English Anasayfa Anasayfa Bireysel Ticari
Arama Arama
 
Anında Şifre Anında Müşteri
İşCep Cep Anahtar
 
   
 
Size en yakın Şube ve Bankamatiklerimiz
 
 
  Facebook Twitter Sosyal Medyada
İş Bankası
YATIRIM HİZMETLERİ    |   Yatırım Fonu
Kumbara Fonu

Dünün kumbarasından bugünün kumbara fonuna...

Çocuklar geleceğimiz, çocuklar her şeyimiz diye hep söyleriz... Ve tabii hepimiz gücümüz yettiğince onlar için bir şeyler yaparız... Söz gelimi kimimiz para, kimimiz altın biriktirir ya da, olanak buldukça çeyiz sandıklarına bir şeyler atıveririz. Zor, ama mutlu günler için...

Çocukluğumuzda nasıl para biriktirdiğimizi hatırlar mısınız? Çoğumuzun birer kumbarası vardı, değil mi? Hani, şu İş Bankası Kumbarası... Lütfen çocukluk resimlerinizi bir karıştırıverin. Büyük olasılıkla sizin de kumbara ile çekilmiş bir resminiz olmalı.

Büyüklerimizin doğum günü, sünnet, sınıf geçme, mezuniyet, yılbaşı gibi nedenlerle verdikleri paraları işte bu kumbaralara atardık.

Zaman her şeyi değiştiriyor... Doğal olarak "Kumbara" da bu değişimden nasibini aldı. Tabii ki, özünden hiçbir şey kaybetmeden. Tersine, inanılması güç bir evrim geçirip çağdaşlaşarak!

İŞ BANKASI KUMBARASI şimdi;
İŞ BANKASI KUMBARA FONU oldu!

Kumbara Fonu çocuklarınızın eğitimi, evliliği, iş kurması... gibi, onlar adına hayal edeceğiniz her şeyi güvenceye alabilmeniz için İş Bankası'nca tasarlandı. Konu geleceğimiz, çocuklarımızın geleceği olunca her şey daha bir ince elenip, sık dokundu.

Kumbara Fonu'nun özellikleri nelerdir?
  • Kumbara Fonu portföyünün en az %25’i hisse senedi, en az %20’si kamu borçlanma araçlarından oluşan, geri kalanı da repo, altın ve Türk Lirası ya da döviz cinsinden diğer yatırım araçlarında serbestçe değerlendirilen A tipi karma bir yatırım fonudur.
  • Kumbara Fonu'nu diğer yatırım fonlarından ayıran en önemli özellik, Fonun, “uzun vadede birikim” amacıyla yönetilmesidir. Bu nedenle Kumbara Fonu, uzun vadede getiri potansiyeli yüksek olan kıymetlere yatırım yapmayı hedefler.
  • Fon portföyünü uzman kuruluş "İŞ Portföy Yönetimi A.Ş." yönetir. Uzmanlar, piyasa koşullarındaki değişimleri anlık izleyerek portföye yön verir.
  • Fon portföyünü ve değer değişimlerini www.kumbarafon.com adresinden günü gününe izleyebilir, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
  • Fon Biriktiren Talimat verilmiş kumbara fonu hesabı sahibi çocuklar lehine ferdi kaza sigortası uygulanmaktadır.
Fon portföyündeki kıymet dağılımı nasıldır?
Kumbara Fonu A Tipi bir yatırım fonu olması nedeniyle, portföyünün, aylık ortalama bazda en az %25’ini mevzuata göre özelleştirme kapsamına alınanlar dahil Türkiye'de kurulmuş ortaklıkların hisse senetlerine yatırmak zorundadır. Karma bir fon olmasından dolayı da, fon portföyünün en az %20'si sürekli olarak kamu sektörü borçlanma araçlarına yatırılır. Portföyün geri kalan kısmı ise repo ve altın gibi kıymetli madenler ile TL ya da döviz cinsinden diğer sermaye piyasası araçlarında serbestçe değerlendirilir.
Kumbara Fonu katılma belgesi kimler tarafından satın alınabilir?
Kumbara Fonu alım-satımı sadece 18 yaşını doldurmamış küçükler adına Kumbara Fonu Hesabı açtırmak suretiyle yapılabilir. Fona ilk katılım sırasında küçük ile veli/vasi kimlik belgelerinin ibrazı zorunludur. Sadece veli ya da vasi küçük adına Kumbara Fonu Hesabı açtırabilirler. Kumbara Fonu Hesabına veli, vasi ya da 3. şahıslar fon alabilirler. Adına Kumbara Fonu hesabı açılmış olan küçükler, 18 yaşını doldurmalarından sonra da, kendi adlarına fon alım satımına devam edebilirler. 18 yaşını doldurmamış küçüklere ait katılma belgelerinin kısmen ya da tamamen fona iadesi ve bedellerinin tahsili sadece küçüğün veli ya da vasisi tarafından yapılır.
Kumbara Fonu nasıl hediye edilir?
Doğum, sünnet, yaş günü, mezuniyet gibi sadece anne-babanın değil, yakınların da çocuğa hediye verdiği mutlu anlar için seçebileceğiniz en anlamlı hediye Kumbara Fonudur. Velisi olmadığınız bir küçüğe Kumbara Fonu hediye edebilmek için bu küçük adına Kumbara Fonu Hesabı bulunması yeterlidir. Küçüğün adına henüz bir Kumbara Fonu Hesabı açılmamışsa onun adına “KUMBARA FONU ARMAĞANI BELGESİ” de düzenletebilirsiniz. Kendi adınıza bir yatırım hesabınız varsa küçüğün Kumbara Fonu Hesabına Fon Biriktiren Talimat da verebilirsiniz. Dilerseniz, çocuk 18 yaşına gelmeden kendi satın aldığınız katılma belgelerinin bozdurulmaması şartını da koyabilirsiniz*. Kumbara Fonu alım talimatlarınızı İş Bankası şubeleri, Telefon Şubesi ve İnternet Şubesi aracılığıyla verebilir, bu anlamlı hediye ile küçüğün geleceğine katkıda bulunabilirsiniz.

