English Anasayfa Anasayfa Bireysel Ticari
Arama Arama
 
Anında Şifre Anında Müşteri
İşCep Cep Anahtar
 
   
 
Size en yakın Şube ve Bankamatiklerimiz
 
 
  Facebook Twitter Sosyal Medyada
İş Bankası
YARDIM    |   Yatırım   |    Pay Senetleri
Lotaltı

Lotaltı (Borsa Dışı Küsurat) İşlemleri nedir?

Lotaltı işlemleri, bir defada asgari 0,01 adet (lot) ile azami 25 adet (lot) arasında, Borsa dışında yapılan pay senedi alış satış işlemleridir.

Lotaltı fiyatları ile BİST fiyatları arasında fark var mı?

Lotaltı işlemlerinde uygulanan alış ve satış fiyatları ile ilgili marjlar BİST Yönetmeliği’nde belirtilmiştir. Bu Yönetmelik’e göre, lotaltında işlem gören bir pay senedinin alış ve satış fiyatları arasındaki maksimum fark % 5'i geçememektedir. Ancak, Borsa'da 0,01 TL fiyat adımının geçerli olduğu pay senetlerinde, Borsa'da oluşmuş marj dahilinde kalmak kaydıyla, alış-satış fiyat farkı %10'a kadar genişletilebilir.

Bankamız lotaltı işlemlerinde uygulanan alış ve satış fiyatları da söz konusu marjlar dahilinde belirlenmektedir. Lotaltında yapılan işlemlerden ayrıca bir komisyon alınmamaktadır.

Bankamız uygulamasında, lotaltında işlem gören tüm pay senetleri için BİST tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde, seans saatleri olan 09:30-12:00 ve 14:00-16:30 içerisinde ve seans sonlarında BİST'de işlem görmekte oldukları fiyatlara, alıcı-satıcı miktarlarına, piyasa koşullarına, tahtalarının dengeli veya aralık olmasına göre farklı fiyatlamalar yapılmaktadır.

Lotaltından en az ne kadar pay senedi alınabilir?

Bankamız Lot alto sisteminde işlem tutarı 0,01 TL (1 Kr)'den az olmamak kaydıyla 0,01 adet (1 Kr nominal) ve katları şeklinde pay senedi alış işlemi yapılacaktır.

Lotaltı işlemlerini, Borsa pay senedi alım satım emirlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Bankamız lotaltı sistemi aracılığıyla; Borsa Seans saatleri ile sınırlı kalınmaksızın Bankamız stokları ve işlem limitleri dahilinde 7 gün 24 saat işlem yapılabilmekte, 2 günlük takas süresi uygulanmamakta, pay senetlerinin teslimi ve bedellerinin ödenmesi işlem anında gerçekleşmektedir.

Lotaltından nasıl işlem yapılır?

Lotaltı sistemimizden pay senedi alım satım işlemleri tüm Anında Bankacılık kanalları ile haftanın 7 günü 24 saat, şubelerimiz aracılığı ile mesai saatleri içinde yapılmaktadır. Detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

BİST'deki Ulusal ve II. Ulusal Pazarlarda işlem gören tüm eski (E) ve yeni (Y) özellik kodlu pay senetleri Bankamız lotaltı sistemi aracılığı ile 24 saat alınıp satılabilmektedir. Alış satış işlemlerinde 2 günlük takas süresi uygulanmamakta, pay senetlerinin teslimi ve bedellerinin ödenmesi aynı anda gerçekleşmektedir.

Pay senetlerinin BİST'de işlem gördüğü fiyatlar baz alınarak belli bir kar marjı ile lotaltı alış ve satış fiyatları belirlenmekte ve yapılan işlemlerden ayrıca bir komisyon alınmamaktadır. Bir yatırımcının bir iş günü içinde yapacağı lotaltı alış satış miktarı ise 5.000 TL ile sınırlandırılmıştır.

Lotaltında bir defada alınıp satılabilecek işlem miktarları her senette neden farklıdır?

BİST tarafından yayınlanan lotaltı işlemler genelgesi gereği, her bir senet için bir seferde lotaltı alış satış yapılabilecek miktar, BİST Pay Senetleri Piyasasında sisteme bir defada girilebilen maksimum lot miktarı 250 olan pay senetlerinde 1 lot, 500 lot olan pay senetlerinde 2 lot, 1.000 olan pay senetlerinde 5 lot, 2.500 olan pay senetlerinde 12 lot, 5.000, 10.000 ve 25.000 olan pay senetlerinde 25 lot ile sınırlandırılmıştır.

Lotaltında istendiği anda alım satım yapılamıyor. Neden?

BİST Genelgesi gereği, Bankamızın lotaltı sisteminde günlük bazda her bir pay senedi için elinde tutabileceği stok miktarı en fazla 100 lot veya 250 lot olarak tespit edilmiştir. Seans saatleri içinde (9.30-12.00/14.00-16.30) senet stokları her bir senet için yukarıdaki limitlere ulaştığında, BİST’de işlem yapılarak stoklar müsait hale getirilmektedir. Seans saatleri dışında ise işlemler stok sınırlamaları çerçevesinde sistemde devam etmektedir. Limitlerin çok sınırlı olması nedeniyle zaman zaman “Bankamız alış limitleri dolu olduğundan satış işleminiz gerçekleşmemiştir” veya “Stoklarımız yetersizdir” mesajları ile karşılaşabilirsiniz.

Lotaltı alış satış işlemlerinde yatırımcı açısından günlük işlem limiti ne kadardır?

Bir yatırımcının bir işgünü içinde herbir hesabı için yapacağı toplam lotaltı alış satış tutarı 5.000 TL ile sınırlandırılmıştır.

Bankanız Lotaltı sisteminden hangi pay senetleri alınıp satılabilmektedir?

Lotaltı sistemimizde BİST Ulusal ve II.Ulusal Pazarlarda işlem gören eski ve yeni özellik kodlu tüm pay senetleri alınıp satılmaktadır.

Elimde Gözaltı Pazarı’na ait 1 lotun altında pay senedi var. Lotaltından işlem yapamıyorum. Söz konusu senetleri nasıl satabilirim?
Lotaltı sistemimizde Ulusal ve II.Ulusal Pazarlarda işlem gören eski ve yeni özellik kodlu tüm pay senetleri işlem görmekte olup Gözaltı Pazarında bulunan kıymetlerin alım satımı yapılmamaktadır.İşleminizi ancak Gözaltı Pazarında lotaltı işlemi yapan aracı kuruluşlar gerçekleştirebilir.

Bilgi Toplumu Hizmetleri