English Anasayfa Anasayfa Bireysel Ticari
Arama Arama
 
Anında Şifre Anında Müşteri
İşCep Cep Anahtar
 
   
 
Size en yakın Şube ve Bankamatiklerimiz
 
 
  Facebook Twitter Sosyal Medyada
İş Bankası
YATIRIM HİZMETLERİ    |   Pay Senedi
Takasbank

Takasbank ve Müşteri Bazında Saklama Sistemi
Borsada gerçekleşen işlemlerin nakit ve kıymet takası, Borsa'da alım satımın yapıldığı işlem gününü izleyen ikinci işgünü, İMKB Takas ve Saklama Bankası A. Ş. (Takasbank) nezdinde yapılmaktadır. Takasbank, Borsada gerçekleştirilen alım satım işlemlerinden doğan menkul kıymetlerin teslimi ve bedellerinin ödenmesine ilişkin taahhütlerle ilgili takasın yapıldığı ve İMKB'de alım satımı yapılan menkul kıymetlerin fiziken saklanması zorunlu olan merkezi saklama kuruluşudur.

Hisse senetlerinin kupon kesim işlemleri ile kuponların ilgili şirkete teslim edilerek yeni senetlerin alınması veya temettülerin tahsili de Takasbank tarafından yapılmakta ve daha sonra Bankaların Takasbank nezdindeki hesaplarına aktarılmaktadır.

Müşteri Bazında Saklama Sistemi
Hisse senedi yatırımcılarının, çeşitli banka veya aracı kurumlardaki hesap bakiyelerini Takasbank nezdinde tek bir hesapta izleyebilmelerini sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Bu sistemde, eskiden kod numaraları ile izlenen Takasbank nezdindeki saklama hesapları, yatırımcı ismi ile izlenen hesaplara dönüştürülmüştür. Bu dönüşüm, Bankamızda hesabı bulunan tüm hisse senedi müşterilerimizin kimlik belge fotokopilerinin Takasbank'a iletilmesi zorunluluğunu doğurmuştur. Bankamızda kimlik belgeleri bulunan ve Takasbank'a iletilen müşterilerimize Takasbank tarafından bir gönderi postalanmaktadır. Bu gönderinin içinde, Takasbank'ın kurduğu "ALO TAKAS" telefon bankacılığı hizmetinden yararlanabilmeniz için sicil numarası ve şifre ile sistemi açıklayan bir kitapçık bulunmaktadır.

Bu nedenle, kimlik belge fotokopileri Bankamızda olmayan müşterilerimizin en kısa zamanda hesaplarının bulunduğu şubelerimize kimlik belgesi fotokopilerini ulaştırmaları gerekmektedir.

Takasbank sicil numarası ve "Alo Takas" kullanım şifresi kendilerine ulaşan yatırımcılar, 444 74 74 numaralı telefondan "Alo Takas"a ulaşarak kıymetlerinin bakiyeleri, sermaye artırımları, temettü dağıtımları hakkında bilgi alabilmekte, hesaplarındaki kıymetlerin kendilerinden habersiz kullanılmaması için hesaplarına bloke koyabilmektedirler.

Takasbank nezdinde yatırımcı adına hesap açılmış olması, yatırımcıya direkt olarak Takasbank'a başvurup hesaplarındaki kıymetleri teslim alma, başka bir hesaba aktarma gibi imkanlar sağlamamaktadır. Söz konusu hesaplar üzerinde her türlü işlem yapma hakkı, hesapların bulunduğu aracı kuruluşların yetki ve sorumluluğundadır. Aracı kuruluşların, Takasbank nezdinde yatırımcı adına açılan hesaplar üzerinde, yatırımcının bilgisi dışında gerçekleştirebilecekleri işlemlerden Takasbank sorumlu değildir.

Bilgi Toplumu Hizmetleri