English Anasayfa Anasayfa Bireysel Ticari
Arama Arama
 
Anında Şifre Anında Müşteri
İşCep Cep Anahtar
 
   
 
Size en yakın Şube ve Bankamatiklerimiz
 
 
  Facebook Twitter Sosyal Medyada
İş Bankası
BİZİ TANIYIN    |   Kurumsal Sosyal Sorumluluk
Eğitim

Satranç
Satranç
Bankamız 2005 yılı Aralık ayında imzalanan anlaşma ile Türkiye Satranç Federasyonu’nun ana sponsorluğunu üstlenmiştir.
Bankamızın satranç sporunun destekleyiciliğini üstlenmesinde, satrancın çocukların ve gençlerin zihinsel ve kişilik gelişimlerine önemli katkılar yapan, gençleri zarar verici alışkanlıklardan koruyan bir eğitsel araç olmasının büyük payı bulunmaktadır. Bu anlamda İş Bankası satranç sporuna ilişkin projesini kapsamlı bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendirmektedir.
Üstlendiği tüm sosyal projeleri uzun dönemli olarak planlayan ve en yüksek toplumsal faydayı yaratacak projelere odaklanma ilkesiyle hareket eden Bankamız, Türkiye Satranç Federasyonu ile olan işbirliğini de bu çerçevede geniş kapsamlı ve uzun vadeli olacak şekilde düzenlemiştir.
Türkiye Satranç Federasyonu Ana Sponsorluğu
Bankamızın sponsorluğu, aynı dönemlerde gerçekleşen ve satrancın ilk öğretim müfredatında seçmeli ders olarak yer alması kararını da ülke çapında tamamlayan ve destekleyen bir girişim olmuştur. Banka satranç dersi alan ilkokul ve ortaokul öğrencilerine eğitim malzemeleri sağlanmasının sorumluluğunu üstlenmiş ve Türkiye genelinde devlet ilkokul ve ortaokullarında satranç sınıfları açmaya başlamıştır. Türkiye genelinde bugüne kadar onbinin üzerinde satranç sınıfının açılışı gerçekleştirilmiştir. Satranç sınıfı açılan okullara satranç kaynak kitapları gönderilmiştir.

Kıbrıs Satranç Federasyonu Ana Sponsorluğu
 
Bankamız Türkiye Satranç Federasyonu’nun ana sponsoru olarak satranç sporuna verdiği desteği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne de taşımıştır. Kıbrıs Satranç Federasyonu’nun ana sponsoru olan Bankamız 2014 yılından itibaren KKTC’deki ilkokullarda satranç sınıfları açacaktır.


