English Anasayfa Anasayfa Bireysel Ticari
Arama Arama
 
Anında Şifre Anında Müşteri
İşCep Cep Anahtar
 
   
 
Size en yakın Şube ve Bankamatiklerimiz
 
 
  Facebook Twitter Sosyal Medyada
İş Bankası
ANINDA BANKACILIK    |   İnternet Şubesi   |    Güvenlik
İ-Anahtar

İnternet şubemin anahtarını cebimde taşırım diyenlere,
İş Bankası`ndan İ-anahtar...

1997 yılından beri maksimum hizmet, maksimum güvenlik anlayışı ile internet bankacılığı hizmetini sürdüren İş Bankası'ndan birçok kişiselleştirilebilir güvenlik seçeneğinin yanında, “İnternet Şubemin Anahtarını Cebimde Taşırım” diyenlere, İş Bankası’ndan Anahtar Teslimi İnternet Şubesi: İ-anahtar!

İ-anahtar ile İnternet Şubemizin giriş anahtarını cebinizde taşıyacak, internet bankacılığında ekstra güvenlik sağlayacaksınız.

İ-Anahtar Nedir?

İ-anahtar, "Tek Kullanımlık Şifre" üreten bir cihazdır. İş Bankası İnternet Şubesine girerken, her seferinde i-anahtar ile farklı bir şifre üreterek, giriş güvenlik seviyenizi bir derece daha artırabilirsiniz. Çünkü elinizde olmayan sebeplerle diğer kişisel bilgileriniz ele geçirilmiş olsa dahi İnternet Şubemize giriş yapılabilmesi için sizin cebinizdeki i-anahtarın üreteceği şifre gerekli olacaktır.

Neden İ-Anahtar?

Kişisel bilgisayarların trojan, key logger, screen logger gibi yazılımlarla uzaktan kontrol edilebilmesiyle, İnternet Şubesine girerken kullandığınız şifre, parola ve diğer kişisel bilgileriniz, siz hiç fark etmeden kötü niyetli kişilerin eline geçebilmekte ve böylece söz konusu kişiler, İnternet Şubesinden hesabınıza ulaşabilmektedir. Bu tür olaylara karşı güvenliğinizi artırmak için i-anahtarı kullanabilirsiniz. İnternet şubemize her girişinizde, i-anahtarın düğmesine bir kez basarak üreteceğiniz şifre, sadece bir kez kullanılmaktadır. Böylece İ-anahtar kullanarak internet bankacılığında ekstra koruma sağlayacaksınız.

İ-anahtar sahibi olan müşterilerimiz, mobil onay uygulamamızın kapsamı dışında tutuluyor.

İ-Anahtar Nasıl Çalışır?

İ-anahtarınızın düğmesine bastığınız zaman cihaz, oldukça karmaşık bir şifre algoritması kullanarak 8 haneli bir şifre üretir ve bu şifre 40 saniye boyunca i-anahtarınızın ekranında kalır. İ-anahtarınızın ürettiği 8 haneli tek kullanımlık şifrenizi İnternet Şubemize girişte, mevcut parola ve şifreniz ile birlikte ek bir soru olarak kullanacaksınız. İnternet Şubemizde işlem yaparken yeniden şifre girilmesinin istendiği durumlarda mevcut 6 haneli şifrenizi kullanmaya devam edeceksiniz.

İ-Anahtar Başvurusu Hakkında

İ-Anahtar başvuru alma işlemine son verilmiştir. Müşterilerimizin mevcut İ-Anahtar kullanımı devam edeceğinden, başvuru dışında, İ-Anahtar ile ilgili diğer süreçlerimizde bir değişiklik olmayacaktır.

İ-Anahtarı Kullanıma Açma

İ-Anahtarınızı kullanıma açmak için yapmanız gereken tek şey İnternet Şubemizde yer alan “İleri Güvenlik Araçları” menüsünden “İ-Anahtar İşlemleri” -> “Kullanıma Açma” seçimini yapmak... Bu durumda sistemimiz sizden i-anahtarınızın seri numarasını, cihazı kullanarak üreteceğiniz tek kullanımlık şifrenizi ve cep telefonunuza gönderilen mobil onay kodunuzu girmenizi isteyecektir. Cihazınızın ilk kez şifre düğmesine bastığınızda ekranda SNR uyarısı göreceksiniz. İşte bu görüntülediğiniz ilk numara i-anahtarınızın seri numarasıdır. Şifre tuşuna basmaya devam etmeniz halinde cihaz bundan böyle tek kullanımlık şifre üretmeye başlayacaktır. Seri numarasını, ilk tek kullanımlık şifrenizi ve mobil onay kodunuzu girdikten sonra İ-Anahtarınız otomatik olarak kullanıma açılacaktır..

