Ana Sayfa İletişim English

İş Bankası’nda Kurumsal Sosyal Sorumluluk

İş Bankası’nın kurumsal sosyal sorumluluk politikasının temeli, kurucusu Atatürk tarafından öngörülen görev çizgisinde, Cumhuriyetin temel ilkelerine uygun yaratılan toplumsal değerleri kalıcı ve süreklilik gösterecek şekilde koruyan ve geliştiren bir şekilde ülkeye katkıda bulunmaktır.

Üstlendiği tüm sosyal projeleri uzun dönemli olarak planlayan ve en yüksek toplumsal faydayı yaratacak projelere odaklanma ilkesiyle hareket eden İş Bankası

 • Eğitim
 • Çevre
 • Kültür-sanat

ana başlıkları altında toplumu ileriye götürecek, geniş kapsamlı, sürekliliği olan ve yaygınlaştırılabilen bir yapı üzerine kurulan sosyal sorumluluk projelerini 2009 yılında da sürdürmüştür.

EĞİTİM

İş Bankası’nın satranç sporunun destekleyiciliğini üstlenmesinde, satrancın çocukların ve gençlerin zihinsel ve kişilik gelişimlerine önemli katkılar yapan, gençleri zarar verici alışkanlıklardan koruyan bir eğitsel araç olmasının büyük payı bulunmaktadır.

Satranç
İş Bankası, 2005 yılı Aralık ayında başlatılan işbirliği ile Türkiye Satranç Federasyonu’nun ana sponsorluğunu üstlenmiştir.

Banka’nın satranç sporunun destekleyiciliğini üstlenmesinde, satrancın çocukların ve gençlerin zihinsel ve kişilik gelişimlerine önemli katkılar yapan, gençleri zarar verici alışkanlıklardan koruyan bir eğitsel araç olmasının büyük payı bulunmaktadır.

İş Bankası satranç desteğini kapsamlı bir kurumsal sosyal sorumluluk olarak değerlendirmektedir. Satranç sponsorluğu ile

 • Satrancın özellikle çocuklarımız arasında yaygınlaşması,
 • Satranç eğitimi konusunda yaşanan eksikliklerin giderilmesi ve tüm çocuklarımızın kolayca erişebilecekleri bir spor haline dönüşmesi,
 • Ülke genelinde popüler ve talep edilir bir spor haline dönüştürülmesi,
 • Satrancın tabana yayılması ile bu alanda yetenekli daha çok çocuğumuza ulaşılarak uluslararası alanda daha çok başarı sağlanması

hedeflenmiştir.

Sponsorluğun başladığı günden 2009 yılının sonuna kadar, uluslararası turnuvalarda kazanılan madalya sayısı 35 altın, 18 gümüş ve 23 bronz olmak üzere toplam 76’ya ulaşmıştır. Satranç oynayan sporcu sayısı 155.000, okullarda satrancı seçmeli ders olarak seçen öğrenci sayısı ise 1,7 milyonu aşmıştır.

İlköğretim okullarına satranç sınıfı açılması
İş Bankası’nın sponsorluğu satrancın ilk ve orta öğretim müfredatında seçmeli ders olarak yer alması kararını ülke çapında tamamlayan ve destekleyen bir girişim olmuştur.

Banka, ilköğretim okullarında çocukları satranç oynamaya teşvik etmek, öğretmenlerin dikkatini bu alana çekmek ve olanakları sınırlı okullarda malzeme yetersizliğini ortadan kaldırmak amaçlarıyla okullarda satranç sınıfları açmaktadır.

2009 yılı sonunda Türkiye çapında satranç sınıfı açılan toplam okul sayısı 2.000’e ulaşmıştır.

Satrancoyna.com.tr
2008 yılında Banka, 250.000 kayıtlı kullanıcısıyla dünyanın en büyük internet satranç platformu olan Playchess ile kapsamlı bir işbirliği projesini hayata geçirmiştir. Bu işbirliği kapsamında, Türkiye’den playchess.com’a bağlanan lisanslı satranç oyuncuları ücretsiz olarak sitede online satranç oynayabilmektedir.

2009 yılı içinde satrancoyna.com.tr sitesinden 200.000’den fazla kullanıcı yararlanmıştır.

