Anında İşlem
Resim
Ev Kredisi

​Türkiye’nin ev kredisi ile yüzbinlerce aile bugün kendi yuvasında. Şubeye gitmeden hemen başvurunuzu yapabilir, anlık takip edebilirsiniz. Detaylı Bilgi

Resim
İhtiyaç Kredisi

​Gerçekleştirmek istediğiniz hayalleriniz için İhtiyaç Krediniz İş Bankası’nda! Detaylı Bilgi.

Resim
Taşıt Kredisi

​İstediğiniz aracın kredisi şimdi daha yakın! Taşıt Kredisi başvurunuzu hızlı ve kolayca yapabilirsiniz. Detaylı Bilgi

Resim
Kredi Kartı
Kredi kartınıza ait sorgulama işlemlerini ve yeni kredi kartı başvurunuzu buradan kolayca yapabilirsiniz.  Detaylı Bilgi.
Kredi Kartı Başvuru Takip
Resim
Vize İçin Hesap Bilgisi Yazısı

​Vize yazısı için artık beklemenize gerek yok! Zaman kazanmak için talebinizi buradan iletip, dilediğiniz şubemizden vize yazınızı teslim alabilirsiniz.

Resim
Seyahat Sigortası

​Yurt dışına çıkarken kendiniz ve yakınlarınıza seyahat sigortası yaptırmak için hemen başvurabilir, dilediğiniz şubemizden poliçenizi teslim alabilirsiniz. Detaylı Bilgi

Resim
Yurt Dışı Çıkış Harcı

​Zaman kazanmak için yurtdışı çıkış harcı ödeme talebinizi buradan iletebilir, dilediğiniz şubemizden dekontunuzu teslim alabilirsiniz.

Resim
Anında Müşteri

​Müşterimiz olmak veya şifre almak için işlemlerinizi buradan hızlıca yapabilirsiniz. Başvuru Takip

*Son gün değerleri bir önceki seans kapanış değerleridir.
İŞ BANKASI'NDAN HABERLER
08 Aralık 2016

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Ülke ekonomisinin istikrarı için bilançomuzu, imkanlarımızı, kaynaklarımızı, tecrübemizi, maharetimizi, birikimimizi sonuna kadar kullanacağız” dedi.

İŞ BANKASI'NDAN HABERLER
25 Kasım 2016

​Türkiye İş Bankası, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin dünya çapında gerçekleştirdiği  "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Birleşin” kampanyasına destek veriyor.

İŞ BANKASI'NDAN HABERLER
18 Kasım 2016

​Türkiye İş Bankası, ülke ekonomisine ve işletmelere verdiği desteği, geliştirdiği yeni ödeme araçlarıyla sürdürüyor. Banka, bu kapsamda, Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) ihracatçı şirketlere yönelik “İhracatçı Kart”ı kullanıma sundu. 

İŞ BANKASI'NDAN HABERLER
01 Kasım 2016

​Türkiye İş Bankası’nın aktif büyüklüğü yılın ilk dokuz ayında yıl sonuna göre %6,2 artarak 292,9 milyar TL olurken, banka Türkiye’nin en büyük özel bankası unvanını korudu.

İŞ BANKASI'NDAN HABERLER
27 Eylül 2016

​Türkiye Satranç Federasyonu’nun 2005 yılından bu yana ana sponsoru olan Türkiye İş Bankası, çocukların ve gençlerin zihinsel gelişimlerine önemli katkı yapan satranç sporunun yaygınlaşması için yeni bir işbirliğine imza attı.