*Kendi adınıza bir hesabınız olmadan kasadan para yatırmak suretiyle işlem yaptığınızda 18 yaş blokesi koyulamaz.
Kumbara Fonu nereden alınabilir?
Fon alım-satımı, İş Bankası şubeleri, Telefon Şubesi ve İnternet Şubesi aracılığıyla yapılabilir.
Fona katılım nasıl olacak?
Fona, l8 yaşını doldurmamış kendi çocuğunuz adına katılabilir veya bir yakınınız, ya da herhangi bir çocuk adına Kumbara Fonu Armağanı Belgesi düzenletebilirsiniz. Dilerseniz, kendi satın aldığınız fonların, çocuk 18 yaşına gelmeden bozdurulmaması şartını da koyabilirsiniz. İş Bankası'nda mevcut veya yeni açtıracağınız bir hesap üzerine Fon Biriktiren Talimat vererek her ay belirli bir tutar ile çocuğunuz ya da bir yakınınızın Kumbara Hesabına otomatik olarak Kumbara Fonu yatırılmasını sağlayabilirsiniz.
Kumbara Fonu alım-satım esasları nelerdir?
Kumbara Fonu, İleri Fiyat Uygulamasına tabi bir fondur. Fon alım-satım talimatları aşağıdaki tabloda belirtilen sürelerde gerçekleşir.
Alım – Satım Talimatlarının Gerçekleşme Süreleri:
İşgünlerinde saat 13:30'dan önce verilen talimatlarİşgünlerinde saat 13:30'dan sonra ya da Tatil Günlerinde verilen talimatlar
AlışSatışAlışSatış
Gün sonunda oluşacak fiyattan (T+1)* günüErtesi işgünü sonunda oluşacak fiyattan (T+2)* günü
(*) T: Talimatın verildiği gün
(*) T+1: Talimat tarihinden sonraki ilk işgünü
(*) T+2: Talimat tarihinden sonraki ikinci işgünü
Fon alım bedelleri nasıl ödenebilir?
Alım talimatını verildiği sırada, alış işlemine uygulanacak fiyatın kesin olarak bilinmemesi nedeniyle, İş Bankası katılma belgesi bedellerini en son ilan edilen satış fiyatına %5 ilave marj uygulayarak tahsil edebilir. Ayrıca, katılma belgesi bedellerini işlem günü tahsil etmek üzere en son ilan edilen fiyata marj uygulanmak suretiyle bulunan tutara eş değer kıymeti teminat olarak kabul edebilir. Alım talimatının karşılığında tahsil edilen tutar o gün için yatırımcı adına nemalandırılmak suretiyle, izleyen ilk işlem günü katılma belgesi alımında kullanılır.
Fon için minimum kaç adet alım talimatı verilebilir?
Kumbara Fonu'nun gerek düzenli gerekse düzensiz alımlarında minimum 700 adet için olmak üzere 100 adet ve katlarını içeren miktarlarda talimat verilebilir.

Fon alım talimatınızı, en az 30 TL olmak üzere TL tutar üzerinden de verebilirsiniz.
Fondan çıkış mümkün mü?
Kumbara Fonu'na çocuğun veli veya vasisi olarak katılmışsanız, dilediğiniz zaman katılma belgelerini cari fon fiyatı üzerinden kısmen veya tamamen paraya çevirebilir, hesabı kapatabilirsiniz. Ancak, ilk fon alım tarihinden itibaren üç tam yıl geçmeden katılma belgelerini satmak isterseniz, fon satış bedeli üzerinden %3 oranında komisyon kesintisi yapılır. İlk 3 yıldan sonra yapılan fona geri satımlarda komisyon uygulanmayacaktır.
Kumbara Fonu riskli bir yatırım mıdır?
Her yatırımın az-çok risk taşıdığı bilinir. Kumbara Fonu portföyü orta/uzun vadeli bakış açısı ve çocuklarımızın ülkemizin geleceğindeki öneminin bilinci ve sorumluluğu ile yönetilmektedir. Öte yandan Fon getirisi, elverişsiz piyasa koşullarından olumsuz yönde etkilenebilir. Bu durum yalnızca Kumbara Fonu için değil, hemen hemen tüm yatırım fonları için geçerlidir.
Bilgi Toplumu Hizmetleri