Altın Pusula
Altın Pusula
Halkla ilişkiler sektöründeki hizmet kalitesini yükseltmek ve mesleki gelişimi desteklemek amacıyla Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından düzenlenen ve kamu kuruluşları ve özel sektörün 147 proje ile başvurduğu 9. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’nde Bankamız “Türkiye Satranç Federasyonu Sponsorluğu” ile eğitim kategorisinde ödüle layık görülmüştür.
9. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’ni kazanan proje ve kuruluşlar, iş dünyası temsilcileri, iletişimciler ve medya mensuplarının katılımıyla 31 Mayıs 2010’da düzenlenen ödül töreninde açıklanmıştır.
SABRE Ödülü
SABRE Ödülü
Bankamızın Türkiye Satranç Federasyonu’na verdiği destek, dünyanın iletişim alanındaki en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen SABRE Ödülleri’nde (Superior Achievement in Branding and Reputation) “sponsorluk” kategorisinde ödül almaya layık görülmüştür.
SABRE Ödülleri, iletişim sektörünün en prestijli dergilerinden biri olan Holmes Report'u yayınlayan Holmes Group tarafından Amerika'da 10 yılı aşkın süredir düzenlenmektedir. 2005 yılından bu yana ise ödül değerlendirmeleri “Kuzey Amerika” ve “Avrupa, Ortadoğu, Afrika” (EMEA) olmak üzere iki ayrı bölümde gerçekleştirilmektedir.
Bu yıl EMEA-SABRE Ödülleri’ne Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki yaklaşık 30 ülkeden 1.800'den fazla proje gönderilmiş, Bankamızın da arasında bulunduğu ödül kazanan firmalar 21 Mayıs 2009’da Stockholm’de düzenlenen bir törenle açıklanmıştır.
İstanbul 2012 Satranç Olimpiyatları:
Dünya Satranç Federasyonu (FIDE), dünyada satranç organizasyonlarının merkezi ve düzenleyicisidir. Dünya Satranç Olimpiyatı, 1927 yılından beri resmi olarak FIDE tarafından organize edilmektedir. FIDE'nin 24 Kasım 2008 tarihinde Almanya'nın Dresden şehrinde gerçekleştirdiği 79. Genel Kurulu'nda yapılan, İstanbul ile birlikte Karadağ’ın aday gösterildiği oylama sonucunda, 40. Dünya Satranç Olimpiyatı’nın ev sahibi şehri olarak büyük oy farkıyla İstanbul seçilmiştir. 40. Dünya Satranç Olimpiyatı 27 Ağustos – 10 Eylül 2012 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) gerçekleştirilmiştir. Organizasyona, 161 ülkeden 1500’ün üzerinde sporcu katılmıştır.
İş Bankası 8 Yaş Altı Minikler Satranç Şenliği:
8 Yaş Altı Minikler Satranç Şenliği
2006 yılından bu yana her yıl Haziran ayında İş Bankası 8 Yaş Altı Minikler Satranç Şenliği düzenlenmektedir. 2013 yılında İş Bankalılar Derneği Çamlıca Spor Tesislerinde 8.’si düzenlenen şenliğe Türkiye’nin birçok ilinden 6-8 yaş arası minik satranç sever katılmıştır. Beş gün süren satranç şenliğine katılan çocuklar, satranç oynamanın yanı sıra çeşitli oyun ve aktivitelerle eğlenme fırsatı bulmuştur.


Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası
Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası
Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası


2014 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası 25-31 Ocak 2014 tarihleri arasında Antalya Kemer’de gerçekleştirilmiştir. Söz konusu turnuvaya 63 ilden ve KKTC’den 7–12 yaş aralığında 1.459 sporcu katılmış, 126 sporcu Milli Takım havuzuna alınmıştır.
Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonası
13 Yaş Kadınlar
13 Yaş Kadınlar
14 Yaş Kadınlar
14 Yaş Genel
15 Yaş Genel
15 Yaş Kadınlar
18 Yaş Genel
18 Yaş Genel
2013 Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonası 21 – 27 Temmuz 2013 tarihlerinde Isparta’da Süleyman Demirel Üniversitesi Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilmiştir. Söz konusu turnuvaya 13-18 yaş aralığında 36 ilden 303 sporcu katılmıştır.

Satrancoyna.com.tr:
Bankamız 2009 yılında, 250.000 kayıtlı kullanıcısıyla dünyanın en büyük internet satranç platformu olan Playchess ile kapsamlı bir işbirliği projesini hayata geçirmiştir. Bu işbirliği kapsamında, Türkiye’den playchess.com’a bağlanan lisanslı satranç oyuncuları ücretsiz olarak sitede online olarak satranç oynayabilmektedir.
Ayrıca, playchess.com ile imzalanan anlaşma gereği, internet sitesinin içeriği Türkçeleştirilmiş ve satrancoyna.com.tr adresinden siteye erişim sağlanmıştır. Böylece sporcularımızın uluslararası alanda maçlar yapmalarına olanak sağlanmış, gelişimlerine katkıda bulunulmuştur.
www.satrancoyna.com.tr
İş Bankası – Atatürk, FIDE Kadın Ustalar Satranç Turnuvası:
Bankamız ve Türkiye Satranç Federasyonu tarafından ilki 2008 yılında gerçekleştirilen ve dünyanın önde gelen bayan satranç ustalarının katıldığı “İş Bankası – Atatürk, FIDE Kadın Ustalar Satranç Turnuvası” her yıl Mart ayında İstanbul’da gerçekleştirilmektedir. Turnuva 2009 yılından itibaren “FIDE Bayanlar Grand Prix Turnuvası”nın ilk ayağı olarak düzenlenmektedir.
FIDE
FIDE 