“Ülke istikrarı için kaynaklarımızı, maharetimizi sonuna kadar kullanacağız”

08.12.2016


Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, milli ekonomiye verilen desteğin, çok daha fazla önem kazandığı bu dönemde Cumhuriyet’ten bir yıl sonra kurulan ve milli bankacılığın önderi konumundaki İş Bankası’nın aynı anlayışla, bu zor koşullarda da fonksiyonunu sağlıklı bir şekilde sürdüreceğini ifade ederek, “Ülke ekonomisinin istikrarı için bilançomuzu, imkanlarımızı, kaynaklarımızı, tecrübemizi, maharetimizi, birikimimizi sonuna kadar kullanacağız” dedi.​

Türkiye İş Bankası tarafından 2008 yılından bu yana Dünya Gazetesi işbirliği ile düzenlenen, değişen ekonomi ve piyasa koşullarında bölgesel ve uluslararası fırsatların, Türkiye ekonomisinin bugünü ve geleceğine ilişkin fikirlerin gündeme geldiği “İş’le Buluşmalar” toplantılarının 40’ıncısı İstanbul’da gerçekleştirildi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımcılara hitap ettiği “Türkiye’nin Rekabet Gücünü Artırmak” başlıklı toplantıda konuşan Adnan Bali, bugünkü İş’le Buluşmalar’ın ayrı bir özelliği bulunduğunu, daha önce bölgesel düzeyde gerçekleştirdikleri toplantıya bu kez Anadolu’nun dört bir yanından, Iğdır’dan, Diyarbakır’dan, Van’dan, Denizli’den katılım olduğunu vurguladı.

Konuşmasında yurtiçi ve yurtdışı gelişmelere değinen Bali, 2008’in son çeyreğinde Lehman Brothers’ın batışıyla adeta tescillenen global kriz ile başlayan sıkışıklıklar dönemi sonrasında, gelişmiş ülkelerde resesyon, artan borç, iç ve dış açıklar, bankacılık kesiminin sorunları gibi bir tablonun söz konusu olduğunu belirtti. Bu dönemde Türkiye’nin ise izlenen genişletici politikaların etkisiyle ve makro ekonomik verilerdeki ayırt edici özellikleriyle tasarruf hadlerinin de üzerinde bir büyüme imkanı bulduğunu kaydetti. 

“Fakat bir taraftan ciddi bölgesel, global düzeydeki jeopolitik gerilimler, güvenlik sorunları bütün bu tablonun içerisinde hiç yakamızı bırakmayacak şekilde de devam etti” diyen Bali, özellikle Ortadoğu’da ve bölgede yaşanan sorunların yanı sıra bir insanlık dramına dönüşen mülteci sorunlarının etkisiyle hızlı büyümenin yerini, 2012’den itibaren yüzde 3-4 bandında sınırlı bir büyümeye bıraktığını belirtti. Siyasi istikrar anlamında da Türkiye’nin çok ciddi değişiklikler, belirsizler yaşadığını ifade eden Bali,  “2014, 2015 her biri ikişer seçim, artan güvenlik sorunları, sadece bölgemizde de değil, şehirlerimize de yansıyacak şekilde… 2016’da seçimin de geride bırakılmasıyla nispeten daha öngörülebilir bir Türkiye beklerken, ani bir şekilde ortaya çıkan uçak kriziyle bozulan Türk-Rus ilişkileri ve onun ekonomi üzerindeki etkileri, zaten iyi gitmeyen turizm üzerindeki etkiler, bunun genel olarak ekonomiye yansıması… Bütün bunlardan sonra da sanki bu tablonun tek eksiği bir darbe girişimiymişçesine bir de darbe girişimi… 19 yılda geri aldığımız yatırım yapılabilir ülke notu 3 yılda tekrar geri gitti” şeklinde konuştu.

Adnan Bali, bu arada yurt dışında da gündemin sürekli değiştiğini, Brexit kararı ile AB’nin geleceğine ilişkin belirsizlikler ve bu ayın başlarında da ABD seçimlerinde Trump’ın kazanması, bunun yarattığı ilave belirsizlikler, Fed’in faiz artırımı konusundaki politikalarının belirsizliği, bütün bunlara bağlı olarak ortaya çıkan finansal dalgalanmalar ve Amerikan Dolarına karşı ciddi değer kaybeden gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin bu gündemlerden bazıları olduğunu söyledi. Bali, “Daha önce daha olumlu görünümümüz nedeniyle bize iskonto ile yansıyan global risklerin bu kez primli olarak, çarpan etkisiyle yansıdığı bir dönemde 3,50 seviyelerini dahi aşan Amerikan Doları… Maalesef bu kadar sıra dışı olayın bir araya geldiği bir tablo… “ dedi.


