English Anasayfa Anasayfa Bireysel Ticari
Arama Arama
 
Anında Şifre Anında Müşteri
İşCep Cep Anahtar
 
   
 
Size en yakın Şube ve Bankamatiklerimiz
 
 
  Facebook Twitter Sosyal Medyada
İş Bankası
GÜVENLİK
Güvenlik Uygulamalarımız

İnternet şubemizin güvenlik altyapısını oluştururken
Kontrolümüz dışındaki eylemlere karşı önlemler aldık!

Hesaplarınızın güvenliği, Türkiye’ye İnternet Bankacılığını da bir ilk olarak sunan Bankamızın en fazla önem verdiği konudur. Bu nedenle İnternet Şubemizin güvenlik alt yapısını oluştururken sınırlarımızı olabildiğince zorlayarak önlemler geliştirmeye devam ediyoruz..
İşte güvenli İnternet bankacılığı için size sunduğumuz seçenekler:
İnternet şubemize giriş yaparken Cep-anahtar, İ-anahtar, Mobil İmza gibi ileri güvenlik araçlarını kullanıyoruz. Eğer bu araçlardan birini kullanmıyorsanız, cep telefonunuza SMS yoluyla  gönderdiğimiz Mobil Onay Kodu ile giriş yapmanızı sağlıyoruz.
İnternet şubemize giriş yaparken Cep-anahtar, İ-anahtar, Mobil İmza gibi ileri güvenlik araçlarını kullanıyoruz. Eğer bu araçlardan birini kullanmıyorsanız, cep telefonunuza SMS yoluyla gönderdiğimiz Mobil Onay Kodu ile giriş yapmanızı sağlıyoruz.
Erişim Güvenliği Hizmetimizdeki Uygulama Değişikliğini Biliyor Musunuz?
Bankamızın sunduğu İnternet Bankacılığı güvenlik önlemleri arasında yer alan “sadece belirli bir İnternet Servis Sağlayıcı (İSS) üzerinden sağlanan İnternet erişimi esnasında İnternet Şubemize girişlerin kabul edilmesi” imkanı ile ilgili İSS firmaların uygulamalarındaki değişiklikler nedeniyle bazı güncellemeler yapılmıştır.
İSS firmaların IP (İnternet Protokolü) adres aralıklarında zaman içinde değişiklikler olabilmektedir. Bu değişiklikler belirli bir İSS üzerinden erişimi tercih eden müşterilerimizin İnternet Şubemize girişlerinde sorunlar yaşamalarına yol açabilmektedir. İSS ayarı seçeneği uygulamasına belirttiğimiz nedenlerle son verilmiştir.
30.03.2010 Tarihi İtibarıyla Mevcut ISS Ayarları Geçerliliğini Yitirecektir.
Dilerseniz, İnternet Şubemizden Güvenlik > Erişim Güvenliği > IP ayarları yapmak istiyorum seçeneğini kullanarak İnternet Şubemize sadece belirlemiş olduğunuz IP adres ya da adreslerinden giriş yapılmasını sağlayabilir, erişim güvenliği uygulamalarımız ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.
İnternet Şubemize girişlerinizde, Erişim Güvenliği ayarlarınıza bağlı problem yaşamamanız için ayarlarınızı güncel tutmanızı önemle hatırlatırız.
Diğer önlemlerimiz:
İnternet Şubemizde kullanacağınız işlemleri belirleyebilmenizi sağlıyoruz.
İnternet Şubemizden yapabileceğiniz işlemleri siz belirleyebilir, böylece güvenlik anlayışınıza en uygun seçeneği dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Yani:
  • Sadece Bankamıza daha önceden bildirdiğiniz hesaplara Havale/EFT yapılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece, sizin istemediğiniz bir hesaba para gönderilmesini engellemiş olursunuz. Dilediğiniz zaman, İnternet Şubesi, Çağrı Merkezi ve Şubelerimiz aracılığıyla yeni bir havale/EFT hesabı ekletebilirsiniz.
  • Dilerseniz sadece bilgi sorma işlemlerini yapabilirsiniz.
  • Dilerseniz 3. şahıslara para aktarma işlemlerini tamamen engelleyebilirsiniz.
  • Kişisel bilgilerinizin ve bilgisayarınızın güvende olduğundan eminseniz, yukarıda belirttiğiniz sınırlamaların hiç birini kullanmayarak, İnternet Şubemiz kanalıyla sınırsızca dilediğiniz hesaba para aktarabilirsiniz.
İşlem güvenliği ayarlarını ileri güvenlik araçlarınız varsa İnternet Şubemizden ya da Şubelerimizden güncelleyebilirsiniz.
Hesabınızdan para çıkışı gerektiren işlemlerde limitleri belirlemenizi sağlıyoruz.
Havale, EFT, Bağış, Faturasız Hat Yükleme, Şans oyunları gibi işlemler için işlem başına ve günlük toplam limitlerinizi sizin kontrolünüze sunuyoruz. Bankamız limitlerini aşmamak koşuluyla limitlerinizi ihtiyacınız doğrultusunda arttırabilir ya da bu işlemleri kullanmayacağınız zaman limitlerinizi minimum seviyeye düşürebilirsiniz.
SMS ile bilgilendiriyoruz.
SMS ile Uyarı Sistemi'ni kullanmanız halinde Havale, EFT gibi transfer işlemlerinizin gerçekleştiği anda sistemimiz, otomatik olarak işlem hakkında bilgi veren bir SMS gönderir. SMS ile Uyarı sistemimiz için tanımlamaları İnternet Şubenizden yapabilirsiniz.
İnternet Şubenizin anahtarını cebinizde taşımanızı sağlıyoruz.
İster cep telefonunuza yükleyeceğiniz cep-anahtar ile, isterseniz İnternet Şubemizden başvuruda bulunabileceğiniz  i-anahtar  ile  Tek Kullanımlık Şifre kullanarak  güvenlik seviyenizi yükseltmenizi sağlıyoruz.

