonra Ayarlar menüsünde bulunan “Cihazımdaki Tanımlılar” ve “Tanımlı Cihazlarım” seçeneklerinden kaldırabilirsiniz. Ayrıca 0 850 724 0 724 Telefon Şubemiz ile irtibata geçerek de iptal işlemi yaptırabilirsiniz.


​•Telefon Tanıma aktivasyonu yaptığınız cihazınızın çalınması veya kaybolması halinde 0 850 724 0 724 numaralı Telefon Şubemizi arayarak Telefon Tanıma özelliğini iptal ettirmenizi öneririz. 

• Cep telefonunuzu değiştirmeniz durumunda yeni telefonunuza İşCep uygulamasını yüklemeniz ve Telefon Tanıma özelliğini aktive etmenizi öneririz. 
• Bir kullanıcı en fazla üç cihazda Telefon Tanıma uygulamasını kullanabilir. Bir cihazda üç bireysel, üç ticari olmak üzere altı müşteri numarası için Telefon Tanıma özelliği aktif hale getirilebilir.​


​Telefon Tanıma nedir ve ne işe yarar? 

İşCep uygulamasının üzerinde kullanıldığı mobil cihaz ile mobil cihaza ait verilerin eşleştirilmesi uygulamasıdır. Bu uygulamayla, İşCep uygulaması üzerinden müşterilerimizin kullandıkları cihazların sistemimize tanımlanmaktadır. Bu sayede telefonunuz, Bankamatik ya da kredi kartı uygulamalarındaki plastik kart niteliği kazanmaktadır.
Telefon Tanıma ile birlikte, tıpkı kartınızın üzerinde olduğu gibi, İşCep’te isminizi görebileceksiniz. 
Ayrıca resim de ekleyebileceksiniz. İşCep’e mobil onay kodu ile giriş yapıyorsanız, Telefon Tanıma aktivasyonu yaptıktan sonra sadece şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Mobil cihazım çalındığında/kaybolduğunda ne yapmalıyım? 
0 850 724 0 724 numaralı telefon şubemizden müşteri temsilcimize bağlanarak telefon tanımayı ve şifrenizi iptal ettirebilirsiniz.

Aynı mobil cihazda kaç müşteri numarası için Telefon Tanıma uygulamasını açabilirim?
Bir cihazda üç bireysel ve üç ticari müşteri için ayrı ayrı aktivasyon yapabilirsiniz. 

Bir bireysel ya da ticari müşteri numarası için kaç farklı mobil cihazda Telefon Tanıma uygulamasını açabilirim?
Bir bireysel ya da ticari müşteri için üç farklı cihazda Telefon Tanıma uygulamasını kullanıma açabilirsiniz.

Mobil onay kodu kullanarak İşCep'i kullanmam artık mümkün değil mi?
Müşteri numaranız için Telefon Tanıma yaptığınız cihazlarda, mobil onay kodu girişine gerek olmaksızın, sadece şifrenizle giriş yapabilirsiniz. 

Müşteri Numaram için Cihaz Tanıma yaparsam, diğer mobil cihazlardan İşCep’e giriş yapamaz mıyım? 
Telefon Tanıma işlemi için aktivasyonu “İşCep’e diğer cihazlardan da giriş yapmak istiyorum.” seçeneğiyle gerçekleştirirseniz diğer mobil cihazlardan da İşCep’e giriş yapabilirsiniz.

Mobil cihazda tanımlı olan kişileri (müşteri numaralarını) iptal edebilir miyim?
İşCep’e giriş yaptıktan sonra Ayarlar menüsünden "Cihazdaki Tanımlar" işlemine girip işlem yaptığınız cihazda tanımlı olan müşteri numaralarını iptal edebilirsiniz.

Müşteri numaramın tanımlı olduğu mobil cihazları iptal edebilir miyim?
İşCep’e giriş yaptıktan sonra Ayarlar menüsünden "Diğer Tanımlı Cihazlarım" işlemine girip müşteri numaranızın tanımlı olduğu cihazları iptal edebilirsiniz. Bu iptal işlemini 0 850 724 0 724 numaralı telefon şubemizden müşteri temsilcimize bağlanarak da gerçekleştirebilirsiniz.


Mobil Onay Kodu

​Mobil Onay Kodu, Dijital Bankacılık Kanallarında kullanacağınız güvenlik uygulamamız olup, banka sistemimizde kayıtlı cep telefonunuza kısa mesaj ya da “İşCep üzerinden Anlık Mesaj gönderimi” şeklinde iletilen Tek Kullanımlık Şifre'dir.

Anlık Mesaj olarak gönderilen doğrulama kodlarına, her durumda İşCep uygulamasının sağ üst köşesinde yer alan zil işareti 
tıklandıktan sonra ''Mesajlar’’ menüsünden ulaşabilirsiniz.

 
Eğer İşCep uygulamamızı kullanmıyor iseniz; Mobil Onay Kodları ve İnternet Alışveriş Şifrelerini kısa mesaj (SMS) olarak almaya devam edeceksiniz.