Türkiye morali bozulacak bir ülke değildir


Adnan Bali, “Türkiye olumsuz gündemler fazla yaşadığı için, morali bozulacak bir ülke değildir. Bugün iki üç saat zaman farklarıyla çevremizdeki ülkelere baktığımızda 1,5 milyar nüfus, 25 trilyon doların üzerindeki milli gelir, 8 trilyon doların üzerinde ticaret hacmi söz konusu… Bu insanlar aynı coğrafyada aynı saatlerde kalkıp, aynı saatlerde iş yapıyorlar. Bu çok önemli imkandır. Milli ekonomiye verilen desteğin, çok daha fazla önem kazandığı bu dönemde Cumhuriyet’ten bir yıl sonra kurulan ve milli bankacılığın önderi konumundaki İş Bankası’nın aynen bu anlayışla, bu zor koşullarda da fonksiyonunu sağlıklı bir şekilde sürdüreceğini ifade ediyorum. Ülke ekonomisinin istikrarı için bilançomuzu, imkanlarımızı, kaynaklarımızı, tecrübemizi, maharetimizi, birikimimizi sonuna kadar kullanacağımızı huzurlarınızda tekraren ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin yurtiçi ve yurtdışı kaynağının önemli risklerle karşı karşıya kaldığı bu dönemde bütçe açığı, kamu borç stoğu, cari açık, bunların milli gelire kıyasla oranları gibi temel makro ekonomik göstergelere bakıldığında ülkenin aslında olumsuz bir tabloya sahip olmadığını ifade eden Bali, ülkenin büyüme bakımından 2016’ya çok güzel bir başlangıç yaptığını, ikinci çeyrekte biraz ivme kaybolsa da ilk yarıda yüzde 3,9’luk bir büyüme gerçekleştiğini hatırlattı. Bali, son çeyrekte de iktisadi faaliyetin makro ihtiyati tedbirlerdeki bir kısım gevşemelerle ve kamu harcamalarıyla birlikte biraz daha hareketlendiğinin gözlemlendiğini söyledi.

Mevcut riskler dikkate alındığında uzun dönemden bu yana başarıyla izlenen kamu maliyesi politikalarının, Türkiye’ye bu girdaptan çıkabilmek için bir hareket alanı yarattığını kaydeden Bali, devamında şöyle konuştu: “Bu bizim hükümetimizin, bürokrasimizin de yapmadığı bir şey değil. Daha önce de çok başarıyla yapılmıştı. Yapmadığımız şeyler, yapamadığımız şeyler değil dolayısıyla. Tabii bugünlerde güncel konu dövizin durumu, TL’nin değer kaybı… Yılbaşından 15 Temmuz’a kadar yüzde 1’e yakın bir değer kazanması söz konusuyken, 15 Temmuz’dan bu yana yüzde 20 civarında bir değer kaybı söz konusu. Cari açığın GSYH içindeki payının yüzde 10’a yaklaştığı bir dönemde, hatta petrol fiyatlarının da 100 dolarların üzerinde seyrettiği bir dönemde kur atağına maruz kalmadık, maalesef şimdi bir kur atağına maruz kalmış durumdayız. Tabii 8 Kasım’daki ABD başkanlık seçiminin bunun üzerinde önemli etkisi var.  Brezilya, Rusya, hatta Meksika gibi ülkelere kıyasen baktığımızda siyasi faktörler, yüksek dış finansman ihtiyacının olumsuz fiyatlanması ülkeye maalesef yansıyor. Tabii bu noktada reel sektörün açık pozisyonu hep tartışılır. Finansal kesimde bir açık pozisyon yok. Bunun, daha önce yaşadığımız türbülanslardan en önemli farklarından bir tanesi bu… Fakat finansal kesim dışındaki firmaların yani reel sektörün net döviz pozisyon açığı, Eylül 2016 itibariyle 212,8 milyar dolar ile milli gelirin yüzde 30’una yaklaşmış durumda. Fakat bunun vade yapısına baktığınızda şunu görüyoruz; kısa vadede Türkiye 2014’ün başına kadar net açık pozisyona sahipken, reel sektörümüz yaşanmakta olan olaylar nedeniyle kısa vadede açık pozisyonu 2014’ün başından itibaren kapattı ve bir miktar da atıl pozisyona geçerek geldi. 2016’da makul seviyede kısa vadede açık pozisyondan bahsedebiliriz.”


