English Anasayfa Anasayfa Bireysel Ticari
Arama Arama
 
Anında Şifre Anında Müşteri
İşCep Cep Anahtar
 
   
 
Size en yakın Şube ve Bankamatiklerimiz
 
 
  Facebook Twitter Sosyal Medyada
İş Bankası
YARDIM    |   Anında Bankacılık
Güvenlik

İnternette güvenliğimi nasıl sağlarım?
Virüslerin veya zararlı programların bilgisayar sisteminize giriş şekilleri çok benzerdir. Genelde e-posta yolu ile veya İnternet sitelerinden yükleyip bilgisayarınızda çalıştırdığınız programlar aracılığı ile bulaşırlar. Virüslerden veya zararlı programlardan korunmanın en iyi yolları şu şekilde sıralanabilir.
 • Tanımadığınız kişilerden gelen e-postaların eklerini açmamak. Eğer ekte gelen dosyanın içeriğini merak ediyorsanız, bu bilgiyi yazılı bir şekilde e-posta metninin içerisinde talep edebilirsiniz.
 • Gelen e-posta dosyalarının eklerini otomatik olarak açma seçeneğini iptal etmek.
 • Size güvensiz görünen İnternet sitelerinin bilgisayarınıza program yüklemesine izin vermemek.
 • Size güvensiz görünen İnternet sitelerinden bilgisayarınıza program yüklememek.
İnternet teknolojileri her gün büyük bir hızla ilerlemekte ve bu ilerlemeler bir çok yeni imkanlar sağlamaktadır. Bu nedenle size veya bilgisayar sisteminize zarar vermek isteyecek kişiler her gün yeni yöntemler geliştirmektedirler. İnternet ortamında güvenliğinizi sağlamak için kullanıcılara düşen en büyük görev tanımadıkları kişi veya İnternet sitelerine karşı temkinli davranmaktır.
İnternet Bankacılığı güvenli mi?
 • İnternet aracılığıyla bankacılık işlemlerini yapılabilmeniz için 9 haneli müşteri numaranız, 6 haneli İnteraktif Şifreniz ve parolanızı girmeniz gerekmektedir.
 • Bu bilgiler, Bankamızın internet işlemleri için özel olarak hazırladığı güvenlik algoritmasından geçirilerek şifrelenmekte ve daha sonra şifrelenmiş bilgi, internet üzerinde 128 bit SSL ile bir kez daha şifrelenerek merkezi sistemimize ulaşmaktadır.
 • İnteraktif Şifre ve parolaya ek olarak getirdiğimiz yeni bir güvenlik önlemi de sizin belirlediğiniz kişisel karşılama mesajıdır. Karşılama mesajı belirlemediyseniz, İnternet Şubemize giriş yaparken sizden bir karşılama mesajı belirlemeniz istenecektir. “Güvenlik” > “Giriş Güvenliği” menüsünden dilediğiniz zaman değiştirebileceğiniz karşılama mesajınız, İnternet Şubemize her girişinizde müşteri numaranız ve parolanız sorulduktan sonra, şifre girişinin istendiği ekranda size gösterilecektir. Böylece, bulunduğunuz sayfanın gerçekten İş Bankası İnternet Şubesi olduğundan emin olabilirsiniz. Eğer, burada gösterilen mesaj sizin belirlediğinizden farklıysa veya hiçbir mesaj görüntülenmiyorsa şifrenizi girmeyiniz.
 • Sizden başka kimsenin adınıza işlem yapamaması için İnternet Şubesine giriş saatlerinizi, kullandığınız bilgisayarı ve Sabit IP'li bir internet erişiminiz varsa, internet şubemize sadece belirlemiş olduğunuz IP (Internet Protokolü Adresi) adres ya da adreslerinden giriş yapılmasını sağlayabilirsiniz. İnternet Şubesinde “Güvenlik | Erişim Güvenliği” menüsünden detaylı bilgi alabilir ve erişim ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz.
 • İşlem yapmaya başladıktan sonra herhangi bir nedenle bilgisayarınızın başından, çıkış yapmadan ayrılmanız durumunda bir başkasının adınıza işlem yapmasına engel olmak için havale ve EFT işlemlerinin onaylanma aşamasında bir kez daha şifre sorulmakta ve şifrenin girilmesi ile işleminiz tamamlanabilmektedir.
 • Ayrıca, belli bir süre işlemlerinize ara verirseniz, sistemimiz güvenliğiniz açısından işlemlere geri dönüş için tekrar İnteraktif Şifrenizi girmenizi istemektedir.
 • Tüm bu güvenlik tedbirlerine ek olarak sistemimize girişlerin hangi servis sağlayıcıdan, hangi abone tarafından yapıldığı da kayıt altına alınmaktadır.
Müşteri numarası, parola ve İnteraktif Şifre nasıl kullanılır?
Müşteri Numarası: Tüm hesaplarınıza ulaşabilmeniz için sistem tarafından belirlenen 9 haneden oluşan numaradır.
İnteraktif Şifre