Türkiye İş Bankası Satranç Ligi:
Türkiye İş Bankası Satranç Ligi kapsamında her yıl Temmuz ayında maçlar düzenlenmekte olup, 2012-2013 sezonunun Türkiye İş Bankası Satranç Ligi şampiyonu “Beşiktaş Jimnastik Kulübü” olmuştur. Türkiye İş Bankası Satranç Ligi Türkiye’nin en güçlü ligi olup, Avrupa’nın da en kuvvetli ligleri arasında yer almaktadır.


“81 İlden 81 Öğrenci” Projesi
Toplumsal gelişme ve ilerlemenin kalıcılığını sağlamak için geleceğe yatırım yapan ve bu çerçevede eğitime özel önem veren Bankamız, ülkenin eğitim alanında bugüne kadar gerçekleştirilen en uzun soluklu ve en büyük projelerinden biri olan “81 İlden 81 Öğrenci” projesine Darüşşafaka ortaklığında imza atmıştır.
Darüşşafaka maddi imkânları yetersiz, annesi ve/veya babası olmayan çocuklara orta okul 5. sınıftan lise son sınıfa kadar tam burslu ve yatılı eğitim fırsatı sağlamaktadır. Öğrencilerine hem kaliteli eğitim, hem sosyal gelişim hem de sıcak bir yuva ortamı sağlamayı hedeflemekte olan ülkenin en köklü eğitim kurumlarından olan Darüşşafaka ile Bankamızın işbirliğinin kökeni 74 yıl öncesine dayanmaktadır. Bankamız 1939 Erzincan depremi sonrasında 83 depremzede çocuğun Darüşşafaka’daki eğitim giderlerini üstlenmiştir. “81 İlden 81 Öğrenci” projesi kapsamında da Darüşşafaka sınavını kazanan 81 ilimizden 81 öğrencinin Darüşşafaka’daki eğitim masrafları Bankamızca karşılanmaktadır. Ayrıca bu öğrencilerin üniversite yaşamlarında da desteklenmesi öngörülmektedir. Projenin başladığı 2008-2009 öğretim yılında Darüşşafaka’da 4. sınıfa başlayan öğrencilerin üniversiteden mezun olacakları, projenin 14. yılında Bankamızın desteklediği öğrenci sayısı 1.000’i aşacaktır.
81 İlden 81 Öğrenci
2008 yılında, projenin ilk senesinde, Darüşşafaka’daki eğitimlerine başlayan öğrencilerimiz 2013-2014 eğitim yılında 9. sınıfta okumaktadır. 2013-2014 eğitim döneminde toplam 388 öğrenci “81 İlden 81 Öğrenci” projesi ile Darüşşafaka’da eğitimlerine devam etmektedir.
Darüşşafaka kurumunun okulu bir eğitim yuvasına dönüştürme hedefine paralel olarak Bankamız da çocuklara sadece maddi destek vermekle yetinmemekte, çeşitli etkinlikler ile öğrencilerin sosyal gelişimlerine de katkı sağlamaktadır. Bu etkinlikler;
Eğitim yılı başında öğrencilere Çamlıca Spor Tesislerimizde “Hoşgeldiniz Partisi” düzenlenmesi;
81 İlden 81 Öğrenci
Yılbaşını kutlamak amacıyla öğrencilerin Oditoryumumuzda ağırlanması;
81 İlden 81 Öğrenci


81 İlden 81 Öğrenci
Öğrencilerin “Karneni Göster Kitabını Al” projemiz kapsamında İstanbul Şubesi’nde misafir edilmesi,
81 İlden 81 Öğrenci
Stevie Ödülleri
Bankamız, dünyanın en saygın iş dünyası ödüllerinden Uluslararası Stevie Ödülleri’nin “Avrupa’da Yılın Sosyal Sorumluluk Programı” kategorisinde Türkiye’nin eğitim alanındaki en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan ve Darüşşafaka Cemiyeti ile birlikte yürütülen “81 İlden 81 Öğrenci” projesi ile Altın Ödül kazandı.
Uluslararası alanda 300 kişilik yönetici jürisinin oylarıyla dağıtılan Stevie Ödülleri, Güney Kore'nin başkenti Seul'de 15 Ekim 2012'de gerçekleştirilen törenle sahiplerine verildi.