Yurtdışı finansmana erişim ve borçların çevrilebilirliğinde kayda değer problem yok


Kur riskinin değerlendirilmesinde bir başka önemli hususun da döviz kredisi kullanımında öteden beri uygulanan mevzuat çerçevesinde firmaların döviz açığının, genellikle döviz geliri yaratabilen ve kur riskini daha etkince yönetebilen büyük ölçekli kurumsal firmalarda kümelendiğini ifade eden Bali,  konuya reel sektörün yurtdışı kaynaklara erişimi bakımından da yaklaşıldığında, yurtdışı finansmana erişim ve borçların çevrilebilirliğinde biraz roll-over rasyoları, ilgi ve iştah düşmekle birlikte kayda değer bir problemle karşılaşılmadığını söyledi.

Eylül 2016 itibariyle yurtdışı piyasalardan reel sektörün uzun vadeli borç gelir ödemelerinin   1,7 katı kadar yeni kredi temin ettiğini gösterdiğine işaret eden Bali, “Finans sisteminin yurtdışı kaynak temini konusunda da hiç fena olmayan bir performansı var. Sadece İş Bankası 15 Temmuz’dan bu yana 2,5 milyar doların üzerinde dış kaynak temin etmiş durumda. Mesela 5,5 yıl vadeli Euro tahvil ihracına çıktık, 500 milyon dolar taleple çıktık, 1,3 milyarın üzerinde talep geldi” diye konuştu.

İş Bankası Genel Müdürü Bali, yine de kur riskine maruz kalmış firmaların pozisyonları, bunun nasıl yönetileceği ve bunun bankaların aktif kalitesine olan etkisinin önümüzdeki günlerin önemli konularından biri olacağına dikkati çekti.

Bankacılara öteden beri yöneltilen sorulardan birinin “kur ne olacak sorusu” olduğun ifade eden Bali, şöyle konuştu: “Biz de bu soruya hep bilimsel bir şekilde yanılarak cevap veririz. Fakat bugünlerde fazla sorulan bir soru da şu; ‘paramızı dövize yatıralım mı?’ Ben bu toplantıda kendi pozisyonumu söyleyeceğim. 30 yıl civarında bankacılık sektöründeyim. Bugüne kadar hiç döviz birikimim olmadı, hiçbir döviz tasarrufum olmadı. Ben hazine kökenli bir bankacıyım, dövizdi, forward’dı bunları bilirim, ama hiç döviz birikimim olmadı. Peki niye olmadı? Çünkü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, gelirim Türk Lirası, harcamalarım da Türk Lirası... Benim dövizle bir işim yok. Biz vatandaşlarımıza, firmalarımıza da aynısını tavsiye ediyoruz.”