İş Bankası 8 Yaş Altı Minikler Satranç Şenliği
Velilerin satranç sporuna yaklaşımlarını desteklemek ve çocuklara eğlenceli bir satranç ortamı sunmak üzere 2006 yılından bu yana her Haziran ayında İş Bankası 8 Yaş Altı Minikler Satranç Şenliği düzenlenmektedir.

2009 yılında, İş Bankalılar Derneği Çamlıca Spor Tesislerinde 4.’sü düzenlenen şenliğe 548 minik satrançsever katılmıştır. Şenliğe katılan çocuklar 4 gün boyunca satranç oynamanın yanı sıra çeşitli oyun ve aktivitelerle eğlenme fırsatı bulmuştur.

İş Bankası 2009 yılı Atatürk FİDE Kadın Ustalar Satranç Turnuvası’na 10 farklı ülkeden 12 sporcu iştirak etmiştir.

Türkiye İş Bankası Atatürk FİDE Kadın Ustalar Satranç Turnuvası
Kadınların satranç sporuna olan ilgilerini artırmak ve kadın ustaları desteklemek amacıyla İş Bankası ile Türkiye Satranç Federasyonu tarafından “Türkiye İş Bankası Atatürk FİDE Kadın Ustalar Satranç Turnuvası” düzenlenmektedir.

2008 yılında düzenlenen turnuvanın başarısı ve uluslararası alanda yarattığı etki sonucu Dünya Satranç Federasyonu’nun (FİDE) önerisiyle turnuva, 2009 yılında FİDE’nin düzenlediği “Kadınlar Grand Prix Turnuvası”nın ilk ayağı olarak gerçekleştirilmiştir.

Dünyanın en önde gelen satranç ustalarının katılımıyla düzenlenen turnuvaya bu yıl 10 farklı ülkeden 12 sporcu iştirak etmiştir.

Türkiye İş Bankası Satranç Ligi
Banka’nın adıyla anılan “Türkiye İş Bankası Satranç Ligi” kapsamında maçlar düzenlenmekte olup, 2008- 2009 sezonunda Türkiye İş Bankası Satranç Ligi’nin şampiyonu Adana Truva Satranç Kulübü olmuştur.

Karneni Göster, Kitabını Al Kampanyası kapsamında 2 yılda toplam 2 milyon öğrenci kitapla buluşturulmuştur.

81 İlden 81 Öğrenci Projesi
“81 İlden 81 Öğrenci” projesi İş Bankası’nın eğitim alanındaki en büyük projelerinden birisi olarak 2008-2009 öğretim yılı başında hayata geçmiştir.

Proje kapsamında her ilden Darüşşafaka sınavını birinci olarak kazanan 81 öğrencinin, eğitim giderlerinin yanı sıra giyim, gıda, barınma vb. tüm giderleri İş Bankası tarafından karşılanmaktadır.

Öğrencilerin üniversiteye devam etmeleri durumunda katkı sürdürülecektir. 2008-2009 öğretim yılında Darüşşafaka’da eğitime başlayan ilk öğrencilerin üniversiteden mezun olacakları 14. yılda öğrenci sayısının 1.000’i aşacağı öngörülmektedir.

2008-2009 öğretim yılı başında Darüşşafaka’daki eğitim hayatına başlayan öğrenciler projenin ikinci yılı olan 2009-2010 öğretim dönemi itibarıyla 5. sınıfa geçerken, 4. sınıftan başlayan yeni öğrenciler de projeye dahil olmuştur.

Karneni Göster, Kitabını Al Kampanyası
İş Bankası çocukların okuma alışkanlıklarının pekiştirilmesi, dünya ve Türk edebiyatının seçkin eserleriyle buluşturulması amacıyla 2007-2008 öğretim yılı sona ererken “Karneni Göster, Kitabını Al” başlığında bugüne kadarki en büyük kitap kampanyalarından birini gerçekleştirmiştir.

Kampanyanın ikinci yılında Türkiye ve KKTC’deki herhangi bir İş Bankası şubesine karnesini getiren 1 milyon ilköğretim öğrencisine “Yazarlarımızdan Masallar ve Öyküler” kitabı armağan edilmiştir. Böylece 2 yılda toplam 2 milyon öğrenci kitapla buluşturulmuştur.

İş Bankası, 2009 yılında eğitim alanında ayrıca;

 • Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı işbirliğinde Ateş Böceği Gezici Öğrenim Birimi,
 • Geleneksel Altın Gençler ödülü,
 • Depremzede öğrencilere eğitim bursu

sosyal sorumluluk çalışmalarını sürdürmüştür.