 

​Mobil Onay Kodu uygulamasından yararlanabilmeniz için cep telefonu numaranızın sistemimizde kayıtlı olması yeterlidir. Herhangi bir başvuru ya da yükleme yapmanıza gerek yoktur.​

İleri güvenlik aracı (Cep Anahtar) kullanmıyorsanız İnternet Şubesi'ne, mobil onay kodunu ekrana yazmak yerine İşCep’e gönderilen anlık mesajı onaylayarak giriş yapabilirsiniz.
 
İnternet Şubesi’ne Anlık Mesaj ile Nasıl Giriş Yapabilirim?
 
• Müşteri bilgilerinizi ve şifrenizi girdikten sonra "Giriş" butonuna basınız.
• Telefonunuza İşCep'ten gelen bildirimde* Onayla'yı seçiniz.
• İnternet Şubesi'ne giriş yaptınız.
 
*Bildirimlerinize İşCep'teki zil işaretine tıklayarak da ulaşabilirsiniz. 
 
Mobil Onay Kodunu, İşCep Üzerinden Anlık Mesaj Aracılığıyla Almak İçin Ne Yapmalıyım?
 
Mobil Onay Kodunu, kısa mesaj yerine İşCep üzerinden anlık mesaj aracılığıyla almak için kullandığınız telefonda;
• İşCep’in güncel sürümünün yüklü olması,
• İşCep bildirimlerinin açık durumda olması,
• Uygulama devreye alındıktan sonra İşCep’e bir defa giriş yapılmış olması,
yeterlidir.

Anlık Mesaj Aracılığıyla Gönderilen Mobil Onay Kodu ya da İnternet Alışveriş Şifresini Hangi Kanallarda Kullanabilirim?
 
• Bireysel ve Ticari İnternet Şubesine girişte,
• www.isbank.com.tr ve Telefon Bankacılığı Anında Şifre uygulamalarında,
• İnternet alışveriş işlemlerinde (TROY GO),
• Çağrı Merkezi işlemlerinde

 
İşCep (Giriş, Anında Şifre, Cep Anahtar aktivasyonu ve tanımlı telefon yönetimi) ve Maximum Mobil (Giriş ve Anında Şifre) uygulamaları üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde ise SMS gönderilmeye devam edilecektir. 

 
Teknik nedenlerde “Anlık Mesaj” olarak gönderim yapılamaması durumunda, güvenlik politikalarımız çerçevesinde, belirli işlemler için SMS ile gönderim yapılmaya devam edilecektir. Bazı durumlarda aynı içeriğin hem SMS hem de anlık mesaj olarak gönderilmesi söz konusu olabilecektir. 


 

​• Güncel cep telefonu numaranızın Bankamız sisteminde kayıtlı olmasına özen gösteriniz.

• Mobil Onay Kodu kişisel kullanımınız içindir. Mobil Onay Kodunuzu eposta, SMS, sohbet uygulamaları, Facebook vb. kanallarda ya da telefonda mesajı okumak suretiyle tanıdığınız ya da tanımadığınız üçüncü şahıslarla paylaşmayınız.

​İleri güvenlik aracı olarak Cep Anahtar kullanmaktayım. Yalnız, telefonum İşCep’i desteklemediği için cep anahtarımı da kullanamamaya başladım. İnternet Şubesi’ne nasıl giriş yapabilirim?  

Öncelikle cep anahtarınızı 0850 724 0 724 Telefon Şubesi’ni arayarak müşteri temsilcisi aracılığıyla kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Sonrasında, tek kullanımlık şifre olan mobil onay kodu ile İnternet Şubesi’ne giriş yaparak bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.​

Cep telefonuma mobil onay kodu gelmiyor. Neden kaynaklanmaktadır?
SİM kart değişikliği yapmanız ya da cep telefonu numaranızı farklı bir GSM operatörüne taşımanız durumunda hat değişikliği nedeniyle mobil onay kodunun gönderilmesi engellenir.

Böyle bir durumda; 

• İşCep’ten Profil ve Ayarlar > Mobil Onay Kodu Blokesi Kaldırma menüsünden
• Bankamatik’ten Diğer İşlemler > Tercihler ve Ayarlar >Dijital Bankacılık Ayarları > Mobil Onay Kodu Bloke Kaldır menüsünden
• Şubelerimiz aracılığıyla​

mobil onay kodu blokesini kaldırabilirsiniz.

Ticari müşterilerimiz, sadece Bankamatik ve Şube aracılığıyla mobil onay kodu blokesini kaldırabilmektedir.
  
Bu uygulama Avea, Turkcell ve Vodafone abonesi olan müşterilerimiz için geçerli olup, yurt dışındaki bir GSM operatörünün abonesi olan müşterilerimiz uygulamanın kapsamı dışındadır.

Android işletim sistemini destekleyen telefon kullanmaktayım. Anlık Mesaj ile Mobil Onay Kodu ve İnternet Alışveriş Şifresinin ulaşmaması durumunda ne yapmalıyım?