Her dönemden daha fazla hassasiyetle ve yapıcı davranıyoruz


Özellikle darbe girişimi sonrasında“ inanılmaz bir refleks” gösterildiğini vurgulayan Bali, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz o dönemi hiçbir olağandışı tedbire başvurma gereği duymadan ilk baştan itibaren yönetebildiysek, vatandaşlarımız sayesinde yapabildik. Olağandışı bir mevduat çıkışı olmadı, olağandışı bir döviz talebi, olağandışı bir nakit talebi olmadı. Bu tabii sadece vatandaşımızın yapacağı bir fedakârlık değil. Kurumlara, hepimize görevler düşüyor. Büyük kurumlar olarak, sorumluluğu olan büyük kurumlar olarak bilançolarımızın, bu bilançoların sağladığı imkanların sadece kendi doğrumuz için değil, Türkiye’nin genel doğrusu için kullanılması gerekir. Eğer finansal kurumların bilançoları bir şeye lazım olacaksa, işte bugünlere lazım. Hepimiz bütün özkaynağımızı, bütün sermayemizi bu ülkeden kazandık. Vatandaş, kurum olmak, sadece bir ülkenin refahını paylaşmak değildir. Onun zorluklarını da paylaşmak gerekir. Hepimiz, elimizi taşın altına koymalıyız ve 2-3 nesilde zar zor bir araya getirilmiş Türk işletmelerin değerlerini koruyacak şekilde davranmalı, asla acul kararlar alarak bunların çarçur edilmesine neden olmamalıyız. Daha önce ifade ettim, tekrarında yarar görüyorum; eğer bugün yarışacaksak bankalar olarak kâr yarışı değil feragat yarışı yapmalıyız. İş Bankası olarak bu samimiyet ve kararlılıkla çalıştığımızı ve çalışmaya devam edeceğimizi huzurlarınızda ifade etmek istiyorum.”

2009’da çift basamaklı daralma sırasında KOBİ’lerde yaygın finansmanda sorunlar yaşandığını hatırlatan Bali, “İş Bankası, hiç kimse ile herhangi bir görüş alışverişinde bulunmadan bu dönemde 10 bini aşkın ticari müşterinin 10 milyar Türk Lira’nın üzerindeki ticari kredisini yeniden yapılandırdı. Sonuç ne oldu? O dönemde yaptığımız protokollerin yüzde 80’inden fazlası taahhütlerini yerine getirdi. Bu, değerlerin varlıkların korunmasıdır. Biz kendi teminatlarımızı paraya çevirmek suretiyle sadece kendi riskimizin derdinde olsaydık, belki kurum olarak kendi adımıza doğru yapabilirdik, ama Türkiye için doğru yapmış olmazdık. Aynısını bu dönemde de gerçekleştireceğiz, gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.


Van’da yeni ticari şube açtık


Bütün bunları yaparken hiçbir şekilde bölgesel ayırım yapmadıklarını vurgulayan Bali, “Güneydoğu’da terör ve güvenlik sorunları nedeniyle şunu diyebilirsiniz bankacı olarak ‘buradaki faaliyetlerimizi kısalım, şubelerimizi kapatalım.’ Bunlar yapılıyor iken İş Bankası şu anda Van’da ticari şube açıyor. Çünkü şunu görüyoruz biz; insanlar can pahasına onlarla uğraşırken, aynı zamanda bankacılık sistemine Diyarbakır’da, Van’da, Mardin’de insanlar taahhütlerini yerine getirebilecek şekilde sözünün eri, borcuna sadık davranıyorlar. O zaman size düşen de aynı samimiyet ve kararlılıkla çalışmak” dedi.

Ekim ayı sonunda yaygın kesime dokunan kredilerin tamamında faiz indirime gittiklerini anımsatan Bali, faiz indirimlerinin bireye, tüketiciye ve esnafa dokunan yani içinde yaşanan sürecin daralan şartlarından en fazla etkilenen kesimlerine yönelik olduğunu, burada teknik özellikleri, indirimlerinin önemli olmadığını, bir yaklaşımın, bir iyi niyetin ortaya konulmasının büyük önem taşıdığını kaydetti. Bali, “Ben bu iyi niyetin hep beraber benimsenerek, bu ekonomi için iyi sonuçlar yaratacak şekilde örnek olmasını, bir mesaj olmasını diliyorum. Bu konuda sadece bankalara değil, kamuya reel sektöre, bütün iş dünyası temsilcilerine rol düşmektedir” şeklinde konuştu.

Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü. M. Özyeğin’in de bir konuşma yaptığı toplantıda; Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde KordSAGlobal CEO’su Cenk Alper, Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, Yonca-Onuk Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ekber Onuk ve HPE Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak’ın konuşmacı olarak yer aldığı bir de panel düzenlendi.


