Ana Sayfa İletişim English

İş Bankası’nda 2009 Yılının Değerlendirilmesi

Sermaye Piyasaları

2009 yıl sonunda İş Bankası yatırım fonları piyasasındaki %22,5 pazar payı ile en yakın rakibinin 7,4 puan üzerinde yer almıştır. Banka’nın yatırım fonları portföy büyüklüğü ise aynı tarihte 6.776 milyon TL’ye ulaşmıştır.

Türkiye’de sermaye piyasasının gelişimine öncülük eden lider banka
İş Bankası, ülkemizde sermaye piyasalarının öncüsü ve tartışılmaz lideridir.

Banka,

  • piyasa koşulları, öngörüler ve müşteri tercihlerine uygun olarak tasarlanmış yeni ürün ve hizmetlerin sunulması,
  • rekabetçi fiyatlandırma politikası,
  • tüm hizmet kanallarından kesintisiz ve kaliteli hizmet sunabilme yetkinlikleri ile

yatırım fonu, hisse senedi, bono, tahvil, repo ve Eurobond işlemlerinde sermaye piyasalarındaki gücünü artırmaya 2009 yılında da devam etmiştir.

İş Bankası yatırım fonlarında %22,5’lik pazar payına sahiptir.
2009 yılında değişen yatırımcı tercihleriyle genişleyen yatırım fonları piyasasında İş Bankası, fon portföyünü sektörün üzerinde büyütmüştür.

Banka, farklı risk-getiri profillerine göre çeşitlendirilmiş toplam 20 adet yatırım fonu ve 8 adet anapara korumalı ve garantili fonuyla yatırım fonları piyasasındaki liderliğini yıl boyunca sürdürmüştür. 31 Aralık 2009 itibarıyla İş Bankası, yatırım fonları piyasasındaki %22,5 pazar payı ile en yakın rakibinin 7,4 puan üzerinde yer almıştır. İş Bankası yatırım fonları portföy büyüklüğü 2009 sonu itibarıyla 6.776 milyon TL’ye ulaşmıştır.

Kumbara Fonu: Yatırımcı sayısı en yüksek fon
Türkiye’de A Tipi fonlar arasında 147 bin kişi ile en fazla yatırımcı tarafından tercih edilen, çocuklara yönelik ilk yatırım fonu, İş Bankası Kumbara Fonu 2009 yılında %55,0 ile yatırım fonu sektörünün üzerinde büyümüş ve 185 milyon TL’lik portföy büyüklüğüne ulaşmıştır. 

İş Bankası’nın iştiraki İş Yatırım, İMKB Hisse Senedi Piyasası’ndaki işlem hacmi payını 2009 yılında artırarak %7,9 pazar payına ulaşmış ve piyasada faaliyet gösteren 89 aracı kurum arasında birinci sıradaki yerini korumuştur.

Hisse senedi işlem hacminde birinci
İş Bankası’nın iştiraki İş Yatırım, İMKB Hisse Senedi Piyasası’ndaki işlem hacmi payını 2009 yılında artırarak %7,9 pazar payına ulaşmış ve piyasada faaliyet gösteren 89 aracı kurum arasında birinci sıradaki yerini korumuştur.

En yüksek İMKB Tahvil Bono ve Repo Piyasası hacmi
İş Bankası, İMKB Tahvil Bono ve Repo Piyasası’ndaki 825 milyar TL’lik işlem hacmi ile 2009 yılında da liderliğini sürdürmüştür.

Uluslararası saklama hizmetlerini sunan tek yerel banka İş Bankası’dır.
İş Bankası 1992 yılından bu yana yurt dışında yerleşik yatırımcılara uluslararası saklama hizmetleri sunmaktadır. Banka, yurt dışında yerleşik müşterilere menkul kıymetlere ilişkin takas ve saklama, hisse senetleri hak kullanım ve genel kurul katılım, nakit yönetimi, döviz işlemleri ile vergi temsilciliği ve danışmanlığı alanlarında hizmet vermektedir.

