Anında İşlem
Resim
Fatura Ödeme

​Fatura ödeme işlemlerinizi buradan kolayca yapabilirsiniz.

Resim
İhtiyaç Kredisi

​Gerçekleştirmek istediğiniz hayalleriniz için İhtiyaç Krediniz İş Bankası’nda! Detaylı Bilgi.

Resim
Anında Ev Kredisi
Evinize karar verdiyseniz, kredi taksitinizi hesaplayabilir hatta şubemize gitmeden başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.
Resim
Taşıt Kredisi

​İstediğiniz aracın kredisi şimdi daha yakın! Taşıt Kredisi başvurunuzu hızlı ve kolayca yapabilirsiniz. Detaylı Bilgi

Resim
Kredi Kartı
Kredi kartınıza ait sorgulama işlemlerini ve yeni kredi kartı başvurunuzu buradan kolayca yapabilirsiniz.
Harcama İtiraz Formu
Kredi Kartı Başvuru Takip

Resim
Siz Neredeyseniz İş Bankası Orada!
Hemen başvurunuzu yapın, adresinizde veya size en yakın şubemizde süreci tamamlayın.

Başvuru Güncelle

Resim
Başvuru Takip

​Başvurunuzu kolayca takip edin.

Resim
Kredi Kartı İstiyorum

​Kredi kartı başvurunuzu buradan kolayca yapabilirsiniz.

*Son gün değerleri bir önceki seans kapanış değerleridir.
İŞ BANKASI'NDAN HABERLER
11 Şubat 2019

Türkiye İş Bankası, ülke ekonomisini destekleme anlayışı doğrultusunda, “İhracat Döviz Kredisi Kampanyası” başlattı. ​

İŞ BANKASI'NDAN HABERLER
08 Şubat 2019

İş Bankası 2018 yılsonu itibarıyla özel bankalar arasındaki lider konumunu sürdürdü.  ​

İŞ BANKASI'NDAN HABERLER
22 Ocak 2019

Türkiye İş Bankası, Maximum İşyerim uygulaması ile üye işyerlerinin POS cihazı olmadan cep telefonları aracılığıyla kolay bir şekilde satış yapmalarını sağlıyor. ​

İş Bankası’ndan ihracatçıya döviz kredisi kampanyası

11.02.2019


​Türkiye İş Bankası, ülke ekonomisini destekleme anlayışı doğrultusunda, “İhracat Döviz Kredisi Kampanyası” başlattı. Ülkemiz ihracatının desteklenmesi ve ihracatçı firmaların uygun maliyetler ile finansmana erişmesine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen kampanya çerçevesinde ihracatçılara firma başına 500 bin Euro veya 500 bin Dolar limite kadar Euro için aylık %0,39; Amerikan Doları için ise aylık %0,49 faiz oranları ile 24 aya kadar finansman imkanı sunulacak.


Kampanyanın tanıtım toplantısında konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, ihracatın Türkiye ekonomisi için artan önemini vurgulayarak, “Türkiye ekonomisi 2000’li yılların başından bu yana, ihracat hacmini hızlı bir biçimde artırdı ve ihracatın GSYH içindeki payını yükseltti. Bu oran 2017 yılı itibarıyla %25, 2018’in ilk 9 ayı itibarıyla da %29 düzeyine kadar çıktı. Değer olarak da 2018’de ihracat hacmi bir önceki yıla göre %7 artarak 168 milyar ABD doları ile rekor seviyeye ulaştı” dedi.


“Türkiye büyürse ihracattan büyüyecek”


Ekonomide dengelenmenin yaşandığı ve iç talebin zayıf bir seyir izlediği 2018’de net ihracatın büyümeye önemli katkı verdiğini belirten Şimşek, yılın üçüncü çeyreğinde net ihracatın katkısının 6,7 puan seviyesine kadar yükseldiğini ifade etti. Şimşek, “2018 yılı genelinde ise %2,9 olduğunu tahmin ettiğimiz ekonomik büyümeye net ihracat kaleminin 3,9 gibi oldukça ciddi bir oranda katkı sağladığını hesaplıyoruz. Yani özellikle böyle zor dönemlerde ihracatın ekonomik büyüme açısından ne kadar önemli bir unsur olduğu daha iyi anlaşılıyor. Büyümenin yavaşladığı, yüksek seyreden kurların birtakım olumsuz etkilerinin yanında dış ticaret açısından rekabet avantajı getirdiği bu dönem Türkiye için ihracatını güçlendirmek, ihracat pazarlarını çeşitlendirmek için bir fırsat penceresi yaratıyor. Ülkemizde orta ve uzun vadede sürdürülebilir, güçlü bir büyümenin sağlanabilmesi için ihracat son derece kritik bir konu. Türkiye, büyürse ihracattan büyüyecek” şeklinde konuştu.


“Kuruluşumuzdan bu yana ihracatçılarımızı destekliyoruz”


Bunu sağlamak için Türkiye’nin Bankası olarak, ihracatçılara “İhracat Döviz Kredisi Kampanyası” ile gereken desteği vereceklerini vurgulayan Şahismail Şimşek, “İhracatçı müşterilerimizin çoğu üretimden ihracat yapan firmalardan oluşuyor. Ülkemiz ekonomisine verdiğimiz desteğin bir göstergesi olarak kampanya kapsamında toplam kullandırıma herhangi bir üst sınır getirmedik. Elbette, Bankamızın kaynakları sınırsız değil, ancak gelecek tüm taleplere karşı da hazırlıklıyız. İfade ettiğim faiz oranları, kampanyalar işin sadece teknik kısmı... Burada önemli olan bir yaklaşımın söz konusu olması, bir niyetin ortaya konulması... Ben bu inisiyatifimizin sektörde de benimsenerek, ihracatçılarımızın bu ekonomi için daha iyi sonuçlara ulaşmasına vesile olacağına inanıyorum” dedi.


İş Bankası’nın kuruluşunun ilk yıllarından beri ihracatçıları desteklemeyi görev bildiklerini hatırlatan Şimşek, “1926 yılında ‘milli mahsulat ve mamulatımızı’ Avrupa’ya tanıtmak için gerekli bağlantı ve satışların yapılmasını sağlayacak bir gemi projesi tasarlanmış. Karadeniz adlı gemi 86 gün süren bir sefere başlamış ve Avrupa’da Barcelona’dan St. Petersburg’a kadar 15 limanı ziyaret etmiş. İşte bu seyyar sergide bir de İş Bankası şubesi açılmış ve ihracata katkı sağlamak üzere sergide sahibi bulunmayan malların vekaleten satılması, imkanlar ölçüsünde para değiştirilmesi gibi hizmetler vermiş. 1930’lu yılların başında Hamburg, İskenderiye, Trieste ve Marsilya gibi o dönemin ihracat merkezlerinde şube açma gereği gündeme gelmiş, sonuçta da 1932 yılında İskenderiye ve Hamburg şubeleri Türk ihracatçısının desteklenmesi için faaliyete geçirilmiş. Kuruluşumuzdan sadece 8 yıl gibi kısa bir süre içerisinde böyle bir vizyonla hareket edilmiş” dedi.


Bugün de ihracatçı firmaların tüm bankacılık ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetleri, 1.300’ün üzerinde şube ve dijital kanalları ile en uygun maliyetlerle vermeye azami gayret gösterdiklerini söyleyen Şimşek, 2016 yılından beri sahada görev yapan, kambiyo mevzuatına hakim, dış ticaret konusunda uzmanlaşmış Dış Ticaret Satış Yöneticilerinin müşterilerini iş yerlerinde ziyaret ederek bire bir danışmanlık hizmeti verdiklerini belirtti. Şimşek, 2018 yılı Aralık ayı sonu itibariyle İş Bankası aracılığıyla; 23 milyar 867 milyon USD ihracat, 24 milyar 982 milyon USD ithalat gerçekleştirildiğini ifade etti.