Cebinizde bile taşıyabileceğiniz i-anahtar ya da cep telefonunuza kolayca yükleyebileceğiniz cep-anahtar, her seferinde farklı şifreler üreterek keylogger, screenlogger, trojan gibi kötü niyetli yazılımlara karşı sizi korumanızı artırır. Elinizde olmayan nedenlerle kişisel bilgilerinizi ve sabit 6 haneli Müşteri Şifrenizi (veya Ticari Şifrenizi) çaldırmış olsanız bile, İnternet Şubesi’ne giriş yaparken her seferinde değişen Tek Kullanımlık Şifreye de ihtiyaç duyulacağından yetkisiz girişleri engellemenize yardımcı olur.

Hemen şimdi cep anahtar yükleyerek güvenliğinizi yükseltmek için tıklayınız
Sizi, Güvenlik Çemberi ile koruyoruz.
Güvenlik Çemberi isimli küçük bir yazılım ile Windows işletim sistemi üzerinde İnternet Explorer tarayıcı programını kullanan müşterilerimizin şifre ve parola girişi yaptıkları alanlarda ekstra koruma sağlıyoruz. Güvenlik Çemberi, bu alanlara yaptığınız girişlere ilişkin key-logger ya da trojan gibi saldırılarının riskini minimize etmeye yarayan küçük ve ücretsiz bir programdır. Güvenlik Çemberi programını henüz bilgisayarınıza yüklemediyseniz ve Windows işletim sistemi üzerinde İnternet Explorer tarayıcı programı kullanıyorsanız İnternet Şubesi girişinde yer alan Müşteri Numarası ve Parola sorgulama sayfasında Güvenlik Çemberi'ni henüz yüklemediğinize dair bir uyarı mesajı alacak ve bu mesaja tıklayarak programı bilgisayarınıza kolayca kurabileceksiniz.
Güvenlik Çemberi, oldukça küçük boyutuyla sabit diskinizde hemen hemen hiç yer kaplamayacak, bilgisayarınızın hızını etkilemeyecek, İnternette hızınızı azaltmayacak ve size pop-up pencereler açarak rahatsızlık vermeyecektir. Program, sadece siz İnternet Şubemize girmek istediğiniz zaman devreye girecek ve korumakla görevli olduğu "şifre" ve "parola" alanlarına girdiğiniz bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi riskini minimuma indirecektir.
Giriş kapımızı sıkı tutuyoruz.
İnternet Şubemize girerken 2 aşamalı bir giriş sistemi kullanıyoruz. İlk aşamada Bankamız tarafından size verilen müşteri numaranız ile sizin tarafınızdan belirlenen parolanızı girmenizi istiyoruz. Bu bilgiler doğru olarak girildiyse ikinci aşamaya geçiyor Müşteri Şifrenizi soruyoruz. Yine bu aşamada kendi belirlediğiniz karşılama mesajını gösteriyoruz. Böylelikle siz Bankamız sitesinde olduğunuzu, sahte bir sitede olmadığınızı anlıyorsunuz.
Sizi bilgilendiriyoruz.
İnternet Şubemize girerken şifre, parola, güvenlik sorularının cevabı gibi kişisel bilgileriniz 1 veya 2 defa hatalı girilirse, İnternet Şubemizin karşılama sayfasında size bir uyarı mesajı gösteriyoruz ve hangi bilgilerin hatalı girildiği; hatalı girişlerin ne zaman, hangi IP numaralı bilgisayardan yapıldığı ile ilgili detaylı bilgi veriyoruz.
Eğer girişleriniz esnasında Müşteri Şifreniz arka arkaya 3 kez hatalı girilirse, Müşteri Şifreniz otomatik olarak bloke edilecektir. Telefon Şubemizden veya Anında Şifre ile yeni bir Müşteri Şifresi belirlemenizi istiyoruz.
İnternet Şubemize en son giriş yaptığınız tarih ve saat bilgisini göstererek sizin dışınızda bir kullanım olup olmadığını tespit edebilmenizi sağlıyoruz.
Kendimizi tanıtıyoruz.
Her türlü sahte site tehdidine karşı tarafınızdan belirlenebilen bir karşılama mesajı ile gerçekten Bankamız İnternet alanında olduğunuzu doğruluyoruz. Karşılama mesajınızı da tıpkı şifreniz, parolanız ve diğer güvenlik bilgileriniz gibi gizli tutunuz. Karşılama mesajı belirlemediyseniz, İnternet Şubemize giriş yaparken sizden bir karşılama mesajı belirlemeniz istenecektir. Karşılama mesajınızı İnternet Şubemizden değiştirebilirsiniz.