İ-Anahtar İle İnternet Şubesi’ne Giriş

İ-anahtarınız, kullanıma açtıktan sonraki İnternet Şubesi girişlerinizde hep yanınızda olmalıdır. www.isbank.com.tr adresinden yapacağınız İnternet Şubesi girişlerinde ilk sayfada müşteri numaranızı ve parolanızı gireceksiniz. Bir sonraki aşamada ise varsa kişisel güvenlik sorularınız ve 6 haneli interaktif bankacılık şifreniz ile beraber ayrıca “Tek Kullanımlık Şifre” alanına i-anahtarınızı kullanarak üreteceğiniz 8 haneli tek kullanımlık şifrenizi giriniz. İşte hepsi bu... Dilerseniz tek kullanımlık şifre ile birlikte “Güvenlik > Güvenlik Ayarlarım” > “Giriş Güvenliği” menüsünü kullanarak İnternet Şubemize girişlerde size sorulan sorulara yenilerini ekleyebilir, bazı soruların sorulmamasını sağlayabilir, yani kısaca Giriş Güvenliğinizi özelleştirebilirsiniz.

İ-Anahtarı Geçici Olarak Kullanıma Kapatma

Herhangi bir sebepten dolayı i-anahtarınızı geçici olarak kullanıma kapatmak için İnternet Şubemizde yer alan “Güvenlik > İleri Güvenlik Araçları > İ-Anahtar > Ayarlar" -> menüsüne giriş yaparak buradan "İ-anahtar kullanmak istemiyorum" seçeneğini seçmeniz yeterli. Ayrıca i-anahtarınızın yanınızda olmaması sebebiyle İnternet Şubemize girememeniz durumunda da 0 850 724 0 724'ü arayarak i-anahtarınızı geçici olarak kullanıma kapatabilirsiniz. İnternet Şubemize giriş güvenliğiniz açısından i-anahtarınızı en kısa süre içinde tekrar kullanıma açmanızı öneririz.

İ-Anahtarın Kullanılabileceği Diğer İnteraktif Bankacılık Kanalları

İ-anahtarınızı İnternet Şubesi giriş güvenliğini arttırabilmek için kullanabilmenizin yanında Bankamatiklerimizden para çekme işlemi içinde kullanabilirsiniz.

İ-Anahtar ile Bankamatiklerden Para Çekebilme

Bankamatikte ilk ekranda yer alan "Kartsız İşlem" menüsüne giriş yaptıktan sonra menüden para çekme işlemini seçiniz.

Gelen ekranda 9 haneli müşteri numaranızı, 4 haneli telefon şifrenizi tuşladıktan sonra i-anahtar seçeneğine giriş yaparak, para çekmek istediğiniz tutar bilgisini ve i-anahtarla üreteceğiniz 8 haneli tek kullanımlık şifrenizi tuşlayarak kılavuz hesabınızdan paranızı çekebilirsiniz.

İ-Anahtarınızı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
  • İ-anahtarınız size özeldir. Dolayısıyla i-anahtarınız ve i-anahtarınızın ürettiği tek kullanımlık şifreleri sadece siz kullanınız.
  • İ-anahtar, siz değerli müşterilerimizin işlem güvenliğini bir kademe daha artıran bir araçtır. Her ne kadar şifre algoritmasının çözümü, günümüz koşullarına göre zor ise de, % 100 güvenlik sağlamamaktadır. Güvenli İnternet Bankacılığı için hem sizlerin dikkat etmesi gereken hususları, hem de diğer ek güvenlik seçeneklerini, detaylı olarak buradan öğrenebilirsiniz.
  • İ-anahtarınızı kullanıma açtıktan sonra sürekli yanınızda taşıyınız.
  • İ-anahtarınızın çalınması ya da kaybolması durumunda 0 850 724 0 724’yi arayarak i-anahtarınızı bloke ettiriniz.
  • İ-anahtarınızın şifre tuşuna sadece İnternet Şubesine giriş yaparken basınız. Kullanmayacağınız zaman şifre üretmeyiniz.
  • İ-anahtarınızı kullanarak on adetten fazla şifre üretmeniz ve İnternet Şubemize giriş yaparken bu şifrelerin hiçbirini kullanmamanız halinde i-anahtarınız ile sistemimiz arasında senkronizasyon hatası oluşacak ve sistemimiz, kullanmadığınız 11. şifreden itibaren hiçbir şifrenizi kabul etmeyecektir. Bu durumu 0 850 724 0 724 numaralı Telefon Şubemizi arayarak kolayca çözebilirsiniz. Müşteri numaranızı ve 4 haneli telefon şifrenizi tuşladıktan sonra hesap bakiyeniz okunurken sırasıyla 7-7 tuşlarına basarak ulaşacağınız i-anahtar senkronizasyon menümüzdeki adımları takip etmeniz, sorunun çözülmesini sağlayacaktır.
Bilgi Toplumu Hizmetleri