“Sınır ötesi online ticaretin payı giderek artıyor”


Ticaretin dijitalleştiği, kişisel alışverişlerin online ortamlara kaydığı günümüzde, lojistik alanındaki gelişmelerin de etkisiyle sınır ötesi online ticaretin payının giderek arttığına dikkat çeken Şimşek, özellikle ABD ve Çin’deki büyük online alışveriş şirketlerinin dünyanın her yerinden trafik alarak ürün satışı gerçekleştirdiklerini belirtti. Şimşek, “Kolaylaştırılan gümrük mevzuatı sayesinde belli sınırlar dahilinde ülkemizden de benzer şekilde yurt dışına mikro düzeyde ihracat yapan işletmelerimiz bulunuyor ve bu işletmelerin sayısının artmasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Ödeme sistemlerinde bu yönde geldiğimiz olgunluk seviyesi ve diğer desteklerimiz ile ülkemizde üretimi ve satışı gerçekleşen tüm mal ve hizmetlerimizin e-ticaret yoluyla yurt dışında milyarlarca müşteriye ulaştırılabilmesi konusunda bankacılık hizmetini aşan bir gayret içerisindeyiz. Bu kapsamda, yurt dışına satış yapacak işletmelere sunduğumuz sanal POS hizmetimiz sayesinde işyerlerimiz, Visa, Mastercard, American Express, JCB ve UnionPay gibi dünyanın hemen her noktasını kapsayan kart markaları ve 49 ülkede yerel olarak yoğun kullanımı bulunan alternatif ödeme yöntemleriyle tahsilatlarını gerçekleştirebiliyorlar. İş Bankası olarak bu alanda sağladığımız çözümlerle işletmelerimizin ödeme alanındaki ihtiyaçlarını çözerek e-ihracat yapacak işletmelerine destek  sağlıyoruz” dedi.


Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin ihracatının %60’a yakınını gerçekleştiren ihracatçı KOBİ’lere biz de sektörde bir ‘ilk’e imza atarak özel bir ticari kart sunduk. ‘İhracatçı Kart’ ile KOBİ’ler Türkiye’de bir ilk olarak hem şirket kredi kartının tüm özelliklerinden faydalanıyor hem de İş Bankası aracılığı ile gerçekleştirdikleri ihracat işlemlerinden MaxiPuan kazanıyorlar.”


İş Bankası’ndan ülke ekonomisine 351,6 milyar TL’lik destek

08.02.2019


2018 yılsonu itibarıyla, İş Bankası aktif büyüklüğünü 2017 yılsonuna göre %15 oranında artırarak 416,4 milyar TL’ye yükseltti ve özel bankalar arasındaki lider konumunu sürdürdü. 


Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, 2018 yılsonu finansal sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada: “Milli ekonomiye olan güvenin güçlendirilmesinin her zamankinden daha da önem kazandığı 2018 yılında, reel sektöre ve hane halkına destek olmayı sürdürdük. 260,3 milyar TL’si nakdi, 91,3 milyar TL’si gayrinakdi olmak üzere, 2018 yılsonu itibarıyla krediler yoluyla ekonomiye sağladığı toplam finansman desteği 351,6 milyar TL’ye ulaşan Bankamız, ülke ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan özel banka olmaya devam etmiştir” dedi.


Kaynaklarının doğru tahsisine azami önem veren ve etkin risk yönetimine odaklanan İş Bankası’nın sorunlu kredilerinin toplam kredilerine oranı 2018 yılının sonunda özel bankaların ortalamasının altında kalarak %4,1 düzeyinde gerçekleşti.


İş Bankası, sektördeki güçlü konumu, yaygın şube ağı ve dijital kanalları ile mevduat sahiplerinin öncelikli tercihi olmaya devam etti ve 2018 yılsonu itibarıyla toplam mevduat büyüklüğü açısından özel bankalar arasında ilk sırada yer aldı. Banka’nın mevduat hacmi 2017 yılsonuna göre %20,4 oranında artarak 2018 yılsonunda 245,3 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. İş Bankası, fonlama maliyetini gözeterek, kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda mevduat dışı fonlama olanaklarından da faydalanmaya devam etti. Sendikasyon kredilerinde uzun bir geçmişi ve önemli bir deneyimi bulunan bir kurum olan İş Bankası, 2018 yılında söz konusu kredilerini başarılı bir şekilde yeniledi ve bu kapsamda yaklaşık 2,5 milyar ABD Doları tutarında finansman sağladı.


2018 yılında İş Bankası, dijital dönüşümü iş süreçlerine dahil ederek verimliliğini artırmaya odaklandı. Diğer taraftan, fiziksel ve dijital kanallarını birbirini tamamlayacak şekilde konumlandırırken, müşterilerinin hayatlarını kolaylaştıran, kişiselleşmiş ürün ve hizmetler sunmaya devam etti.  Bankacılık hizmetlerini müşterilerin ayağına götüren Türkiye’nin ilk mobil bankacılık uygulaması “İşCep”i kullanan müşteri sayısı ise 2018 yılı sonunda 6,7 milyona ulaştı.

 

2018 yılında 6,8 milyar TL net kâr elde eden İş Bankası’nın 2018 yılsonu itibarıyla özkaynak büyüklüğü, 2017 yılsonuna göre %15,7 oranında artarak 49,7 milyar TL’ye ulaştı. Banka’nın sermaye yeterlilik oranı 2018 yılsonu itibarıyla, yasal limitin üzerinde, %16,5 seviyesinde gerçekleşti.


İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Türkiye’nin en büyük özel sektör bankası olarak geride kalan 94 yılda olduğu gibi bundan sonra da müşterilerimiz, hissedarlarımız ve çalışanlarımızın yanında olarak, ülke ekonomisi için katma değer yaratmayı sürdüreceğiz” dedi.​


Maximum İşyerim ile cep telefonları POS olarak kullanılacak

22.01.2019


​Dijital Bankacılık alanında müşterilerinin hayatını kolaylaştıran birçok ürün ve hizmet sunan Türkiye İş Bankası, POS’a ilişkin her türlü ihtiyacı gideren Maximum İşyerim uygulaması ile üye işyerlerinin POS cihazı olmadan cep telefonları aracılığıyla kolay bir şekilde satış yapmalarını sağlıyor.


Türkiye’de bu hizmeti müşterileri ile buluşturan ilk banka olan İş Bankası, Maximum İşyerim uygulaması üzerinden her işleme özel üretilen QR kodun, Maximum Mobil üzerinden okutulmasıyla artık hızlı bir şekilde ödeme kabul edebiliyor.


İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, uygulama ile kartlı ödeme sürecinin alışılmış tarafları olan kart ve POS cihazına fiziksel olarak ihtiyaç duyulmaksızın, mobil cihazdan mobil cihaza sağlanan etkileşim aracılığıyla, alışverişin dijital ortamda tamamlanabildiğini söyledi. Sezen, “Zamanın son derece önemli olduğu bu dönemde işlem akışını hızlandıran, POS cihazına olan bağımlılığı ortadan kaldıran bu yeni uygulamayı tasarlarken, İş Bankası olarak çok önem verdiğimiz müşteri deneyimini daha da ileri seviyeye taşımayı amaçladık. Cep telefonu kullanımının son derece yaygın olduğu ve hızla dijitalleşen ülkemizde uygulamanın ilgi göreceğini öngörüyoruz. Özellikle POS cihazı taşımak istemeyen veya seyyar bir şekilde ödeme alma ihtiyacı olan işyerlerine, oldukça pratik bir ürün sunuyoruz” dedi.