Karşılama mesajına ek olarak İnternet Şubemizde https protokolü kullanıyoruz. İnternet şubemiz açıldığında  tarayıcı programınızda bir asma kilit ikonu belirir. Bu ikona çift tıkladığınızda açılan sertifika penceresinde "verilen" alanında Bankamızın İnternet adresi olan www.isbank.com.tr görülmelidir. 
Zamanın dizginlerini size sunuyoruz.
Dilerseniz İnternet sitemize giriş yapabileceğiniz gün ve saatleri belirlemenizi sağlıyor ve belirlediğiniz zamanlar dışında giriş yapılmasını engelliyoruz. Özellikle sadece ofis ya da okul gibi alanlarda İnternet bağlantısı olan kullanıcılarımıza, ofis dışında oldukları süre zarfında otomatik olarak bir koruma kalkanı sunuyoruz. Zamanı dizginlemek istiyorsanız, bu tür ayarları İnternet Şubemizden yapabilirsiniz.
Bilgisayarınızı tanıyoruz.
Eğer sabit IP ile çıkış yapıyorsanız, tanımladığınız bir IP adresi veya IP aralığı dışındaki IP’lerden gelen giriş taleplerini reddediyoruz. Bu ayarı da Güvenlik menüsünden kolayca yapabilirsiniz.
Şifre girişlerinizde Sanal Klavye kullanıyoruz.
İnternet Şubemize girerken ya da İnternet Şubemizin içerisinde şifre sorduğumuz her alanda bir sanal klavye bulunduruyoruz. Böylece en önemli kişisel bilginiz olan şifrenizi, key-logger gibi kötü niyetli programlardan korumanızı sağlıyoruz.
Bilgilerinizi güvenli koridordan alıyoruz.
İnternet üzerinde kişisel bilgilerinizin Bankamıza ulaşmasını sağlarken uluslararası standartlarda bir şifreleme sistemi kullanmaktayız. 128 bit SSL teknolojisi ile şifrelenen bilgileriniz, bu algoritma içerisinde korunarak bankamıza ulaşır.
Teknolojimizi yeniliyoruz.
Kullandığımız teknolojiyi, dış saldırılardan korumak amacıyla sürekli olarak güncelliyoruz. Bilgileriniz birkaç güvenlik duvarı kalkanı tarafından sistem içerisinde tutulmakta, sistemimiz de sürekli en güncel virüs yazılımlarına karşı taramalardan geçirilmektedir.
Zamanı kontrol ediyoruz.
İnternet Şubemizin 10 dakika boyunca işlem yapmadan açık kalması halinde oturumunuzu otomatik olarak sonlandırmadan önce pop-up pencere çıkararak İnternet Şubesi işlemlerinize devam etmek isteyip istemediğinizin teyidini alıyoruz.
Bilgi Toplumu Hizmetleri