İş Bankası’ndan “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Birleşin” kampanyasına turuncu destek

25.11.2016


​Türkiye İş Bankası, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin dünya çapında gerçekleştirdiği  "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Birleşin” kampanyasına destek veriyor. Kadına yönelik şiddet konusunda kamuoyunda farkındalığı artırmak için Birleşmiş Milletler’in aldığı karar doğrultusunda, İş Bankası da Genel Müdürlük binasını 10 Aralık’a kadar turuncu renk ile aydınlatacak. 

25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek uygulama kapsamında İstanbul’da Kız Kulesi, Galata Kulesi, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Hıdiv Kasrı, Beyazıt Kulesi gibi kentin sembol yapıları da 16 gün süresince turuncu renk ile ışıklandırılacak. 

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş, hem ülkemizde hem dünyada ciddi bir toplumsal sorun olan kadına karşı şiddet ile mücadelede, böyle bir kampanyaya destek vermenin farkındalık yaratma açısından önemli olduğunu vurguladı. Türkiye’nin ortaya koyduğu hedeflere ulaşabilmesi için kadının hem ekonomik hem de sosyal açıdan hak ettiği yere gelmesi gerektiğini ifade eden Akkuş, “Kadına şiddet maalesef toplumsal sorunların en önemlilerinden biri olarak varlığını devam ettiriyor. Kadınların çalışma hayatında ve üretimde nasıl daha fazla yer bulabileceğine yoğunlaşmamız gerekirken, hâlâ kadına yönelik şiddet ile iç içe yaşıyor olmamız çok üzücü. Türkiye’de en fazla kadın çalışana sahip kurumlardan biri olarak, Birleşmiş Milletler’in kampanyasının da işte bu noktada bir bilinç oluşturulmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi. 

 “Dünyayı Turuncuya Boya” hareketi ile 25 Kasım’dan 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne kadar sürecek olan kampanya kapsamında, birçok ülkede de “turuncu etkinlik” yapılacak.  ​


İş Bankası’ndan İhracatçı KOBİ’lere Özel “İhracatçı Kart”

18.11.2016


​Türkiye İş Bankası, ülke ekonomisine ve işletmelere verdiği desteği, geliştirdiği yeni ödeme araçlarıyla sürdürüyor. Banka, bu kapsamda, Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) ihracatçı şirketlere yönelik “İhracatçı Kart”ı kullanıma sundu. 


İhracatçı KOBİ’lere sunulan kart ile işletmeler, Türkiye’de ilk kez hem şirket kredi kartının tüm özelliklerinden yararlanabilecek hem de İş Bankası aracılığı ile gerçekleştirdikleri ihracat işlemlerinden MaxiPuan kazanma imkânına sahip olacak.   


İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Murat Bilgiç, sektörde ihracatçılara özel “ilk ticari kart” olma özelliği taşıyan İhracatçı Kart’ı sunmaktan dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti.  İhracatçı Kart’a sahip olan işletmelerin, Maximum üye işyerlerinden yaptıkları alışverişlerin yanı sıra, İş Bankası aracılığıyla gerçekleştirdikleri ihracat işlemleri üzerinden de MaxiPuan kazanacağını kaydeden Bilgiç, böylelikle kartın çift taraflı fayda sağlayacağını vurguladı.  


Murat Bilgiç ayrıca, İş Bankası olarak, dış ticaret ve ülkenin gelişimine katkı sağlayan ticari hayatın tüm kesimlerini, gerek yeni ürünler gerekse bankanın uzun yıllara dayanan tecrübe ve birikimi ile desteklemeye devam edeceklerini belirtti. 


Detaylı bilgiTürkiye İş Bankası’ndan ekonomiye 265 milyar TL destek

01.11.2016


​Türkiye İş Bankası’nın aktif büyüklüğü yılın ilk dokuz ayında yıl sonuna göre %6,2 artarak 292,9 milyar TL olurken, banka Türkiye’nin en büyük özel bankası unvanını korudu. Bu dönemde bankanın net kârı 3,3 milyar TL seviyesine ulaştı, özkaynak büyüklüğü de 35 milyar TL’yi aştı. 

