Ana Sayfa İletişim English

İş Bankası’nda 2009 Yılının Değerlendirilmesi

Uluslararası Bankacılık

2009 yılında İş Bankası, global kriz koşullarında dahi dış kaynak yaratmakta yüksek derecede yetkin bir kurum olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

İş Bankası dış ticaret ve döviz transferleri alanlarında güçlü ve lider bir konuma sahiptir.
İş Bankası, müşterilerinin dış ticaretin finansmanı alanındaki talep ve beklentilerini kaliteli ürün ve hizmet gamıyla cevaplamaktadır. İş Bankası’nın dış ticaret alanında faaliyet gösteren müşterileri, Banka’nın 124 ülkede 1.400’den fazla banka ve finans kuruluşunu kapsayan yaygın muhabir ağı kapsamında işlemlerini güvenli ve etkin bir şekilde yerine getirmektedirler. İş Bankası, 2009 yılının dalgalı piyasa koşullarına ve talep daralmasına karşın, dış ticaret ve döviz transferleri alanlarında pazar konumunu pekiştirmiştir.

İş Bankası’nın mükemmeliyete odaklı iş anlayışı ve kalitesi sürekli olarak ödüllendirilmektedir.
İş Bankası, 2009 yılında da uluslararası bankacılık alanındaki kaliteli hizmet performansını sürdürmeye devam etmiştir. Banka, yurt dışına gerçekleştirilen döviz transferlerinde ulaştığı yüksek hatasız işlem oranı nedeniyle, ilki 1997 yılında olmak üzere bugüne kadar çok sayıda uluslararası bankadan kalite ödülü (STP-Straight Through Processing) almıştır. 2009 yılında da bu gelenek bozulmamış ve İş Bankası’na, The Bank of New York Mellon, JPMorgan Chase Bank ve Commerzbank tarafından STP kalite ödülü sunulmuştur.

İş Bankası Hong Kong’da düzenlenen SIBOS’un ilgi odağı olmuştur.
İş Bankası, SWIFT - Dünya Bankalararası Finansal Teleiletişim Topluluğu tarafından 14-18 Eylül 2009 tarihleri arasında Hong Kong’da gerçekleştirilen SIBOS (SWIFT International Banking Operations Seminar) seminerinde stant açarak etkin bir uluslararası iletişim ve tanıtım çalışmasına imza atmıştır. Seminer boyunca yoğun ilgi gören İş Bankası standı, SIBOS organizasyonları kapsamında bir Türk bankası tarafından açılan tek stant olmuş ve Türkiye’nin yurt dışında tanıtımına önemli katkı sağlamıştır.

İş Bankası İstanbul’da düzenlenen IIF yıllık toplantısına sponsor olmuştur.
Türkiye’nin ikinci kez ev sahipliği yaptığı Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF-Institute of International Finance) Yıllık Üye Toplantısı, IMF/Dünya Bankası Yıllık Toplantıları’nın hemen öncesinde 2-4 Ekim 2009 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

İş Bankası dış kaynak temininde bir sürdürülebilirlik örneğidir.
İş Bankası, Türk bankalarının sendikasyonları için kılavuz rolü oynamıştır.
2009 yılında İş Bankası, global kriz koşullarında dahi dış kaynak yaratmakta yüksek derecede yetkin bir kurum olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Banka, bu kapsamda Mayıs ayında 255 milyon dolar ve 225,3 milyon euro tutarında, 1 yıl vadeli ve 1 yıl uzatım opsiyonlu bir sendikasyon kredisine imza atmıştır. Eylül ayında ise bir önceki dönemin sendikasyon anlaşması kapsamındaki uzatım opsiyonu kullanılarak, 350 milyon dolar ve 293,5 milyon euro tutarında 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi sağlanmıştır.

Global risk-prim algılamasının henüz netleşmediği bir zaman diliminde sağlanan ikinci sendikasyon kredisi, Türk bankalarına uluslararası piyasalarda kılavuzluk etmiş ve sendikasyon kredilerinde uygulanacak maliyet koşullarının belirlenmesinde referans noktası oluşturmuştur. İş Bankası, Euroweek tarafından düzenlenen, “Syndicated Loans and Leveraged Finance” ödüllerinde, 2009 yılı Eylül ayında aldığı sendikasyon kredisi ile “En İyi Türk Kredisi” ödülünü kazanmıştır.