Tarafınızdan belirlenen 6 haneli ve rakamlardan oluşan bir şifredir. Bu şifrenin ilk dört hanesini Telefon Şubemizde; tamamını ise İnternet Şubemizde kullanabilirsiniz. İnteraktif Şifre 0 ile başlamamalıdır. Güvenliğiniz için belirli bir seri içerisinde ardışık rakamları (123456;345678... gibi) ya da aynı rakamların tekrarından oluşan serileri kullanmamaya özen gösteriniz.
Parola
İnternet Şubesine girerken kullanılan, sizin tarafınızdan belirlenen en az 5 en fazla 16 haneden oluşan anahtar sözcüktür. Parolanızın içinde en az 1 harf bulunması gerekmektedir. Güvenliğiniz açısından parola olarak “Parola” kelimesini belirlemeniz engellenmiştir.
İnternet Şubesine güvenli bir şekilde giriş yapabilmeniz için müşteri numaranız, parolanız, interaktif şifreniz ve tek kullanımlık şifrenizi girmeniz gerekmektedir.
Güvenliğim için nelere dikkat etmem gerekiyor?
 • İnternet Şubemize sadece tarayıcı programınızın adres çubuğu bölümüne www.isbank.com.tr yazıp İnternet Şubesi giriş butonunu tıklayarak giriniz. E-posta aracılığı ile gelen linklerden veya başka bir yerden sağlanan web sayfalarından İnternet Şubemize giriş yapmayınız.
 • İnteraktif Şifre ve parola alanlarına giriş yaparken girdiğiniz rakam ve numaraların ‘*’ olarak göründüğünden emin olunuz.
 • Sadece kendi kişisel bilgisayarınızdan veya işyerinizde sizin kullanımınıza ait bilgisayardan işlem yapmanız; halka açık yerlerdeki veya başkalarına ait bilgisayarlardan İnternet Şubesi işlemleri yapmamanız, şifre ve diğer bilgilerinizin diğer kişilerce görülebilmesi veya hacking (kırma) faaliyetlerine karşı korunmanız açısından önemlidir. Eğer başkasına ait veya halka açık yerlerdeki bilgisayarlardan işlem yapmak zorunda kalırsanız, İnternet Şubemizden çıktıktan sonra bilgisayardaki geçici internet dosyalarını ve tarayıcı (browser) hafızasını temizleyiniz.
 • İnteraktif Şifre ve parolanızı hiçbir yere yazmayınız veya size yardımcı olmak amacı ile yaklaşan kimselere söylemeyiniz. Şifrenizin bloke olması, yeni şifre alma ve şifre değiştirme aşamalarımızın hiçbirinde veya diğer işlemlerinizde şubeniz veya Telefon Şubesinde size İnteraktif Şifreniz sorulmayacaktır.
 • En son giriş yaptığınız tarih ve saati İnternet Şubemize girişte görebileceksiniz. Bu bilgi ile 3. kişilerin hesabınıza ulaşıp ulaşmadığını anlayabilirsiniz.
 • İnternet Şubesinden çıkarken “Güvenli Çıkış” butonunu kullanmaya özen gösteriniz.
İnteraktif Şifre girişlerinde Sanal Klavye kullanmanızın amacı nedir?
Sanal klavye İnteraktif Şifrenizi, “keylogger” programlarına karşı korumak amacıyla kullanıma konulmuştur. Keylogger programları klavyenizden bastığınız bütün tuşları kaydettiğinden başkalarının bu program aracılığıyla şifrelerinizi öğrenmesi mümkün olmaktadır. Sanal klavye, bilgisayar klavyenizdeki tuşları kullanmadan sadece mouse’unuzu kullanarak İnteraktif Şifrenizi girmenize olanak sağlayarak bu ve benzeri sorunları önlemeye yönelik bir uygulamadır.
İnteraktif Şifremi unuttum ya da değiştirmek istiyorum ne yapabilirim?
Eğer güvenlik nedeniyle bloke edilmesine rağmen 6 haneli İnteraktif Şifrenizi hatırlıyorsanız ya da şifrenizi değiştirmek istiyorsanız 0 850 724 0 724 numaralı Telefon Şubemizi arayarak müşteri numaranız ve altı haneli şifrenizi tuşladıktan sonra bakiye bilginizi dinledikten sonra ana menü okunurken sırasıyla 1 ve 1 numaralı tuşlara basarak yeni bir altı haneli İnteraktif Şifre belirleyebilir ve işlemlerinize yeni belirlemiş olduğunuz şifre ile devam edebilirsiniz.
İnternet tarayıcımın güvenli işlem yaptığını nasıl anlarım?
İş Bankası İnternet Şubesinde işlem yaparken SSL teknolojisini kullandığınızdan emin olmak için İnternet tarayıcınızın sağ alt köşesinde İnternet Explorer için ( ), Netscape için ( ) işaretinin olduğunu kontrol ediniz. Bu işaret İş Bankası İnternet Şubesinin kimliğini size kanıtlamasını ve SSL teknolojisi ile güvenli işlem yapmanızı sağlar. Bu işaretin üzerine iki kez tıkladığınızda sayfanın kimliği
"Verilen: www.isbank.com.tr" ve