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, finansal sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “İş Bankası, milli ekonomiye sağlanan desteğin daha da önem kazandığı bu dönemde,  hane halkı ihtiyaçlarından, ülkemizin büyük ölçekli yatırımlarının finansmanına kadar geniş bir yelpazede finansman desteği sağlamaya devam etti. Bankanın nakdi kredi hacmi 189,6 milyar TL’ye, gayrinakdi kredi büyüklüğü ise 55,6 milyar TL’ye yükselerek, toplam plasman hacmi 245 milyar TL’yi aştı” dedi.  

İş Bankası Grubu’nun konsolide aktif büyüklüğü 350,1 milyar TL’ye ulaşırken; nakdi kredileri önceki yılsonuna göre %7 artarak 207,5 milyar TL, gayrinakdi kredi hacmi 57,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı, yakın coğrafyada jeopolitik risklerin arttığı ve söz konusu gelişmelerin ülkemizin makroekonomik dengeleri üzerindeki olumsuz etkilerinin hissedilmeye başladığı bir ortamda İş Bankası, kaynaklarının tahsisinde ülke ekonomisine katkıyı önde tutmaya devam etti. Bankanın Eylül 2016 itibarıyla takipteki kredilerinin toplam kredilere oranı, geçmiş dönemlerde olduğu gibi sektör ortalamasının altında %2,6 gibi düşük bir seviyede gerçekleşti.  

Gelişmiş teknolojik altyapısı ve alternatif kanallarının sunduğu çok yönlü bankacılık hizmetleriyle yılın ilk dokuz ayında mevduat hacmini önceki yıl sonuna göre %8 oranında arttırarak 166,1 milyar TL’ye ulaştıran İş Bankası, mevduat dışındaki fon kaynaklarını da etkin bir şekilde kullanmayı sürdürdü. Eylül ayı içerisinde 16 ülkeden 29 bankanın katılımıyla, 302 milyon ABD Doları ve 661 milyon Euro tutarında olmak üzere iki dilimli 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi temin eden İş Bankası’nın uluslararası piyasalardaki saygınlığı bir kez daha kanıtlandı.

 The Banker dergisinin hazırladığı dünyanın en büyük 1000 bankası sıralamasında bu yıl da tüm Türk bankaları içerisinde en üst sırada yer alan İş Bankası, %15,8 oranında gerçekleşen sermaye yeterliliği rasyosu ile güçlü mali yapısını korumaya devam etti. 

Adnan Bali, “Geçtiğimiz Ağustos ayında 92. yaşını kutlayan İş Bankası önümüzdeki dönemde de faaliyetlerini sağlıklı büyüme ve sürdürülebilir kârlılık ekseninde yürütürken, yenilikçi finansal ürün ve hizmetleriyle hem yurtiçinde hem de yurtdışında öncü olmaya devam edecek” dedi.​


İş Bankası'ndan Cezaevlerindeki Çocuklara Satranç Sınıfları

27.09.2016


Türkiye Satranç Federasyonu’nun 2005 yılından bu yana ana sponsoru olan Türkiye İş Bankası, çocukların ve gençlerin zihinsel gelişimlerine önemli katkı yapan satranç sporunun yaygınlaşması için yeni bir işbirliğine imza attı. Banka, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Satranç Federasyonu arasında imzalanan işbirliği çerçevesinde iki bine yakın hükümlü çocuğun ve gencin bulunduğu 31 ceza infaz kurumunda toplam 40 satranç sınıfı açılacak.


İmza töreni Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Türkiye Satranç Federasyon Başkanı Gülkız Tulay ve Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen’in katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.


Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek 31 kurumda, İş Bankası sponsorluğunda açılacak satranç sınıflarında, 10’ar adet satranç takımı, satranç eğitim panosu, satranç taşları, bahçe satranç takımları ve satranç kitapları yer alacak. Ayrıca, Federasyon bu kurumlardan belirli sayıda personele satranç antrenörlüğü kursu verecek. Bu kursta başarılı olanlar da Ceza İnfaz Kurumları’nda satranç dersleri verebilecek.


Sözen: “Satranç ülkemizin geleceğine yapılmış bir yatırımdır.”