POS müşterilerinin Maximum İşyerim platformunda sunulan diğer birçok özellikten cep telefonlarını kullanarak kolay bir şekilde faydalanabileceklerini de vurgulayan Sezen, işyerlerinin uygulama üzerinden kapsamlı bilgiler içeren finansal raporları yakından takip ederek, satış bilgilerini ve işlem detaylarını anlık olarak görüntüleyebileceklerini, böylece satış trendlerini ve performanslarını pratik bir şekilde izleyebileceklerini ifade etti. Sezen, ilerleyen dönemlerde platforma ticari müşterilerin ödeme sistemleri ihtiyaçlarına yönelik başka özellikler de ekleyeceklerini belirtti.


PİYASA HABERLERİ
23 Şubat 2019
***OSTIM*** OSTIM ENDÜSTRIYEL YATIRIMLAR VE ISLETME A.S.( Kurumsal Yönetim Bilgi Formu )Ilgili Sirketler []Ilgili Fo...
PİYASA HABERLERİ
23 Şubat 2019
***OSTIM*** OSTIM ENDÜSTRIYEL YATIRIMLAR VE ISLETME A.S.( Kurumsal Yönetim Uyum Raporu )Ilgili Sirketler []Ilgili Fo...
PİYASA HABERLERİ
23 Şubat 2019
***OSTIM*** OSTIM ENDÜSTRIYEL YATIRIMLAR VE ISLETME A.S.( Sorumluluk Beyani (Konsolide) )Finansal Tablo Niteligi KonsolideI...

***OSTIM*** OSTIM ENDÜSTRIYEL YATIRIMLAR VE ISLETME A.S.( Kurumsal Yönetim Bilgi Formu

23.02.2019 18:59***OSTIM*** OSTIM ENDÜSTRIYEL YATIRIMLAR VE ISLETME A.S.( Kurumsal Yönetim Bilgi Formu )

Ilgili Sirketler []
Ilgili Fonlar []
Türkçe
1. PAY SAHIPLERI

1.1. Pay Sahipligi Haklarinin Kullaniminin Kolaylastirilmasi

Yil boyunca sirketin düzenledigi yatirimci konferans ve toplantilarinin sayisi
0
1.2. Bilgi Alma ve Inceleme Hakki

Özel denetçi talebi sayisi
0
Genel kurul toplantisinda kabul edilen özel denetçi talebi sayisi
0
1.3. Genel Kurul

Ilke 1.3.1 (a-d) kapsaminda talep edilen bilgilerin duyuruldugu KAP duyurusunun baglantisi
www.kap.org.tr/tr/Bildirim/671004
Genel kurul toplantisiyla ilgili belgelerin Türkçe ile es anli olarak Ingilizce olarak da sunulup sunulmadigi
Genel Kurul Toplanti belgelerinin es zamanli olarak Ingilizcesi yayinlanmamaktadir.
Ilke 1.3.9 kapsaminda, bagimsiz üyelerin çogunlugunun onayi veya katilanlarin oybirligi bulunmayan is¸lemlerle ilgili KAP duyurularinin bagˆlantilari
Yil içerisinde böyle bir islem bulunmamaktadir.
Kurumsal Yönetim Tebligi (II-17.1) madde 9 kapsaminda gerçeklestirilen iliskili taraf islemleriyle ilgili KAP duyurularinin baglantilari
Madde 9 kapsaminda böyle bir islem bulunmamaktadir.
Kurumsal Yönetim Tebligi (II-17.1) madde 10 kapsaminda gerçeklestirilen yaygin ve süreklilik arz eden islemlerle ilgili KAP duyurularinin baglantilari
Madde 10 kapsaminda böyle bir islem bulunmamaktadir
Sirketin kurumsal internet sitesinde, bagis ve yardimlara iliskin politikanin yer aldigi bölümün adi
www.ostimyatirim.com.tr/Pages.aspx?pageID=260&lng=tr
Bagis ve yardimlara iliskin politikanin kabul edildigi genel kurul tutanaginin yer aldigi KAP duyurusunun baglantisi
www.kap.org.tr/tr/Bildirim/350262
Esas sözlesmede menfaat sahiplerinin genel kurula katilimini düzenleyen madde numarasi
Yoktur.
Genel kurula katilan menfaat sahipleri hakkinda bilgi
2017 yili Genel Kurul toplantisina pay sahipleri disinda katilim olmamistir. Ancak menfaat sahiplerinin Genel Kurul'a katilimi ile ilgili bir kisit bulunmamaktadir.
1.4. Oy Haklari

Oy hakkinda imtiyaz bulunup bulunmadigi
Evet (Yes)
Oyda imtiyaz bulunuyorsa, imtiyazli pay sahipleri ve oy oranlari
Ostim Proje Gelisim Egitim ve Danismanlik Hizmetleri A.S %11.81, Ostim Vakfi %4.05 ve diger küçük pay oranlarina sahip 1655 kisi %3.54
En büyük pay sahibinin ortaklik orani
% 11,81
1.5. Azlik Haklari

Azlik haklarinin, sirketin esas sözlesmesinde (içerik veya oran bakimindan) genisletilip genisletilmedigi
Hayir (No)
Azlik haklari içerik ve oran bakimindan genisletildi ise ilgili esas sözlesme maddesinin numarasini belirtiniz.
-
1.6. Kar Payi Hakki

Kurumsal internet sitesinde kar dagitim politikasinin yer aldigi bölümün adi
www.ostimyatirim.com.tr/tr/kar-dagitim-politikasi/page-173.aspx
Yönetim kurulunun genel kurula karin dagitilmamasini teklif etmesi halinde bunun nedenleri ve dagitilmayan karin kullanim seklini belirten genel kurul gündem maddesine iliskin tutanak metni
8. Sermaye piyasasi kurulunun II-19.1 sayili Kar Payi Tebligi uyarinca 2017 faaliyet yili karinin kullanim seklinin, dagitilacak kar ve kazanç paylari oranlarinin belirlenmesi konusunda yönetim kurulu önerisi Genel Müdür Abdullah ÇÖRTÜ tarafindan okundu. Görüsmelere geçildi. Kar dagitilmamasi yönündeki teklif onaya sunuldu. Yapilan oylamada oy birligi ile kabul edildi.
Yönetim kurulunun genel kurula karin dagitilmamasini teklif etmesi halinde ilgili genel kurul tutanaginin yer aldigi KAP duyurusunun baglantisi
www.kap.org.tr/tr/Bildirim/679652
Bildirim Içerigi

Genel Kurul Toplantilari

Genel Kurul Toplantilari
Genel Kurul Tarihi Genel kurul gündemiyle ilgili olarak sirkete iletilen ek açiklama talebi sayisi Pay sahiplerinin genel kurula katilim orani Dogrudan temsil edilen paylarin orani Vekaleten temsil edilen paylarin orani Sirket'in kurumsal internet sitesinde her gündem maddesiyle ilgili olumlu ve olumsuz oylari da gösterir sekilde genel kurul toplanti tutanaklarinin yer aldigi bölümün adi Kurumsal internet sitesinde genel kurul toplantisinda yöneltilen tüm soru ve bunlara saglanan yanitlarin yer aldigi bölümün adi Genel kurul toplanti tutanaginin iliskili taraflarla ilgili madde veya paragraf numarasi Yönetim kuruluna bildirimde bulunan imtiyazli bir sekilde ortaklik bilgilerine ulasma imkani bulunan kisi sayisi (Içeriden ögrenenler listesi) KAP'ta yayinlanan genel kurul bildiriminin baglantisi
28/04/2018 0 % 27,26 % 4,68 % 22,58 Yatirimci Iliskiler/Genel Kurul Toplantilari Yatirimci Iliskiler/Genel Kurul Toplantilari Yoktur. 22 www.kap.org.tr/tr/Bildirim/679651