“Karneni Göster, Kitabını Al” Projesinde Altıncı Yıl, Yedi Milyon Kitap
Bankamız, ülkemizde daha çok okuyan çocuğun nitelikli kitapla buluşması, okuyan ve sorgulayan gençlerin sayısının artması, öğrenciler için fırsat eşitliğinin oluşmasına katkıda bulunulması ve çocukların erken yaşta İş Bankası ile tanışmasının sağlanması amaçlarıyla 2007-2008 öğretim yılı sona ererken “Karneni Göster, Kitabını Al” adıyla bugüne kadarki en büyük kitap kampanyalarından birini gerçekleştirmiştir. İzleyen yıllarda da sürdürülen kampanya ile 5 yılda toplam 6 milyon kitap, ilköğretim öğrencileriyle buluşturulmuştur.

İstanbulİstanbul

Kampanya kapsamında Türkiye ve KKTC’deki herhangi bir İş Bankası şubesine karnesini getiren 1 milyon ilköğretim öğrencisine 2008 yılında “Alice Harikalar Diyarında”, 2009 yılında “Yazarlarımızdan Masallar ve Öyküler”, 2010 yılında  “Yazarlarımızdan Öyküler”, 2011 yılında “Halime Kaptan” ve “Küçük Mavi Gezegen”, 2012 yılında ise “Sait Faik’ten Çocuklara Hikayeler”  kitabı armağan edilmiştir.

2012–2013 öğretim yılı sona ererken altıncısı gerçekleştirilen “Karneni Göster, Kitabını Al” kampanyası kapsamında Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan, Aziz Nesin’in “Aziz Nesin’den Çocuklara En Güzel Öyküler” isimli kitabı armağan edilmiştir.
Kampanyamıza geçen yıl olduğu gibi bu yıl da görme engelli öğrencilerimiz dâhil edilmiş ve “Aziz Nesin’den Çocuklara En Güzel Öyküler” kitabımız sınırlı sayıda Braille alfabesi ile de bastırılmıştır. Söz konusu kitaplar, görme engelli öğrencilere hizmet veren okulların kütüphanelerine iletilmiştir.

Kampanya kitabımız ayrıca Batum, Erbil, Londra ve Kosova’da bulunan şubelerimiz ile İşbank AG Şubeleri ve İşbank Rusya’ya gönderilmiştir.
Taşköprü/Kastamonu
Taşköprü/Kastamonu
Fethiye/Muğla Şubesi
Fethiye/Muğla
Cihanbeyli/Konya Şubesi
Cihanbeyli/Konya2008 yılında Türkiye kategorisinde Avrupa Mükemmeliyet Ödülü’ne, 2009 yılında da eğitim kategorisinde Altın Pusula Ödülüne, 2011 yılında “Impact Awards”da “En İyi Sosyal Sorumluluk İletişim Programı” kategorisinde ödüle layık görülen proje ile Bankamız 6 yılda toplam 7 milyon kitabı öğrencilerle buluşturmuştur.
Avrupa Mükemmeliyet Ödülü
Avrupa Mükemmeliyet Ödülü
Bankamız Avrupa çapında farklı sektör ve kategorilerde gerçekleştirilmiş iletişim projelerine her yıl verilen European Excellence Awards’ta (Avrupa Mükemmeliyet Ödülleri), “Karneni Göster Kitabını Al” projesiyle ödüle layık görülmüştür.
Avrupa Mükemmellik Ödülü Avrupa’da bir yıl içinde farklı sektör, bölge ve kategorilerde uygulanan ve iletişim alanında ses getirmiş çalışmalara verilmektedir. Avrupa’nın farklı ülkelerindeki iletişim uzmanları arasından seçilen jüri, projeleri yaratıcılık, yenilikçilik, fayda-maliyet ilişkisi ve strateji kriterleri üzerinden değerlendirilmektedir.
Altın Pusula
Altın Pusula
Halkla ilişkiler sektöründeki hizmet kalitesini yükseltmek ve mesleki gelişimi desteklemek amacıyla Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından düzenlenen ve toplamda 130 projenin başvuruda bulunduğu 8. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’nde Bankamız “Karneni Göster Kitabını Al” kampanyasıyla eğitim kategorisinde ödüle layık görülmüştür.
8. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’ni kazanan proje ve kuruluşlar, iş dünyası temsilcileri, iletişimciler ve medya mensuplarının katılımıyla 15 Haziran 2009’da düzenlenen ödül töreninde açıklanmıştır.
Stevie Ödülleri
Bankamız, dünyanın en saygın iş dünyası ödüllerinden Uluslararası Stevie Ödülleri’nin “Avrupa’da Yılın Sosyal Sorumluluk Programı” kategorisinde “Karneni Göster Kitabını Al” projesi ile Bronz Ödüle layık görülmüştür.
Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi
Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) “Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimlerinden birisi de Bankamızın katkılarıyla hayata geçirilerek Temmuz 2001’de faaliyetlerine başlamıştır. Söz konusu gezici öğrenim biriminde 12 bilgisayarlı bir eğitim odası ve bir serbest etkinlik odası bulunmaktadır.
Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi

Gönüllülerin desteği ile gezici öğrenim biriminde çocuklar 6 saat bilgisayar, 6 saat serbest etkinlik olmak üzere toplam 12 saat eğitim almaktadır. Bugüne kadar Anadolu’nun pek çok yöresinde 40.000’den fazla çocuk “İş Bankası Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi”nden yararlanmıştır.


Altın Gençler
İş Bankası’nın Geleneksel “Altın Gençler” Ödülleri Verildi

Altın Gençler1971 yılından bu yana sürdürülmekte olan “Altın Gençler” uygulamamız ile her yıl üniversite sınavında başarılı olan Bankamızın yaşına eşit sayıda öğrenci ödüllendirilmektedir.

2013 yılı,  “Altın Gençler” uygulamamızın 42. yıldönümü olup, uygulamanın başladığı 1971 yılından bu yana Bankamızın ödüllendirdiği gençlerin sayısı 3.000’e yakındır.

Uygulamada ödüle hak kazanan öğrenciler gazete ilanı ile duyurulmakta ve kendilerine başarı plaketi ile 1.000 TL para ödülü verilmektedir.

2011 yılından beri, para ödülü ve başarı plaketinin yanı sıra öğrencilere Avrupa’da trenle uygun maliyetle seyahat olanağı sağlayan ve gençler tarafından ilgi gösterilen “InterRail Global Pass” bileti de hediye edilmektedir.

“Altın Gençler” ödülüne hak kazanan 89 öğrenci, ÖSYM’den alınan 2013 LYS ham puan türlerindeki sıralamaya göre öğrencilerin en iyi dereceleri dikkate alınarak belirlenmiştir. Ödüller 7 Kasım 2013 tarihinde Genel Müdürlük Binamızın 41. katında düzenlenen törenle verilmiştir.

Törene 2013 yılının Altın Gençleri ile ailelerinin yanı sıra irtibata geçilen önceki yılların Altın Gençleri ile basın mensupları da iştirak etmiştir.
Eğitim Bursu
Depremzede Öğrencilere Eğitim Bursu
1999 yılındaki büyük Marmara Depremi’nde zarar gören öğrencilere verilen eğitim bursları sürdürülmektedir.
Türkiye İş Bankası Grubu’ndan Van 100. Yıl Üniversitesi'ne Öğrenci Yurdu Yaptırılması
Türkiye İş Bankası Grubunca, Van’da yaşanan deprem felaketi sonrası yaraların sarılmasına yardımcı olmak amacıyla Van 100. Yıl Üniversitesi kampüsünde iki bloktan oluşan 150 kişilik erkek ve 150 kişilik kız yurdu yapılmış ve faaliyete geçmiştir.
Bilgi Toplumu Hizmetleri