English Anasayfa Anasayfa Bireysel Ticari
Arama Arama
 
Anında Şifre Anında Müşteri
İşCep Cep Anahtar
 
   
 
Size en yakın Şube ve Bankamatiklerimiz
 
 
  Facebook Twitter Sosyal Medyada
İş Bankası
YATIRIM HİZMETLERİ    |   Pay Senedi
Piyasa İşleyişi ve Bankamız Uygulaması

Pay Senetleri Piyasası'nın İşleyişi

BİST Pay Senedi Piyasası'nda alım-satım işlemleri, rekabet koşulları altında fiyat ve zaman önceliği kurallarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Temsilciler, alıcı ve satıcıların talimatlarını, seans sırasında brokerlar aracılığıyla manuel olarak; Ex-APİ (Uzaktan Erişim) yoluyla BİST'in Elektronik Alım Satım Sistemi'ne girmektedirler.

Borsa sistemine aynı zamanda iletilen emirlerden; serbest fiyatlı emirler limit fiyatlı emirlerden, limit fiyatlı emirlerde ise, yüksek fiyatlı alış emirleri düşük fiyatlı alış emirlerinden, düşük fiyatlı satış emirleri yüksek fiyatlı satış emirlerinden önce karşılanmaktadır. Borsada pay senedi alım satım emir süresi en az 1 seans, en fazla 1 gündür.

İşlem Birimi

BİST Pay Senetleri Piyasasında 1 lot = 1 adet = 1 TL nominal eşitliği geçerlidir.

Emirler 1 lot (1 adet) ve katları şeklinde kabul edilir.

Sahip olunan pay senetlerinin piyasa değeri, senedin açıklanan borsa fiyatı ile adedinin çarpılması suretiyle hesaplanabilir.

Bankamız Uygulaması

Bankamız, iştirakimiz olan İş Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin acentesi olarak müşterilerimizin pay senedi alım satım emirlerini (talimatlarını) kabul etmeye yetkilidir.

Bankamız pay senedi alım satım sisteminde Bankamız sistemine kabul edilen pay senedi alım satım talimatları BİST'e uzaktan erişim (EX-APİ) makinaları ve dealer-broker aracılığı ile iletilmektedir.

Müşterilerimiz pay senedi talimatı verirken limit fiyat belirtebilecekleri gibi açılış fiyatlı, kapanış fiyatlı ve  serbest fiyatlı talimat  da verebilirler.

Emirlerin İşleme Konulması

18:15-09:30 saatleri arasında Bankamız sistemine kabul edilen limit fiyatlı emirler ve açılış fiyatlı emirler  ex-api ile; 09:30 - 09:45 saatleri arasında Bankamız sistemine kabul edilen limit fiyatlı emirler ve açılış fiyatlı emirler  uzaktan erişim (ex-api) ve/veya dealer/ broker aracılığı ile açılış seansında işlem görmek üzere BİST'in Elektronik Alım Satım Sistemi’ne iletilmektedir.

Açılış Seansına iletilen ancak gerçekleşmeyen  limitli emirler, sürekli müzayede seansında işlem görmek üzere BİST' sistemine aktarılmakta, açılış seansına  iletilen ancak BİST tarafından iptal edilen emirler ise Bankamız sisteminde de iptal edilmektedir. 

Takas İşlemleri

Borsada gerçekleşen işlemlerin nakit ve kıymet takası, Borsada alım satımın yapıldığı işlem gününü izleyen ikinci işgünü, BİST Takas ve Saklama Bankası A.Ş. ve Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde yapılmaktadır.

Dolayısıyla, alış veya satış talimatlarının takas işlemleri, işlemin Borsada gerçekleşmesinden itibaren ikinci işgünü yatırım hesabına aktarılmaktadır. Pay senedi alış işlemi için takas gününe kadar teminata alınan kıymetler veya nakit, yatırım hesabında blokede kalmaktadır.

Diğer taraftan, Bankamız uygulamasında, pay senedi alım emirleri gerçekleştiğinde, müşterilere, henüz takasta görülen pay senetlerini  yeniden satma; pay senedi satım emirleri gerçekleştiğinde ise yine henüz takasta görülen satış tutarı ile yeniden pay senedi alış imkanı sunulmaktadır. Başka bir deyişle, müşteri 2 iş günlük takas süresini beklemeksizin emirlerinin gerçekleşti teyitlerinin hesaba yansıması ile alış karşılığı satış veya satış karşılığı alış işlemi yapabilmektedir.

Emir Teyitleri
Açılış Seansından birinci seansa (veya ikinci seansa) aktarılan emirler ile Borsa sistemine gün içinde uzaktan erişim ve brokerler tarafından manuel olarak girilen emirlerin gerçekleşme durum bilgileri, emir gerçekleştiği anda, sistemimizde üretilen referans numarası bazında veri yayın dağıtım şirketlerinden bilgi alınmak suretiyle otomatik olarak sistemimize (yatırım hesaplarına) aktarılmaktadır. BİST de gerçekleşmeyen emirlerin iptal teyitleri mutabakat işlemlerinin sona ermesine paralel olarak, en geç saat 18:30’a kadar hesaplara yansıtılmaktadır.
Bilgi Toplumu Hizmetleri