"Veren: www.verisign.com/CPS Incorp.by Ref.LIABILITY LTD.(c)97 VeriSign" olarak gözükmelidir.
İnternet parolamı unuttum. Ne yapabilirim?
 • İnternet Şubemize giriş ekranında yer alan “Parolamı unuttum” butonunu tıklayarak, daha önceden size sorulmasını istediğiniz gizli soruya doğru cevabı verdiğiniz takdirde parola değiştirme ekranı ile yeni parolanızı belirleyebilirsiniz. Eğer gizli sorunuza da doğru yanıt veremiyorsanız 0 850 724 0 724 numaralı Telefon Şubemizi arayıp önce 2’yi sonra müşteri numaranızı ve interaktif şifrenizi girip 0(sıfır) tuşlayarak ulaşacağınız müşteri temsilcimiz aracılığıyla parolanızı sıfırlayabilirsiniz. 
Bir başkası benim iznim olmadan müşteri numaramı kullanabilecek mi?
İnternet Şubesine giriş yaparken müşteri numaranız otomatik olarak ekrana geliyorsa, yani giriş ekranında müşteri numaranızın daha ilk rakamını girerken müşteri numaranız size seçenek olarak sunuluyorsa güvenliğiniz açısından tarayıcınızda aşağıda belirtilen ayarları yapmanız gerekmektedir.
 • İnternet Explorer'da Tools (Araçlar) menüsünü açınız.
 • Tools (Araçlar) menüsündeki İnternet Options (İnternet Seçenekleri)ni seçiniz.
 • İnternet Options (İnternet Seçenekleri) sayfasında Content (İçerik)i seçiniz.
 • Content (İçerik) sayfasında Personal Information (Kişisel Bilgiler) başlığı altındaki AutoComplete'e (Otomatik Tamamlama'ya) tıklayınız. AutoComplete Settings (Otomatik Tamamlama Ayarları) sayfası açılacaktır.
 • Açılan sayfada otomatik tamamlama ayarlarını ne için kullanmak istediğinizi soran Use AutoComplete For (Otomatik Tamamlamayı...İçin Kullan) başlığını göreceksiniz.
 • Burada User Names And Passwords On Forms (Formlardaki Kullanıcı Adı ve Şifreler İçin Kullan) ve Prompt Me To Save Passwords (Şifreleri Kaydetmek İçin Beni Uyar) seçili olmamalıdır. Seçili ise bu özellik kaldırılmalıdır.
 • Ayrıca daha önceden kaydedilmiş olanları silmek için, yine AutoComplete Settings (Otomatik Tamamlama Ayarları) sayfasındaki Clear AutoComplete History (Otomatik Tamamlama Tarihçesini Temizle) başlığı altındaki Clear Forms (Formları Temizle) ve Clear Passwords (Şifreleri Temizle) butonlarını kullanabilirsiniz.
İnternet Şubesinde işlemlerimi yaparken hızımda bir yavaşlamaya sebep olacak mı?
Kesinlikle hayır, İş Bankası İnternet Şubesi’nin genelinde değil, sadece İnteraktif Şifre ve parola giriş alanlarında aktifleşerek, sizi gereken yerde ve gereken zamanda koruyan bu yazılım, işlem hızınızı azaltmayacaktır.
Bilgi Toplumu Hizmetleri