•İşCep uygulamasının güncel sürümünün yüklenmiş olduğundan emin olunuz.
•İşCep uygulaması için bildirimlere izin verildiğinden emin olunuz.

İpucu: Android işletim sisteminin eski versiyonlarında bildirim ayarı değişiklikleri ‘’Ayarlar/Uygulamalar‘’ menüsünden ilgili uygulama seçildikten sonra yapılabilmektedir. Daha yeni versiyonlarında ise ‘’Ayarlar/Bildirimler’’ menüsünden ilgili uygulama seçildikten sonra yapılabilmektedir.

•Telefonunuzun mobil şebeke ya da kablosuz ağ bağlantısı üzerinden internet erişimi olup olmadığını kontrol ediniz. Uçak modunda ise bu modu kapatınız. Ayrıca işyerlerinde kullanılan kurumsal kablosuz ağlarda bildirimlerin engellenmesi söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlarda zil işareti tıklandıktan sonra ‘’Mesajlar’’ menüsünden anlık mesajlara ulaşılabilirsiniz. 
•Telefonunuzun kilidi aktifken hassas içeriğin gösterilmesi ya da gösterilmemesi ‘’Ayarlar/Bildirimler’’ menüsünden ayarlanabilmektedir. Telefonuz kilitliyken anlık mesaj gösterilmesini istiyorsanız bu ayarı değiştirebilirsiniz. 
•Veri tasarrufu modunun etkin olması durumunda Anlık Mesaj almanız engellenebilmektedir. Bu nedenle ‘’Ayarlar/Bağlantılar’’ menüsünü kullanarak İşCep uygulamasını veri tasarrufu modundan çıkarabilirsiniz. 
•Güç tasarruf modları arka plan verilerini kısıtlamaktadır ve kullanıcılar bildirimleri sadece telefon kullanıma girdiği an alabilmektedir. Anlık Mesajların ekranınızda görülebilmesi için, telefonunuzu güç tasarruf modundan çıkarınız. 

Güç tasarruf modunun başlıca telefon modellerinde kapatılması için aşağıda belirtilen menülerden işlem yapılabilirsiniz.

Samsung marka telefonlarda Ayarlar/Cihaz Bakımı/Pil/Güç Tasarruf Modu menüsünü kullanarak,
Xiaomi marka telefonlarda Ayarlar/Pil & Performans/Uygulama Pil Tasarrufu/ Uygulama Seçin/İşCep/Kısıtlama Yok seçeneği aktif hale getirerek,
Generale Mobile marka telefonlarda Ayarlar/Pil/Pil Tasarrufu menüsünü kullanarak,
Lenovo marka telefonlarda Ayarlar/Güç yöneticisi/Pil Tasarrufu kapalı konuma getirilerek,​
Huawei marka telefonlarda Ayarlar/Pil/Güç Tasarruf Modu kapalı konuma getirilerek işlem yapılabilirsiniz.

iOS işletim sistemini destekleyen telefon kullanmaktayım. Anlık Mesaj ile Mobil Onay Kodu ve İnternet Alışveriş Şifresinin ulaşmaması durumunda ne yapmalıyım?
•İşCep uygulamasının güncel sürümünün yüklenmiş olduğundan emin olunuz.
•İşCep uygulaması için bildirimlere izin verildiğinden emin olunuz. 

İpucu: IOS işletim sistemli cep telefonlarında, bildirim ayarı değişikliklerini Ayarlar/Bildirimler menüsünden İşCep uygulaması seçildikten sonra yapılabilirsiniz.

•Telefonunuzun mobil şebeke ya da kablosuz ağ bağlantısı üzerinden internet erişimi olup olmadığını kontrol ediniz. Uçak modunda ise bu modu kapatınız. Ayrıca işyerlerinde kullanılan kurumsal kablosuz ağlarda bildirimlerin engellenmesi söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlarda zil işareti tıklandıktan sonra ‘’Mesajlar’’ menüsünden anlık mesajlara ulaşılabilirsiniz.
•Telefonunuzun kilidi aktifken hassas içeriğin gösterilmesi ya da gösterilmemesi ’’Ayarlar/Bildirimler/Önizlemeleri Göster’’ menüsünden ayarlanabilmektedir. Telefonuz kilitliyken anlık mesaj gösterilmesini istiyorsanız bu ayarı değiştirebilirsiniz.
•Telefonunuzda ‘’Rahatsız Etme’’ modunun etkin olması durumunda Anlık Mesaj gönderimi engellenebilmektedir. Bu nedenle telefonunuzda bu mod açıksa ‘’Ayarlar/Rahatsız Etme’’ menüsünden kapatabilirsiniz.


X

Sitemizde, siteyi kullanımınızı analiz etmek, içerik ve reklamları kişiselleştirmek, gösterilen reklam sayısını sınırlandırmak, reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmek, ziyaret tercihlerinizi hatırlamak, site kullanım istatistiklerini raporlamak için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Çerez (Cookie) Politikası’nı incelemenizi rica ederiz.

Çerezleri Kabul Et
X Kapat