81 İlde 81 Orman Projesinin başladığı 2008 yılından bu yana 32 ildeki 600 hektar alana 950.000’i aşkın fidan dikilmiştir.

ÇEVRE

81 İlde 81 Orman Projesi
İş Bankası yaşanabilir bir çevre yaratmak, doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunmak, ormansızlaşma ile bağlantılı çevre sorunlarına dikkat çekmek ve başta çocuklarımız olmak üzere halkın çevreye ilişkin konularda bilinçlenmesini desteklemek amaçlarıyla 2008 yılı sonu itibarıyla “81 İlde 81 Orman” projesini hayata geçirmiştir.

TEMA Vakfı ile Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliğinde sürdürülen proje kapsamında 5 yılda 1.470 hektar alana, 2 milyonu aşkın fidan dikilmesi planlanmaktadır. Projenin bir başka önemli özelliği ise dikilen her bir fidanın sağlıklı bir ağaca dönüşmesini sağlamak üzere fidanların bakımının 5 yıl süreyle yapılacak olmasıdır. Proje kapsamında;

 • 2008 yılında, Adana, Amasya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kilis, Manisa, Mardin, Mersin, Sivas ve Uşak olmak üzere 15 ilimiz,
 • 2009 yılı sonunda ise, Afyon, Ankara, Antalya, Ardahan, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzincan, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kütahya, Sakarya ve Yozgat olmak üzere 17 ilimiz ağaçlandırılmıştır.


Projenin başladığı 2008 yılından bu yana 32 ildeki 600 hektar alana 950.000’i aşkın fidan dikilmiştir.

Proje dahilinde illerde şenlik havasında geçen dikim törenleri düzenlenmekte, söz konusu törenlere mülki idare amirleri, İş Bankası yöneticileri, TEMA Vakfı gönüllüleri ve basın mensupları katılmaktadır. Çocuklarda çevre bilinci ve doğa sevgisi oluşturmak üzere ilköğretim öğrencileri ve Yavru Temaların fidan dikim törenlerine iştirakine ayrıca önem verilmektedir.

KÜLTÜR VE SANAT

Kültür Yayınları
1956 yılında kurulmuş olan Kültür Yayınları yayın faaliyetlerini 2009 yılında da geliştirerek sürdürmüştür. 13 ana başlık altında yayın çalışmalarını sürdüren yayınevi 2009 yılında 225’i yeni, 166’sı tekrar basım olmak üzere 391 başlıkta kitap basmış, 962.000 adet kitap satışı gerçekleştirmiştir. Kültür Yayınları, 2009 yılında da özel bir önem verdiği çocuk kitapları alanındaki çalışmalarını sürdürmüştür.

İş Sanat
Kasım 2009’da 10. sezonuna başlayan İş Sanat, dünyaca tanınan yıldızları Türk izleyicisi ile buluşturmaya devam etmektedir. 2008-2009 sezonunda İş Sanat’ta 46 konser, 27 çocuk etkinliği ve 7 şiir dinletisi gerçekleştirilmiştir. Söz konusu sezonda İş Sanat programında Kurt Elling, Bonnie Taylor, Emmanuel Pahud, Michel Camilo, Roby Lakatos, Paquito d’Rivera, Prag Filarmoni ve Brückner Orchestra gibi dünyaca ünlü sanatçı, grup ve orkestralar yer almıştır.

İş Sanat 8 Kasım 2009 tarihinde ünlü keman virtüözü, şef Maxim Vengerov yönetimindeki Türkiye’nin en iyi senfonik topluluklarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın piyanist Muhiddin Dürrüoğlu’na eşlik ettiği konser ile 2009-2010 sezonunu açmıştır. Söz konusu sezonda İş Sanat programında Yuri Bashmet, Shlomo Mintz, Gidon Kremer, Andreas Scholl, Mischa Maisky, Sarah Chang, Joshua Bell, Moskova Solistleri, Academy of St Martin in The Fields, Kremerata Baltica, Dave Holland, John McLaughlin, Monica Molina, Mariza, Pink Martini ve Paul Taylor Dance Company gibi dünyaca ünlü sanatçı, grup ve orkestralar bulunmaktadır.