Ilgili Sirketler []
Ilgili Fonlar []
Türkçe
4. YÖNETIM KURULU-III

4.5. Yönetim Kurulu Bünyesinde Olusturulan Komiteler-II

Faaliyet raporu veya kurumsal internet sitesinin, denetim komitesinin, faaliyetleri hakkinda bilgi verilen bölümünü belirtiniz (sayfa numarasi veya bölümün adi)
Yatirimci Iliskiler / Komiteler ve Çalisma Esaslari / Denetim Komitesi
Faaliyet raporu veya kurumsal internet sitesinin, kurumsal yönetim komitesinin faaliyetleri hakkinda bilgi verilen bölümünü belirtiniz (sayfa numarasi veya bölümün adi)
Yatirimci Iliskiler / Komiteler ve Çalisma Esaslari / Kurumsal Yönetim Komitesi
Faaliyet raporu veya kurumsal internet sitesinin, aday gösterme komitesinin faaliyetleri hakkinda bilgi verilen bölümünü belirtiniz (sayfa numarasi veya bölümün adi)
Yatirimci Iliskiler / Komiteler ve Çalisma Esaslari / Kurumsal Yönetim Komitesi
Faaliyet raporu veya kurumsal internet sitesinin, riskin erken saptanmasi komitesinin faaliyetleri hakkinda bilgi verilen bölümünü belirtiniz (sayfa numarasi veya bölümün adi)
Yatirimci Iliskiler / Komiteler ve Çalisma Esaslari / Riskin Erken Saptanmasi ve Risk Yönetimi Komitesi
Faaliyet raporu veya kurumsal internet sitesinin, ücret komitesinin faaliyetleri hakkinda bilgi verilen bölümünü belirtiniz (sayfa numarasi veya bölümün adi)
Yatirimci Iliskiler / Komiteler ve Çalisma Esaslari / Kurumsal Yönetim Komitesi
4.6. Yönetim Kurulu Üyelerine ve Idari Sorumlulugu Bulunan Yöneticilere Saglanan Mali Haklar

Faaliyet raporunun, operasyonel ve finansal performans hedeflerine ve bunlara ulasilip ulasilmadigina iliskin bilginin verildigi sayfa numarasi veya bölüm adi
6. Isletmenin Performansini Etkileyen Ana Etmenler, Isletmenin Faaliyette Bulundugu Çevrede Meydana Gelen Önemli Degisiklikler, Isletmenin Bu Degisikliklere Karsi Uyguladigi Politikalar, Isletmenin Performansini Güçlendirmek Için Uyguladigi Yatirim ve Temettü Politikasi
Kurumsal internet sitesinin, icrada görevli ve icrada görevli olmayan üyelere iliskin ücretlendirme politikasinin yer aldigi bölümünün adi
Yatirimci Iliskiler / Politikalar / Ücretlenmdirme Politikasi
Faaliyet raporunun, yönetim kurulu üyelerine ve idari sorumlulugu bulunan yöneticilere verilen ücretler ile saglanan diger tüm menfaatlerin belirtildigi sayfa numarasi veya bölüm adi
22. Yönetim Organi üyeleri ile üst düzey yöneticilere saglanan huzur hakki, ücret, prim ve ikramiye, kar payi gibi mali menfaatlerin toplam tutarlari
Bildirim Içerigi

Yönetim Kurulu Komiteleri-II

Yönetim Kurulu Komiteleri-II
Yönetim Kurulu Komitelerinin Adlari Birinci Sütunda "Diger" Olarak Belirtilen Komitenin Adi Icrada Görevli Olmayan Yöneticilerin Orani Komitede Bagimsiz Üyelerin Orani Komitenin Gerçeklestirdigi Fiziki Toplanti Sayisi Komitenin Faaliyetleri Hakkinda Yönetim Kuruluna Sundugu Rapor Sayisi
Kurumsal Yönetim Komitesi (Corporate Governance Committee) % 66 % 66 4 4
Riskin Erken Saptanmasi Komitesi (Committee of Early Detection of Risk) % 66 % 66 6 6
Denetim Komitesi (Audit Committee) % 100 % 100 4 4


Ilgili Sirketler []
Ilgili Fonlar []
Türkçe
4. YÖNETIM KURULU-I

4.2. Yönetim Kurulunun Faaliyet Esaslari

En son yönetim kurulu performans degerlendirmesinin tarihi
Yapilmamaktadir.
Yönetim kurulu performans degerlendirmesinde bagimsiz uzmanlardan yararlanilip yararlanilmadigi
Hayir (No)
Bütün yönetim kurulu üyelerinin ibra edilip edilmedigi
Evet (Yes)
Görev dagilimi ile kendisine yetki devredilen yönetim kurulu üyelerinin adlari ve söz konusu yetkilerin içerigi
Orhan AYDIN (Yönetim Kurulu Baskani) Sitki ÖZTUNA (Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi) Celal ÖZKAN (Yönetim Kurulu Üyesi)
Iç kontrol birimi tarafindan denetim kuruluna veya diger ilgili komitelere sunulan rapor sayisi
6
Faaliyet raporunda iç kontrol sisteminin etkinligine iliskin degerlendirmenin yer aldigi bölümün adi veya sayfa numarasi
28. Konsolide Finansal Tablolarin Hazirlanma Süreciyle Ilgili Olarak Grubun Iç Denetim, Iç Kontrol ve Risk Yönetim Sistemlerinin Ana Unsurlarina Iliskin Açiklamalar ve Yönetim Organi Görüsü
Yönetim kurulu baskaninin adi
Orhan AYDIN
Icra baskani / genel müdürün adi
Abdullah ÇÖRTÜ
Yönetim kurulu baskani ve icra baskani/genel müdürün ayni kisi olmasina iliskin gerekçenin belirtildigi KAP duyurusunun baglantisi
Yönetim kurulu baskani ve icra baskani/genel müdür farkli kisilerdir
Yönetim kurulu üyelerinin görevleri esnasindaki kusurlari ile sirkette sebep olacaklari zararin, sirket sermayesinin %25'ini asan bir bedelle sigorta edildigine iliskin KAP duyurusunun baglantisi
www.kap.org.tr/tr/Bildirim/714109
Kurumsal internet sitesinde kadin yönetim kurulu üyelerinin oranini artirmaya yönelik çesitlilik politikasi hakkinda bilgi verilen bölümün adi
Bir sirket politikasi bulunmamasina ragmen gereken özen gösterilmektedir.Kriterlere uygun aday bulunmasi ile ilgili çalismalar yapilmaktadir.
Kadin üyelerin sayisi ve orani
Yoktur.
Bildirim Içerigi

Yönetim Kurulunun Yapisi

Yönetim Kurulunun Yapisi
Yönetim Kurulu Üyesinin Adi/Soyadi Icrada Görevli Olup Olmadigi Bagimsiz Üye Olup Olmadigi Yönetim Kuruluna Ilk Seçilme Tarihi Bagimsizlik Beyaninin Yer Aldigi KAP Duyurusunun Baglantisi Bagimsiz Üyenin Aday Gösterme Komitesi Tarafindan Degerlendirilip Degerlendirilmedigi Bagimsizligini Kaybeden Üye Olup Olmadigi Denetim, Muhasebe ve/veya Finans Alaninda En Az 5 Yillik Deneyime Sahip Olup Olmadigi
Orhan AYDIN Icrada Görevli Degil (Non-executive) Bagimsiz üye degil (Not independent director) 15/01/1999 - - - Evet (Yes)
SItki ÖZTUNA Icrada Görevli Degil (Non-executive) Bagimsiz üye degil (Not independent director) 15/01/1999 - - - Evet (Yes)
Celal ÖZKAN Icrada Görevli Degil (Non-executive) Bagimsiz üye degil (Not independent director) 13/08/1998 - - - Evet (Yes)
Murat Ali YÜLEK Icrada Görevli Degil (Non-executive) Bagimsiz üye (Independent director) 27/04/2013 www.kap.org.tr/tr/Bildirim/271888 Degerlendirilmedi (Not considered) Hayir (No) Evet (Yes)
Nadir DOGAN Icrada Görevli Degil (Non-executive) Bagimsiz üye (Independent director) 27/04/2013 www.kap.org.tr/tr/Bildirim/271888 Degerlendirilmedi (Not considered) Hayir (No) Evet (Yes)