İş Bankası, portföy saklama kuruluşu hizmetinde de lider
İş Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan Portföy Saklama Kuruluşu yetkisi alan ilk bankadır. Banka, portföy yönetim şirketlerinin bireysel portföy yönetimine konu varlıklarının saklama hizmetinde %40 pazar payına sahiptir.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) aracılık hizmetleri yaygınlaşıyor.
2008 yıl sonunda 50 İş Bankası şubesi ve internet şubesinden verilmekte olan aracılık hizmeti, 2009 yılında daha da yaygınlaştırılmıştır. 2009 yıl sonunda 141 İş Bankası şubesi ile sunulmaya devam edilen VOB işlemlerini yaygınlaştırma çalışmalarına devam edilecektir.

Altın Hesabı adedi 60 bine yaklaştı.
Müşterilere yatırım hesabı ve Altın Hesabı ile altın alım satım hizmeti sunan İş Bankası’nın, 2009 yılında müşteri hesap adedi 59.250’ye, müşteri emanet büyüklüğü ise 8,7 tona ulaşmıştır.

İş Bankası, 2009 yılında müşterilere altın düzenli alım talimatı ürününü sunarak altın bankacılığı alanındaki önderliğini pekiştirmiştir.

İş Bankası, ekonomik konjonktürün yanında yatırımcı talep ve beklentilerini de göz önünde bulundurarak ürün ve hizmet geliştirme çalışmalarına da devam etmiştir.

İş’te Yatırım Portalı “iPhone” Uygulaması
2009 yılı Mart ayında iPhone mobil iletişim cihazlarına yönelik “İş’te Yatırım iPhone Uygulaması” kullanıma sunulmuştur.

İş’te Yatırım anlık İMKB verilerini sunan ilk IPhone uygulaması olmuştur. 2009 yılı Temmuz ayında ise uluslararası borsa endeksleri, döviz kurları, pariteler ve altın fiyatları uygulama kapsamına dahil edilerek müşterilere sunulan içerik genişletilmiştir.

2009 yıl sonu itibarıyla, çoğunluğu Türkiye’den olmak üzere, 16.000’in üzerinde kişi İş’te Yatırım iPhone Uygulamasını kullanmaktadır.

İş’te Yatırım Portalı Getiri Sihirbazı
Getiri Sihirbazı uygulaması 2009 yılı Kasım ayı içerisinde tamamlanarak kullanıma açılmıştır. Getiri Sihirbazı, İş’te Yatırım Portalı kullanıcılarının anlaşılabilir ve hızlı bir şekilde getiri karşılaştırması yapabilmesine olanak sağlayacak bir uygulama olarak tasarlanmıştır.

Microsoft’un 2009 yılında kullanıma sunduğu Windows 7 işletim sisteminin Multi Touch özelliğini de destekleyen Getiri Sihirbazı, Windows 7 işletim sisteminin lansmanında başarı hikayesi olarak yer almıştır. Getiri Sihirbazı multi touch özelliğini destekleyen ilk finansal uygulama olması anlamında da geniş ilgi görmüştür.

2009 Aralık ayı itibarıyla İş Bankası koruma amaçlı ve garantili yatırım fonlarının toplam büyüklüğü 145 milyon TL’ye, pazar payı ise %22,7 seviyesine ulaşmıştır.

Anapara korumalı ve garantili alt fon halka arzları
İş Bankası, mevcut dalgalı konjonktür ve düşük faiz seviyelerinde müşterilerinin farklı yatırım ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, farklı dayanak varlıklar içeren korumalı ve garantili fonların halka arzlarını tamamlamıştır.

2009 yılında altın, İMKB 30 Endeksi, Dolar/TL ve Euro/TL gibi farklı dayanak varlıkların getirilerine endeksli toplam 8 adet fonun halka arzı gerçekleştirilmiştir. 2009 Aralık ayı itibarıyla İş Bankası koruma amaçlı ve garantili yatırım fonlarının toplam büyüklüğü 145 milyon TL’ye, pazar payı ise %22,7 seviyesine ulaşmıştır.

İş Bankası, Türkiye sermaye piyasalarındaki öncülüğünü daha da ileriye taşımayı hedeflemektedir. 
İş Bankası’nın sermaye piyasaları iş kolundaki öncelikli hedefi aynı alanda faaliyet gösteren iştirakleri ile oluşturduğu güçlü ve sürekli sinerjiyi mümkün olan en üst seviyeye taşımak, ürün ve hizmet geliştirmede yenilikçi olmak ve bu suretle Türkiye sermaye piyasalarının gelişimine öncülük etmektir.