İş Sanat’ta çocuklara yönelik olarak, “Bir Sergiden Tablolar”, “Peter Pan”, “Bilmelisin ki...” ve “Çocuklar için Notada Yazmayanlar” gösterileri sahneye konmuştur.

İş Bankası Müzesi, Cumhuriyet dönemi iktisat tarihi ve bankacılık konusunda uzmanlaşmış ilk ve tek müzedir.

Türkiye İş Bankası Müzesi
İş Bankası Müzesi, Banka’nın tarihinin ve sürekliliğinin öyküsünü anlatarak, nesiller boyunca halka hizmetini ve hayatın içindeki yerini toplumla paylaşmak misyonuyla 14 Kasım 2007’de ziyarete açılmıştır. Müze, Cumhuriyet dönemi iktisat tarihi ve bankacılık konusunda uzmanlaşmış ilk ve tek müzedir ve 2009 yılı sonunda ziyaretçi sayısı 100.000’e ulaşmıştır.

Fotoğraflarla Atatürk ve Cumhuriyet - Bir Ulusun İnşası Sergisi (1923-1938)
8 Şubat 2009 tarihinde İş Bankası Müzesi’nde kapanan “Fotoğraflarla Atatürk ve Cumhuriyet - Bir Ulusun İnşası” sergisi, 7 - 29 Mayıs 2009 tarihlerinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. 29 Mayıs 2009 tarihinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde sona eren sergi, 28 Ekim - 22 Kasım 2009 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde halkın beğenisine sunulmuştur.

Galeriler
1940 yılında Hikmet Onat’ın Ortaköy adlı tablosunun alınmasıyla temelleri atılan İş Bankası Resim Koleksiyonu, bugün Türkiye’nin en büyük özel koleksiyonudur.

İş Bankası’nda galericilik faaliyetleri 1976 yılından itibaren sürdürülmektedir. Banka, bugün biri İstanbul’da ve diğeri İzmir’de olmak üzere iki galeriye sahiptir.

2009 yılında İş Sanat Kibele Sanat Galerisi sergi programlarında Türk resminin önemli isimlerine, İzmir Sanat Galerisi ise gelecek vaat eden ressamlarımıza yer vermeye devam etmiştir. Kibele Sanat Galerisi 2008 - 2009 sezonunda Güngör Taner, Mehmet Güleryüz ve Sadi Diren retrospektif sergilerine ev sahipliği yapmıştır.

2008-2009 sezonunda İzmir Sanat Galerisi’nde 9 sergide 16 sanatçının eserleri sergilenmiş, sergileri toplam 6.300 kişi ziyaret etmiştir.

İş Bankası, 2009 yılında kültür ve sanat başlığı altında ayrıca;

 • İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Uluslararası İstanbul Müzik Festivali ile
 • Devlet Opera ve Balesi Ankara Leyla Gencer Sahnesi

sponsorluk faaliyetlerini gerçekleştirmiştir.

İş Bankası’nın sosyal sorumluluk alanında gerçekleştirdiği projeler ulusal ve uluslararası kamuoyunda takdir topluyor ve ödüllendiriliyor.

ÖDÜLLER

Ödül Proje Ödül hakkında...
SABRE Ödülü Satranç sporuna destek İş Bankası’nın Türkiye Satranç Federasyonu’na verdiği destek, dünyanın iletişim alanındaki en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen SABRE Ödülleri’nde (Superior Achievement in Branding and Reputation) “sponsorluk” kategorisinde 1800’den fazla proje arasından ödül almaya layık görülmüştür.
Active Academy Ödülü Karneni Göster, Kitabını Al Kampanyası ve 81 İlde 81 Orman Projesi İş Bankası tarafından sürdürülen “Karneni Göster, Kitabını Al” kampanyası ve “81 İlde 81 Orman” projesiyle 2009 yılında Active Academy Kurumsal Sosyal Sorumluluk ödülü alınmıştır.
Altın Pusula Karneni Göster Kitabını Al Kampanyası Halkla ilişkiler sektöründeki hizmet kalitesini yükseltmek ve mesleki gelişimi desteklemek amacıyla Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından düzenlenen ve toplamda 130 projenin başvuruda bulunduğu 8. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’nde İş Bankası “Karneni Göster Kitabını Al” kampanyasıyla eğitim kategorisinde ödüle layık görülmüştür.