Ilgili Sirketler []
Ilgili Fonlar []
Türkçe
3. MENFAAT SAHIPLERI

3.1. Menfaat Sahiplerine Iliskin Sirket Politikasi

Kurumsal internet sitesinde tazminat politikasinin yer aldigi bölümün adi
Yoktur.
Çalisan haklarinin ihlali nedeniyle sirket aleyhine kesinlesen yargi kararlarinin sayisi
Bulunmamaktadir.
Ihbar mekanizmasiyla ilgili yetkilinin unvani
Genel Müdür
Sirketin ihbar mekanizmasina erisim bilgileri
Yönetici asistani :0312 385 34 09
3.2. Menfaat Sahiplerinin Sirket Yönetimine Katiliminin Desteklenmesi

Kurumsal internet sitesinde, çalisanlarin yönetim organlarina katilimina iliskin olan iç düzenlemelerin yer aldigi bölümün adi
Yoktur.
Çalisanlarin temsil edildigi yönetim organlari
Yoktur.
3.3. Sirketin Insan Kaynaklari Politikasi

Kilit yönetici pozisyonlari için halefiyet plani gelistirilmesinde yönetim kurulunun rolü
-
Kurumsal internet sitesinde firsat esitligi ve personel alimi ölçütlerini içeren insan kaynaklari politikasinin yer aldigi bölümün adi veya politikanin ilgili maddelerinin özeti
-
Pay edindirme plani bulunup bulunmadigi
Pay edindirme plani bulunmuyor (There isn't an employee stock ownership programme)
Kurumsal internet sitesinde ayrimcilik ve kötü muameleyi önlemeye yönelik önlemleri içeren insan kaynaklari politikasinin yer aldigi bölümün adi veya politikanin ilgili maddelerinin özeti
-
Is kazalariyla ilgili sorumluluk sebebiyle sirket aleyhine kesinlesen yargi karari sayisi
Bulunmuyor.
3.5. Etik Kurallar ve Sosyal Sorumluluk

Kurumsal internet sitesinde etik kurallar politikasinin yer aldigi bölümün adi
Kurumsal / Vizyon, Misyon Temel ve Etik Degerler
Kurumsal internet sitesinde kurumsal sosyal sorumluluk raporunun yer aldigi bölümün adi. Kurumsal sosyal sorumluluk raporu yoksa, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularinda alinan önlemler
Yatirimci Iliskileri / Raporlar / Bagimsiz denetim raporlari / Faaliyet raporlari
Irtikap ve rüsvet de dahil olmak üzere her türlü yolsuzlukla mücadele için alinan önlemler
Rüsvet, yolsuzluk, görevi kötüye kullanma gibi etik disi davranislardan özenle kaçinir ve bu tür suçlarin kaldirilmasi konusundaki çalismalari destekler. Karar ve faaliyetleri etkileyecek, isin gidisatina uygun olmayan ayricalik veya yarar saglamaya yönelik ayrica sembolik nitelikte oldugu tereddüt olusturabilecek hediye, ürün ve hizmetlerin verilmesi ve alinmasindan kaçinir.


Ilgili Sirketler []
Ilgili Fonlar []
Türkçe
2. KAMUYU AYDINLATMA VE SEFFAFLIK

2.1. Kurumsal Internet Sitesi

Kurumsal internet sitesinde 2.1.1. numarali kurumsal yönetim ilkesinde talep edilen bilgilerin yer aldigi bölümlerin adlari
Sirket hakkinda genel bilgi, Ortaklik yapisi, Sirket üst yönetimi, Esas sözlesme, Genel Kurul Çalisma Esas Usulleri Iç Yönergesi, Organizasyon semasi, Ticaret Sicil gazeteleri
Kurumsal internet sitesinde dogrudan veya dolayli bir sekilde paylarin %5'inden fazlasina sahip olan gerçek kisi pay sahiplerinin listesinin yer aldigi bölüm
Yatirimci Iliskiler / Kurumsal / Ortaklik yapisi
Kurumsal internet sitesinin hazirlandigi diller
Türkçe - Ingilizce
2.2. Faaliyet Raporu

2.2.2. numarali kurumsal yönetim ilkesinde belirtilen bilgilerin faaliyet raporunda yer aldigi sayfa numaralari veya bölüm adlari

a) Yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerin sirket disinda yürüttükleri görevler ve üyelerin bagimsizlik beyanlarinin yer aldigi sayfa numarasi veya bölüm adi
Yatirimci Iliskiler / Kurumsal / Sirket üst yönetimi
b) Yönetim Kurulu bünyesinde olusturulan komitelere iliskin bilginin sayfa numarasi veya bölüm adi
Yatirimci Iliskiler / Komiteler ve çalisma esaslari
c) Yönetim kurulunun yil içerisindeki toplanti sayisi ve üyelerin toplantilara katilim durumu bilgisinin sayfa numarasi veya bölüm adi
Yoktur.
ç) Sirket faaliyetlerini önemli derecede etkileyebilecek mevzuat degisiklikleri hakkinda bilginin sayfa numarasi veya bölüm adi
Yoktur.
d) Sirket aleyhine açilan önemli davalar ve olasi sonuçlari hakkinda bilginin sayfa numarasi veya bölüm adi
Yatirimci Iliskiler / Raporlar / Faaliyet raporlari / 32.Grup Aleyhine Açilan ve Grup’un Mali Durumunu ve Faaliyetlerini Etkileyebilecek Nitelikteki Davalar ve Olasi Sonuçlari Hakkinda Bilgiler S.18
e) Sirketin yatirim danismanligi ve derecelendirme gibi hizmet aldigi kurumlarla arasindaki çikar çatismalari ve bunlari önlemek için alinan tedbirlere iliskin bilginin sayfa numarasi veya bölüm adi
Yoktur.
f) Sermayeye dogrudan katilim oraninin %5'i astigi karsilikli istiraklere iliskin bilginin sayfa numarasi veya bölüm adi
Yoktur.
g) Çalisanlarin sosyal haklari, mesleki egitimi ile diger toplumsal ve çevresel sonuç doguran sirket faaliyetlerine iliskin kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri hakkinda bilginin sayfa numarasi veya bölüm adi
Yoktur.


Ilgili Sirketler []
Ilgili Fonlar []
Türkçe
4. YÖNETIM KURULU-II

4.4. Yönetim Kurulu Toplantilarinin Sekli

Raporlama döneminde fiziki olarak toplanmak suretiyle yapilan yönetim kurulu toplantilarinin sayisi
13
Yönetim kurulu toplantilarina ortalama katilim orani
% 100
Yönetim kurulunun çalismalarini kolaylastirmak için elektronik bir portal kullanilip kullanilmadigi
Hayir (No)
Yönetim kurulu çalisma esaslari uyarinca, bilgi ve belgelerin toplantidan kaç gün önce üyelere sunuldugu
2-4
Kurumsal internet sitesinde yönetim kurulu toplantilarinin ne sekilde yapilacaginin belirlendigi sirket içi düzenlemeler hakkinda bilginin yer aldigi bölümün adi
Yatirimci Iliskiler / Esas Sözlesme / Sirketin temsil ve ilzami - Yönetim Kurulu Üyelerinin görev taksimi
Üyelerin sirket disinda baska görevler almasini sinirlandiran politikada belirlenen üst sinir
Yoktur.
4.5. Yönetim Kurulu Bünyesinde Olusturulan Komiteler