AYB (Avrupa Yatırım Bankası)’den İş Bankası’na 12 yıl nihai vadeli 250 milyon euro kaynak
İş Bankası 13 Nisan 2009 tarihinde AYB (Avrupa Yatırım Bankası) ile 250 milyon euro karşılığı azami 12 yıl vadeli kredi çekilişine olanak veren bir çerçeve anlaşması imzalamıştır. Söz konusu kredi, kredilendirme kriterlerine uyan küçük ve orta ölçekli işletmeler ile sağlık, çevre koruma, altyapı, eğitim ve verimli enerji kullanımı gibi alanlarda faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kuruluşlarının projelerinin finansmanında kullanılacaktır.

Çin Eximbank’ı ile akreditif refinansmanı alanında işbirliğini düzenleyen anlaşma imzalanmıştır.
İş Bankası ile Çin Eximbank’ı arasında Türk firmalarının Çin’den ithal edecekleri belirli mal ve hizmetlerin 1 yıl vadeye kadar finansmanının sağlanması amacıyla azami 100 milyon dolar tutarlı Akreditif Refinansmanı Anlaşması 7 Ekim 2009 tarihinde imzalanmıştır.

Gemicilik sektörüne uzun vadeli kaynak sağlamaya yönelik bir atılım
İş Bankası, gemi finansmanına yönelik 12 yıl vadeli, 10 milyar Japon Yeni tutarında kaynak sağlanması konusunda 3 Aralık 2009 tarihinde JBIC (Japan Bank for International Cooperation) ile anlaşma imzalamıştır. Bu anlaşma JBIC’in yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da sadece gemi finansmanına yönelik sağladığı ilk kredi olma özelliğini de taşımakta, İş Bankası’nın uluslararası alandaki yüksek kredi değerliliği ve itibarına önemli bir örnek teşkil etmektedir.

İş Bankası, 2010 yılında, Azerbaycan’da şube açarak, Mısır’da ve Suriye’de ise birer temsilcilik kurarak yurt dışı örgütünü genişletmeyi planlamaktadır.

Yurt dışı hizmet ağındaki gelişmeler
İş Bankası’nın KKTC’deki şube sayısı 13’e yükselmiştir.
İş Bankası, 2009 yılında KKTC’de 4 yeni şube açmış, toplam şube sayısını 13’e yükseltmiştir. İş Bankası KKTC’deki en geniş şube ağına sahip Türk bankası unvanını korumaktadır.

Yurt dışı şube ve temsilcilikler İş Bankası’nın global hizmet yetkinliğinin temel taşlarıdır.
İş Bankası’nın Londra ve Bahreyn şubeleri ile Şangay Temsilciliği, uluslararası bankacılık alanındaki faaliyetlerine giderek artan bir destek vermektedir.

İş Bankası, 2010 yılında, Azerbaycan’da şube açarak, Mısır’da ve Suriye’de ise birer temsilcilik kurarak yurt dışı örgütünü genişletmeyi planlamaktadır.

İşbank GmbH, Romanya ve Bulgaristan’la hizmet kapsamını genişletmeye hazırlanıyor.
İş Bankası iştiraklerinden Almanya’da Kurulu İşbank GmbH, önemli bir Türk nüfusun yaşadığı Almanya, Fransa, Hollanda ve İsviçre’de bulunan toplam 14 adet şubesiyle bireysel, ticari ve kurumsal bankacılık alanlarında hizmet sunmaktadır.

2010 yılında İşbank GmbH, Romanya ve Bulgaristan’da örgütlenmeye yönelik çalışmalarını sürdürmeyi hedeflemektedir.

İş Bankası, 2010 yılında, Rusya ve Kazakistan’da da bankacılık faaliyetlerinde bulunmak üzere araştırmalarını sürdürecektir.

Diğer taraftan Banka, gelecek vaat eden ve örgütlenilmesinde yarar gördüğü yakın coğrafyasındaki piyasaların araştırılmasına dönük çalışmalarına hız verecektir.