İmza töreninde konuşan Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen, satranca 10 yılı aşkın süredir destek veriyor olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Satrancın bir spor dalı olmanın ötesinde problem çözme ve analitik düşünme yeteneğini destekleme, yaratıcılığı geliştirme, dikkat eksikliğini azaltma gibi faydaları bulunduğunu ifade eden Sözen, satrancı toplumsal gelişime katkısı açısından önemli bulduklarını belirtti. 


Cezaevlerinde açılacak satranç sınıflarıyla satrancı tanıtmayı, satranç sayesinde çocukların ve gençlerin sosyalleşmelerine ve yeniden topluma kazandırılmalarına bir nebze olsun yardımcı olabilmeyi amaçladıklarını söyleyen Sözen sözlerine şöyle devam etti: “Federasyon bu kurumlardan belirli sayıda personele satranç antrenörlüğü kursu verecek. Bu kursta başarılı olanlar da Ceza İnfaz Kurumları’nda satranç dersleri verebilecek. Ceza İnfaz Kurumları’ndaki çocuklarımızın da satranca ulaşabilmesi için sunduğumuz bu imkânla, umuyoruz ki onların arasından da ileride ülkemizi satrançta başarıyla temsil edecekler çıkacak ve hepimizi gururlandıracak. İş Bankası olarak satrancın ülkemiz için çok önemli olduğuna ve satrançta kazandığımız ivmeyi muhafaza etmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu inançla, satranca verdiğiniz desteği sürdüreceğiz. Türkiye’yi bir satranç ülkesi haline getirme yönündeki çabalarımızın, gelecek yıllarda daha da büyük başarılara vesile olacağına yürekten inanıyoruz”.


2005 yılından bu yana satranç oynayan lisanslı sporcu sayısı 30 binden 693 bine, satranç antrenörü sayısı 2 binden 80 bine, satranç kulüplerinin sayısı ise 600’den 2 binin üstüne yükseldi. 2005’ten bu yana 15 dünya şampiyonluğu, 25 dünya ikinciliği ve 28 dünya üçüncülüğünün yanı sıra 47 Avrupa şampiyonluğu, 51 Avrupa ikinciliği ve 45 Avrupa üçüncülüğü, 4 Ülke Avrupa Şampiyonluğu elde edildi,  uluslararası turnuvalarda kazanılan madalya sayısı 343’e ulaştı. Geçtiğimiz yıl İş Bankası Türkiye Satranç Federasyonu sponsorluğunu 6 yıl daha sürdürme kararı almıştı.


PİYASA HABERLERİ
10 Aralık 2016
KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU( Test Bildirimi )Ilgili Sirketler []Ilgili Fonlar ...
PİYASA HABERLERİ
10 Aralık 2016
***ANSA*** ANSA YATIRIM HOLDING A.S.( Özel Durum Açiklamasi (Genel) )Ilgili Sirketler []Ilgili Fonla...
PİYASA HABERLERİ
10 Aralık 2016
***ANSA*** ANSA YATIRIM HOLDING A.S.( Sirket Genel Bilgi Formu )Bagli Ortakliklar, Finansal Duran Varliklar ile Finansal Yatirimlara Ilisk...
PİYASA HABERLERİ
10 Aralık 2016
***ANSA*** ANSA YATIRIM HOLDING A.S.( Finansal Duran Varlik Edinimi )Ilgili Sirketler []Ilgili Fonla...
PİYASA HABERLERİ
10 Aralık 2016
***LKMNH*** LOKMAN HEKIM ENGÜRÜSAG SAGLIK TURIZM EGITIM HIZMETLERI VE INSAAT TAAHHÜT A.S.( Sirket Genel Bilgi Formu )Bagli Ortakliklar, Fi...
İş'te Kariyer
İş'te Kariyer
Bankamızdaki kariyer fırsatları hakkında bilgi alın.
Sınav Başvuruları
Bilgi Teknolojileri Teknisyeni Sınavı - 14.12.2016

​14 Aralık 2016 tarihinde Bilgi Teknolojileri Teknisyeni Sınavı düzenlenecektir. Başvuru Koşulları