Faaliyet raporunda yönetim kurulu komitelerine iliskin bilgilerin yer aldigi sayfa numarasi veya ilgili bölümün adi
5.Raporun Dönemi, Dönem Içinde Yönetim Kurulunda Görev Alan Baskan ve Üyelerin, Murahhas Üyelerin Ad ve Soyadlari, Yetki Sinirlari, Bu Görevlerin Süreleri 28.Konsolide Finansal Tablolarin Hazirlanma Süreciyle Ilgili Olarak Grubun Iç Denetim, Iç Kontrol ve Risk Yönetim Sistemlerinin Ana Unsurlarina Iliskin Açiklamalar ve Yönetim Organi Görüsü
Komite çalisma esaslarinin duyuruldugu KAP duyurusunun baglantisi
www.kap.org.tr/tr/Bildirim/288005 - www.kap.org.tr/tr/Bildirim/363712 - www.kap.org.tr/tr/Bildirim/516131
Bildirim Içerigi

Yönetim Kurulu Komiteleri-I

Yönetim Kurulu Komiteleri-I
Yönetim Kurulu Komitelerinin Adlari Birinci Sütunda "Diger" Olarak Belirtilen Komitenin Adi Komite Üyelerinin Adi-Soyadi Komite Baskani Olup Olmadigi Yönetim Kurulu Üyesi Olup Olmadigi
Kurumsal Yönetim Komitesi (Corporate Governance Committee) - Nadir DOGAN Evet (Yes) Yönetim kurulu üyesi (Board member)
Kurumsal Yönetim Komitesi (Corporate Governance Committee) - Murat Ali YÜLEK Hayir (No) Yönetim kurulu üyesi (Board member)
Kurumsal Yönetim Komitesi (Corporate Governance Committee) - Semih KÖKDEN Hayir (No) Yönetim kurulu üyesi degil (Not board member)
Riskin Erken Saptanmasi Komitesi (Committee of Early Detection of Risk) - Murat Ali YÜLEK Evet (Yes) Yönetim kurulu üyesi (Board member)
Riskin Erken Saptanmasi Komitesi (Committee of Early Detection of Risk) - Nadir DOGAN Hayir (No) Yönetim kurulu üyesi (Board member)
Riskin Erken Saptanmasi Komitesi (Committee of Early Detection of Risk) - Sitki ÖZTUNA Hayir (No) Yönetim kurulu üyesi (Board member)
Denetim Komitesi (Audit Committee) - Murat Ali YÜLEK Evet (Yes) Yönetim kurulu üyesi (Board member)
Denetim Komitesi (Audit Committee) - Nadir DOGAN Hayir (No) Yönetim kurulu üyesi (Board member)http://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/741799


BIST

***OSTIM*** OSTIM ENDÜSTRIYEL YATIRIMLAR VE ISLETME A.S.( Kurumsal Yönetim Uyum Raporu

23.02.2019 18:59***OSTIM*** OSTIM ENDÜSTRIYEL YATIRIMLAR VE ISLETME A.S.( Kurumsal Yönetim Uyum Raporu )

Ilgili Sirketler []
Ilgili Fonlar []
Uyum Durumu Açiklama
Evet Kismen Hayir Muaf Ilgisiz
Kurumsal Yönetim Uyum Raporu

1.1. PAY SAHIPLIGI HAKLARININ KULLANIMININ KOLAYLASTIRILMASI

1.1.2 - Pay sahipligi haklarinin kullanimini etkileyebilecek nitelikteki bilgi ve açiklamalar güncel olarak ortakligin kurumsal internet sitesinde yatirimcilarin kullanimina sunulmaktadir.
X
1.2. BILGI ALMA VE INCELEME HAKKI

1.2.1- Sirket yönetimi özel denetim yapilmasini zorlastirici islem yapmaktan kaçinmistir.
X
1.3. GENEL KURUL

1.3.2 - Sirket, Genel Kurul gündeminin açik sekilde ifade edilmesini ve her teklifin ayri bir baslik altinda verilmis olmasini temin etmistir.
X
1.3.7 - Imtiyazli bir sekilde ortaklik bilgilerine ulasma imkâni olan kimseler, kendileri adina ortakligin faaliyet konusu kapsaminda yaptiklari islemler hakkinda genel kurulda bilgi verilmesini teminen gündeme eklenmek üzere yönetim kurulunu bilgilendirmistir.
X
1.3.8 - Gündemde özellik arz eden konularla ilgili yönetim kurulu üyeleri, ilgili diger kisiler, finansal tablolarin hazirlanmasinda sorumlulugu bulunan yetkililer ve denetçiler, genel kurul toplantisinda hazir bulunmustur.
X
1.3.10-Genel kurul gündeminde, tüm bagislarin ve yardimlarin tutarlari ve bunlardan yararlananlara ayri bir maddede yer verilmistir.
X
1.3.11 - Genel Kurul toplantisi söz hakki olmaksizin menfaat sahipleri ve medya dahil kamuya açik olarak yapilmistir.
X 2018 yili hesap döneminde medyadan böyle bir talep gelmemistir.
1.4. OY HAKKI

1.4.1 - Pay sahiplerinin oy haklarini kullanmalarini zorlastirici herhangi bir kisitlama ve uygulama bulunmamaktadir.
X
1.4.2-Sirketin imtiyazli oy hakkina sahip payi bulunmamaktadir.
X Olagan ve olaganüstü genel kurul toplantilarinda hazir bulunan A Grubu pay sahiplerinin veya vekillerinin bir pay için 15 (onbes) oyu, diger pay sahiplerinin bir pay için bir oyu vardir.
1.4.3 - Sirket, beraberinde hakimiyet iliskisini de getiren karsilikli istirak iliskisi içerisinde bulundugu herhangi bir ortakligin Genel Kurulu’nda oy haklarini kullanmamistir.
X Sirketimizin karsilikli istirak ilskisi içinde bulunan ortakligi bulunmamaktadir.
1.5. AZLIK HAKLARI

1.5.1- Sirket azlik haklarinin kullandirilmasina azami özen göstermistir.
X
1.5.2-Azlik haklari esas sözlesme ile sermayenin yirmide birinden daha düsük bir orana sahip olanlara da taninmis ve azlik haklarinin kapsami esas sözlesmede düzenlenerek genisletilmistir.
X Esas Sözlesmede düzenlenmemekle birlikte 6102 sayili TTK ve 6362 sayili SPK hükümleri uygulanmaktadir.
1.6. KAR PAYI HAKKI

1.6.1 - Genel kurul tarafindan onaylanan kar dagitim politikasi ortakligin kurumsal internet sitesinde kamuya açiklanmistir.
X
1.6.2 - Kar dagitim politikasi, pay sahiplerinin ortakligin gelecek dönemlerde elde edecegi karin dagitim usul ve esaslarini öngörebilmesine imkan verecek açiklikta asgari bilgileri içermektedir.
X
1.6.3 - Kâr dagitmama nedenleri ve dagitilmayan kârin kullanim sekli ilgili gündem maddesinde belirtilmistir.
X
1.6.4 - Yönetim kurulu, kâr dagitim politikasinda pay sahiplerinin menfaatleri ile ortaklik menfaati arasinda denge saglanip saglanmadigini gözden geçirmistir.
X
1.7. PAYLARIN DEVRI

1.7.1 - Paylarin devredilmesini zorlastirici herhangi bir kisitlama bulunmamaktadir.
X
2.1. KURUMSAL INTERNET SITESI

2.1.1 - Sirketin kurumsal internet sitesi, 2.1.1 numarali kurumsal yönetim ilkesinde yer alan tüm ögeleri içermektedir.
X
2.1.2-Pay sahipligi yapisi (çikarilmis sermayenin %5’inden fazlasina sahip gerçek kisi pay sahiplerinin adlari, imtiyazlari, pay adedi ve orani) kurumsal internet sitesinde en az 6 ayda bir güncellenmektedir.
X
2.1.4 - Sirketin kurumsal internet sitesindeki bilgiler Türkçe ile tamamen ayni içerikte olacak sekilde ihtiyaca göre seçilen yabanci dillerde de hazirlanmistir.
X Asagidaki bilgiler kismen ingilizce yayinlanmistir.Faaliyet raporlari, Yatirimci Iliskileri Birimi Iletisim Bilgileri, Denetim komitesi, Sirket Hakkinda Özel Durum Açiklamalari, Kamuyu Aydinlatma Platformu (PDP), Ortaklik Yapisi, Içsel Bilgi Erisim Listesi, Sirketin Üst Yönetimi, Sirket Hakkinda Genel Bilgi, Kar Dagitim PolitikasiRiskin Erken Saptanmasi Komitesi, Kurumsal Yönetim KomitesiOrganizasyon semasi, Finansal Tablolar
2.2. FAALIYET RAPORU

