Ana Sayfa İletişim English

2010’a Girerken İş Bankası

Aktif büyüklüğü bakından Türkiye’nin en büyük özel bankası

İş Bankası, 1924 yılında Ankara’da kurulmuştur. Banka, kuruluşundan günümüze kadar geçen sürede Türkiye ekonomisinin gelişmesine artan oranda ve sürekli katkıda bulunmuş; hayata geçirdiği “ilk”ler ile Türkiye’de çağdaş bankacılığın sembolü, öncüsü ve lideri olmuştur.

“Türkiye’nin Bankası” deyişiyle özetlenen misyonuna uygun olarak, toplumun her kesimini kucaklamış olan İş Bankası bireysel, özel, ticari ve kurumsal bankacılık iş kollarında hizmet sunmaktadır.

Ekonomik ve ticari faaliyet döngüsünün her aşamasında kilit roller üstlenen İş Bankası, aktif büyüklüğü bakımından Türkiye’nin en büyük özel bankası konumundadır.

Dünyanın en değerli 100 banka markası listesindeki tek Türk bankası

2009 yıl sonu itibarıyla toplam aktifleri 113,2 milyar TL’ye ulaşmış bulunan İş Bankası;

  • The Banker Dergisi’nin Brand Finance Plc. işbirliği ile gerçekleştirdiği “Dünyanın Marka Değeri En Yüksek 500 Bankası” sıralamasında, dünyada ilk 100 banka içine giren tek Türk bankası olarak 91. sırada yer almıştır.
  • Forbes Dergisi’nin her yıl hazırladığı “Global 2000” listesinde 331. olarak Türk şirketler arasında ilk sırada yer almıştır. (*)
  • Dünyanın en prestijli yayınlarından The Banker Dergisi tarafından hazırlanan “Dünyanın En Büyük 1000 Bankası” sıralamasında 101. olmuştur. (**)


Yaygın ve güçlü hizmet ağı

 İş Bankası’nın

  • 22.473 çalışan,
  • 1.078 yurt içi ve 15 yurt dışı şube,
  • 3.591 Bankamatik ve
  • 1.000’in üzerinde Netmatik’ten

oluşan Türkiye çapındaki yaygın hizmet sunum yapısı, ölçek ve hizmette ulaştığı gücü yansıtmaktadır.

Yatırım bankacılığından portföy yönetimine, finansal kiralamadan bireysel emekliliğe kadar farklı iş kollarında faaliyet gösteren mali iştirakler ve bağlı ortaklıklar İş Bankası’nın ürün ve hizmet sunum yetkinliklerini tamamlamakta ve rekabet gücünü artırmaktadır.

Türkiye’de sanayi sektörünün gelişmesine büyük katkılar sağlamış bulunan İş Bankası’nın farklı iş kollarında faaliyet gösteren, lider şirketlerin oluşturduğu bir iştirak portföyü bulunmaktadır.

İş Bankası’nın hisse senetleri, İMKB’de işlem görmektedir. Ayrıca, İş Bankası’nın hisse senetleri Amerikan Depo Sertifikaları (ADR’ler) şeklinde ABD’de tezgah üstü piyasalarda Nitelikli Kurumsal Alıcılar tarafından alınıp satılmakta olup Global Depo Sertifikaları (GDR’ler) şeklinde de Londra Borsası’nda işlem görmektedir.

(*) Halka açık şirketlerle ilgili yıllık sıralamaya göre.
(**) Bankaların 2008 yılı finansal konsolide mali tablolarındaki ana sermaye büyüklüklerine göre.