2.2.1 - Yönetim kurulu, yillik faaliyet raporunun sirket faaliyetlerini tam ve dogru sekilde yansitmasini temin etmektedir.
X
2.2.2 - Yillik faaliyet raporu, 2.2.2 numarali ilkede yer alan tüm unsurlari içermektedir.
X
3.1. MENFAAT SAHIPLERINE ILISKIN SIRKET POLITIKASI

3.1.1- Menfaat sahiplerinin haklari ilgili düzenlemeler, sözlesmeler ve iyi niyet kurallari çerçevesinde korunmaktadir.
X
3.1.3 - Menfaat sahiplerinin haklariyla ilgili politika ve prosedürler sirketin kurumsal internet sitesinde yayimlanmaktadir.
X Menfaat sahiplerinin haklariyla ilgili politika ve prosedürlerin bir kismi sirketin internet sitesinde yayimlanmaktadir.
3.1.4 - Menfaat sahiplerinin, mevzuata aykiri ve etik açidan uygun olmayan islemleri bildirmesi için gerekli mekanizmalar olusturulmustur.
X
3.1.5 - Sirket, menfaat sahipleri arasindaki çikar çatismalarini dengeli bir sekilde ele almaktadir.
X
3.2. MENFAAT SAHIPLERININ SIRKET YÖNETIMINE KATILIMININ DESTEKLENMESI

3.2.1 - Çalisanlarin yönetime katilimi, esas sözlesme veya sirket içi yönetmeliklerle düzenlenmistir.
X Esas sözlesmede hüküm bulunmamakla birlikte, sirket iç uygulamalariyla çalisanlarin yönetime katilmasi desteklenmektedir.
3.2.2 - Menfaat sahipleri bakimindan sonuç doguran önemli kararlarda menfaat sahiplerinin görüslerini almak üzere anket / konsültasyon gibi yöntemler uygulanmistir.
X Müsteri , tedarikçi ve hisse sahiplerinin talep ve önerileri dinlenip ve gerektiginde kayit altina alinmakta olup 2018’de böyle bir talep gelmemistir
3.3. SIRKETIN INSAN KAYNAKLARI POLITIKASI

3.3.1 - Sirket firsat esitligi saglayan bir istihdam politikasi ve tüm kilit yönetici pozisyonlari için bir halefiyet planlamasi benimsemistir.
X
3.3.2 - Personel alimina iliskin ölçütler yazili olarak belirlenmistir.
X
3.3.3 - Sirketin bir Insan Kaynaklari Gelisim Politikasi bulunmaktadir ve bu kapsamda çalisanlar için egitimler düzenlemektedir.
X
3.3.4 - Sirketin finansal durumu, ücretlendirme, kariyer planlamasi, egitim ve saglik gibi konularda çalisanlarin bilgilendirilmesine yönelik toplantilar düzenlenmistir.
X
3.3.5 - Çalisanlari etkileyebilecek kararlar kendilerine ve çalisan temsilcilerine bildirilmistir. Bu konularda ilgili sendikalarin da görüsü alinmistir.
X Çalisanlarimiza dogrudan bilidirm yapilmaktadir ancak, sendika bulunmamaktadir.
3.3.6 - Görev tanimlari ve performans kriterleri tüm çalisanlar için ayrintili olarak hazirlanarak çalisanlara duyurulmus ve ücretlendirme kararlarinda kullanilmistir.
X
3.3.7 - Çalisanlar arasinda ayrimcilik yapilmasini önlemek ve çalisanlari sirket içi fiziksel, ruhsal ve duygusal açidan kötü muamelelere karsi korumaya yönelik prosedürler, egitimler, farkindaligi artirma, hedefler, izleme, sikâyet mekanizmalari gibi önlemler alinmistir.
X
3.3.8 - Sirket, dernek kurma özgürlügünü ve toplu is sözlesmesi hakkinin etkin bir biçimde taninmasini desteklemektedir.
X Sirketimizin bu konuda belirlemis oldugu bir politika yoktur.
3.3.9 - Çalisanlar için güvenli bir çalisma ortami saglanmaktadir.
X
3.4. MÜSTERILER VE TEDARIKÇILERLE ILISKILER

3.4.1-Sirket, müsteri memnuniyetini ölçmüstür ve kosulsuz müsteri memnuniyeti anlayisiyla faaliyet göstermistir.
X
3.4.2 - Müsterinin satin aldigi mal ve hizmete iliskin taleplerinin isleme konulmasinda gecikme oldugunda bu durum müsterilere bildirilmektedir.
X
3.4.3 - Sirket mal ve hizmetlerle ilgili kalite standartlarina baglidir.
X
3.4.4 - Sirket, müsteri ve tedarikçilerin ticari sir kapsamindaki hassas bilgilerinin gizliligini korumaya yönelik kontrollere sahiptir.
X
3.5. ETIK KURALLAR VE SOSYAL SORUMLULUK

3.5.1 - Yönetim kurulu Etik Davranis Kurallari'ni belirleyerek sirketin kurumsal internet sitesinde yayimlamistir.
X
3.5.2- Ortaklik, sosyal sorumluluk konusunda duyarlidir. Yolsuzluk ve rüsvetin önlenmesine yönelik tedbirler almistir.
X
4.1. YÖNETIM KURULUNUN ISLEVI

4.1.1-Yönetim kurulu, strateji ve risklerin sirketin uzun vadeli çikarlarini tehdit etmemesini ve etkin bir risk yönetimi uygulanmasini saglamaktadir.
X
4.1.2-Toplanti gündem ve tutanaklari, yönetim kurulunun sirketin stratejik hedeflerini tartisarak onayladigini, ihtiyaç duyulan kaynaklari belirledigini ve yönetimin performansinin denetlendigini ortaya koymaktadir.
X
4.2. YÖNETIM KURULUNUN FAALIYET ESASLARI

4.2.1-Yönetim kurulu faaliyetlerini belgelendirmis ve pay sahiplerinin bilgisine sunmustur.
X
4.2.2-Yönetim kurulu üyelerinin görev ve yetkileri yillik faaliyet raporunda açiklanmistir.
X
4.2.3 - Yönetim kurulu, sirketin ölçegine ve faaliyetlerinin karmasikligina uygun bir iç kontrol sistemi olusturmustur.
X
4.2.4-Iç kontrol sisteminin isleyisi ve etkinligine dair bilgiler yillik faaliyet raporunda verilmistir.
X
4.2.5 - Yönetim kurulu baskani ve icra baskani (genel müdür) görevleri birbirinden ayrilmis ve tanimlanmistir.
X
4.2.7-Yönetim kurulu, yatirimci iliskileri bölümü ve kurumsal yönetim komitesinin etkili bir sekilde çalismasini saglamakta ve sirket ile pay sahipleri arasindaki anlasmazliklarin giderilmesinde ve pay sahipleriyle iletisimde yatirimci iliskileri bölümü ve kurumsal yönetim komitesiyle yakin isbirligi içinde çalismistir.
X
4.2.8 - Yönetim kurulu üyelerinin görevleri esnasindaki kusurlari ile sirkette sebep olacaklari zarara iliskin olarak Sirket, sermayenin %25'ini asan bir bedelle yönetici sorumluluk sigortasi yaptirmistir.
X
4.3. YÖNETIM KURULUNUN YAPISI

4.3.9- Sirket yönetim kurulunda, kadin üye orani için asgari %25’lik bir hedef belirleyerek bu amaca ulasmak için politika olusturmustur. Yönetim kurulu yapisi yillik olarak gözden geçirilmekte ve aday belirleme süreci bu politikaya uygun sekilde gerçeklestirilmektedir.
X Bir sirket politikasi bulunmamasina ragmen gereken özen gösterilmektedir.
4.3.10 - Denetimden sorumlu komitenin üyelerinden en az birinin denetim/muhasebe ve finans konusunda 5 yillik tecrübesi vardir.
X
4.4. YÖNETIM KURULU TOPLANTILARININ SEKLI

4.4.1 - Bütün yönetim kurulu üyeleri, yönetim kurulu toplantilarinin çoguna fiziksel katilim saglamistir.
X
4.4.2 - Yönetim kurulu, gündemde yer alan konularla ilgili bilgi ve belgelerin toplantidan önce tüm üyelere gönderilmesi için asgari bir süre tanimlamistir.
X
4.4.3 - Toplantiya katilamayan ancak görüslerini yazili olarak yönetim kuruluna bildiren üyenin görüsleri diger üyelerin bilgisine sunulmustur.
X
4.4.4 - Yönetim kurulunda her üyenin bir oy hakki vardir.
X
4.4.5 - Yönetim kurulu toplantilarinin ne sekilde yapilacagi sirket içi düzenlemeler ile yazili hale getirilmistir.
X
4.4.6 -Yönetim kurulu toplanti zapti gündemdeki tüm maddelerin görüsüldügünü ortaya koymakta ve karar zapti muhalif görüsleri de içerecek sekilde hazirlanmaktadir.
X
4.4.7 - Yönetim kurulu üyelerinin sirket disinda baska görevler almasi sinirlandirilmistir. Yönetim kurulu üyelerinin sirket disinda aldigi görevler genel kurul toplantisinda pay sahiplerinin bilgisine sunulmustur.
X Yönetim kurulu üyelerinin sirket disinda baska görevler almasi ile ilgili bir kisit bulunmamaktadir. Yönetim kurulu üyelerinin sirket disinda aldigi görevler genel kurul toplantisinda pay sahiplerinin bilgisine sunulmustur.
4.5. YÖNETIM KURULU BÜNYESINDE OLUSTURULAN KOMITELER

4.5.5 - Her bir yönetim kurulu üyesi sadece bir komitede görev almaktadir.
X Yönetim kurulu üye sayisi nedeniyle her bir yönetim kurulu üyesi birden fazla komitede görev almaktadir.
4.5.6-Komiteler, görüslerini almak için gerekli gördügü kisileri toplantilara davet etmistir ve görüslerini almistir.
X
4.5.7 - Komitenin danismanlik hizmeti aldigi kisi/kurulusun bagimsizligi hakkinda bilgiye yillik faaliyet raporunda yer verilmistir.
X 2018 yilinda hiçbir komite danismanlik hizmeti almamistir.
4.5.8 - Komite toplantilarinin sonuçlari hakkinda rapor düzenlenerek yönetim kurulu üyelerine sunulmustur.
X
4.6. YÖNETIM KURULU ÜYELERINE VE IDARI SORUMLULUGU BULUNAN YÖNETICILERE SAGLANAN MALI HAKLAR

4.6.1 - Yönetim kurulu, sorumluluklarini etkili bir sekilde yerine getirip getirmedigini degerlendirmek üzere yönetim kurulu performans degerlendirmesi gerçeklestirmistir.
X Yönetim kurulu performans degerlendirmesi yapilmamistir.
4.6.4 - Sirket, yönetim kurulu üyelerinden herhangi birisine veya idari sorumlulugu bulunan yöneticilerine kredi kullandirmamis, borç vermemis veya ödünç verilen borcun süresini uzatmamis, sartlari iyilestirmemis, üçüncü sahislar araciligiyla kisisel bir kredi basligi altinda kredi kullandirmamis veya bunlar lehine kefalet gibi teminatlar vermemistir.
X
4.6.5 - Yönetim kurulu üyeleri ve idari sorumlulugu bulunan yöneticilere verilen ücretler yillik faaliyet raporunda kisi bazinda açiklanmistir.
X Üst düzey yöneticilere saglanan maas, prim ve benzeri faydalar yillik faaliyet raporunda toplam olarak paylasilmis olup, kisi bazinda açiklanmamistir.http://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/741798


BIST

***OSTIM*** OSTIM ENDÜSTRIYEL YATIRIMLAR VE ISLETME A.S.( Sorumluluk Beyani (Konsolide)

23.02.2019 18:58***OSTIM*** OSTIM ENDÜSTRIYEL YATIRIMLAR VE ISLETME A.S.( Sorumluluk Beyani (Konsolide) )

Finansal Tablo Niteligi Konsolide

Ilgili Sirketler []
Ilgili Fonlar []
Türkçe
Sorumluluk Beyani

Yapilan Açiklama Düzeltme mi?
Hayir (No)
Konuya Iliskin Daha Önce Yapilan Açiklamanin Tarihi
-
Finansal Tablo ve Faaliyet Raporunun Kabulüne Iliskin Yönetim Kurulu Karar Tarihi ve Sayisi

Yönetim Kurulu Karar Tarihi
23/02/2019
Karar Sayisi
2019/10
Sermaye Piyasasi Kurulu'nun "Sermaye Piyasasinda Finansal Raporlamaya Iliskin Esaslar Tebligi'nin Ikinci Bölümünün 9. Maddesi Gereginde Sorumluluk Beyani

FINANSAL TABLO VE FAALIYET RAPORLARININ KABÜLÜNE ILISKIN YÖNETIM KURULU'NUN
KARAR TARIHI : 23.02.2019  
KARAR SAYISI : 2019/10
1.        Sirketimizin 01.01.2018 - 31.12.2018 dönemine ait finansal tablolar ve faaliyet raporunun tarafimizdan incelendigini,
2.    Sirketteki görev ve sorumluluk alanimizda sahip oldugumuz bilgiler çerçevesinde, hazirlanan finansal tablolar ve dipnotlari ile faaliyet raporunun önemli konularda gerçege aykiri bir açiklama içermedigine ya da açiklamanin yapildigi tarih itibariyle yaniltici olmasi sonucunu dogurabilecek herhangi bir eksiklik içermedigini,
3.        Sirketteki görev ve sorumluluk alanimizda sahip oldugumuz bilgiler çerçevesinde, ilgili Teblig uyarinca hazirlanmis konsolide finansal tablolarin, Sirketin aktifleri, pasifleri, finansal durumu ve kar ve zarari ile ilgili gerçegi dürüst bir sekilde yansittigini ve faaliyet raporunun isin gelisimi ve performansini ve Sirketimizin konsolide finansal durumunu, karsi karsiya olunan önemli riskler ve belirsizliklerle birlikte dürüstçe yansittigini,
4.        SPK'nin 10.01.2019 tarih ve 2/49 sayili Ilke Karari çerçevesinde 01.01.2018 – 31.12.2018 hesap dönemine iliskin olarak hazirlanmis olan Kurumsal Yönetim Uyum Raporu ("URF") ile Kurumsal Yönetim Bilgi Formu'nun ("KYBF") tarafimizca incelendigi ve söz konusu raporlarin SPK'nin II-17.1 Kurumsal Yönetim Tebligi ile anilan ilke kararinda belirlenmis usul ve esaslara uygun hazirlanmis oldugunu,
        
beyan ederiz.
http://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/741797


BIST

Kampanyalar
Kampanyalar
Aradığınız fırsatlar burada!
Sınav Başvuruları
MasterClass Staj Programı - 09.02.2019
İş hayatının kalbinin attığı sektörde gerçek bir iş deneyimi sunan MasterClass staj programı, iş hayatına sağlam bir adım atman için seni bekliyor.​ Başvuru Koşulları​
X Kapat